Jakie są jeszcze inne ciekawostki o skarpetkach? Skąd pochodzą? Kto je uwielbiał, a kto ich nigdy nie nosił? Co mają wspólnego z zegarem? Oto 8 ciekawostek o skarpetkach, które warto znać! Ale nie musisz tego wiedzieć, jeśli nie chcesz.
1. Skarpetki także obowiązuje etykieta społeczna
Według tradycyjnych wytycznych etykiety skarpetki powinny być dopasowane kolorem do butów lub spodni. Dodatkowo kolor skarpetek powinien być przynajmniej o jeden odcień jaśniejszy niż buty i przynajmniej o jeden odcień ciemniejszy niż spodnie. Jednak czasy się zmieniają i wiemy, że założenie kolorowych skarpetek do formalnego stroju już nie jest przestępstwem.
2. Skarpetki jako symbol statusu społecznego
Jeśli ktoś myśli, że skarpetki stały się popularne dopiero niedawno, to grubo się myli. Były modne już w X wieku! W tamtych czasach ich produkcja była bardzo czasochłonna. Dlatego nosili je tylko bogaci notable, tacy jak władcy i królowie. Skarpetki do kolan wykonane z jedwabiu były symbolem finansowego i klasowego statusu.
3. 82% mężczyzn nosi niekonwencjonalne skarpetki
Gubienie skarpetek to poważny problem. Naukowcy stwierdzili, że 82% młodych mężczyzn nosi skarpetki nie do pary przynajmniej raz w tygodniu. Powód? Zgubiona skarpetka! Na szczęście ostatnio taka jest też moda. Wystarczy spojrzeć na skarpetki Dedoles, które są „różne, a jednak tworzą idealną parę”.
4. Skarpetki mają także znaczenie symboliczne
W niektórych miejscach nieżonaci mężczyźni dostają wianek ze skarpetek na 25. urodziny, ponieważ są uważani za „stare skarpety”. W Danii natomiast skarpetki odgrywają ważną rolę podczas ślubów. Po walcu drużba rozcina skarpetki pana młodego. Jaka kobieta chciałaby mężczyznę z dziurawymi skarpetkami? Oczywiście tylko żona!
5. Czy istnieją skarpetki do spania?
Tak! Eksperci zalecają wkładanie miękkich i ciepłych skarpetek do snu. Podobno podnoszą jakość snu, ponieważ wspomagają krążenie krwi w stopach. Poza tym nie obudzi Cię uczucie zimna w stopy.
6. Kolorowe skarpetki i wyższy IQ
Przeciętny Niemiec uważa, że będzie bardziej kreatywny, bystry i zdolny w pracy, jeśli włoży kolorowe skarpetki z rana. Niedopasowane i kolorowe skarpetki wskazują, że ich właściciel jest trochę chaotyczny. To oznaka asertywnego i twórczego charakteru. Ciekawy wpływ skarpetek na ludzki umysł, prawda?
7. Skarpetki przeciw malarii
Dr Fredros Okuma z afrykańskiego Instytutu Medycznego Ifakara wynalazł pułapkę na komary przenoszące malarię. Za pomocą wiatraka rozprowadza w powietrzu zapach przepoconych, znoszonych skarpetek, który przyciąga owady. Dzięki temu te atakują brudne skarpetki zamiast ludzi.
8. Materiały coraz bardziej przyjazne dla środowiska
Świadomość globalnych problemów środowiskowych z roku na rok rośnie. Konsumenci coraz bardziej interesują się jakością produktów, tym czy użyto naturalnych surowców o małym śladzie węglowym, czy nie zawierają pestycydów oraz czy ludzie zatrudnieni do produkcji mieli godne warunki pracy. W efekcie powstają coraz przyjaźniejsze środowisku materiały do produkcji skarpetek, takie jak bambus, Tencel, bawełna organiczna, materiały z recyklingu, SilverTech, eukaliptus, konopie i wiele więcej.
To jest dość pokaźna lista skarpetkowych faktów, ale na pewno nie wyczerpuje tematu. Znasz inne ciekawostki na temat skarpetek i rajstop?