Seria gier Terapia – Alexander dla seniorów

24 maja 2021, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Seniorzy dysponują dużą ilością wolnego czasu, który chętnie przeznaczany jest na różną formę aktywności i rozwoju osobistego. Chociaż czasami ogranicza ich sprawność ruchowa, zazwyczaj nie są mniej sprawni intelektualnie i jak każdy potrzebują ciekawych zajęć. Czytanie książek, gra w karty, nauka nowych gier planszowych i wszelkie gry towarzyskie to rozrywka dostępna także dla seniorów.

 

Gra planszowa często nazywana jest zamiennie treningiem umysłu. Dzieje się tak dlatego, że niemalże wszystkie gry wymagają skupienia, śledzenia ruchów przeciwnika, łączenia faktów, planowania, analizowania i nierzadko kreatywnego rozwiązania. Zaangażowanie w aktywności takie jak gry, robótki ręczne i zabawy rozwija więc starszy organizm na wielu, różnych płaszczyznach: medycznych, społecznych, psychologicznych. Nic więc dziwnego, że taka forma aktywności seniorów jest zalecana przez rzeszę specjalistów. Wielokrotnie badania udowodniły, że odpowiednio dobrana gra koordynuje ruchy, rozwija układ poznawczy, spełnia rolę prewencji przed chorobami otępiennymi. Grą, szczególnie polecaną przez rehabilitantów i socjologów, jest sudoku, krzyżówki i karty. Producent gier Alexander także oferuje gry idealne dla seniorów – to seria gier TERAPIA.

Seria „Terapia” od Alexandra, w postaci zestawu gier wyróżnia grafika dostosowana do oczekiwań osób dorosłych oraz eleganckie, drewniane elementy o rozmiarach ułatwiających ich chwytanie. Seria „Terapia” to doskonała rozrywka i przemyślane ćwiczenia, które pozwolą osobom starszym na dłużej utrzymać sprawność intelektualną. Jednocześnie doskonale sprawdzi się jako wspieracie rehabilitacji osób chorych np. na chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, zespół Tourette’a czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także pacjentów po udarze, bądź borykających się ze schorzeniami cywilizacyjnymi. To doskonałe urozmaicenie form spędzania wolnego czasu przez osoby starsze. To także wspaniały pomysł na upominek dla seniorów.

Gry są tak skonstruowane, że mogą być świetną zabawą międzypokoleniową. Większość z nich odpowiadania jest już dla dzieci nawet w wieku powyżej czwartego roku życia. Trudniejsze zaś od siódmego. W tworzeniu serii czynny udział brała ekspertka w dziedzinie logopedii, logorytmiki, surlogopedii, neurologopedii oraz emisji i higieny głosu – mgr Hanna Sobisz. Gry Alexandra z serii „Terapia” można zakwalifikować jako te, które wspomagają pracę mózgu w szerokim rozumieniu – od ćwiczeń obwodowych (zmysły) poprzez operacje umysłowe (spostrzeganie, koncentracja, kojarzenie, uważność) po czynności wyższe (czytanie, rozumienie, zasób słownictwa).

 

Zajęcia z serią „Terapia” obejmują:

– ćwiczenia zmysłów (wzrok, dotyk),

– doskonalenie operacji umysłowych (spostrzeganie, koncentracja, uważność, kojarzenie),

– uaktywnianie pól neuronalnych,

– wspomaganie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

– rozwój kompetencji językowych (słownictwo, czytanie, rozumienie, płynność słowna)

 

Wspólne Ogniwo

Gra w której ćwiczymy koncentrację oraz mechanizmy związane z postrzeganiem. Do dyspozycji mamy planszę, kartonowe tabliczki z wzorami wyznaczającymi osie oraz drewniane tabliczki z piktogramami. Kartoniki układamy na planszy. Figury w pierwszej kolumnie, wzory w pierwszym rzędzie. Zadanie polega na ułożeniu drewnianych tabliczek z piktogramami na polu znajdującym się na przecięciu figury oraz wzoru, które łącznie znajdują się na piktogramie. Dwa warianty gry.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 1-4

 

Kostki z Piktogramami

Zabawa ćwicząca koncentrację, spostrzegawczość, poprawiająca zdolności intelektualne. Rozgrywka oparta została na 3 kościach z piktogramami oraz 18 tabliczkach na których znajdują się identyczne piktogramy jak na kościach. Zadanie polega na jak najszybszym odnalezieniu na rozłożonych tabliczkach piktogramu wyrzuconego przez kości. Trzy warianty gry.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 1-4

Paronimy

Paronimy to wyrazy które brzmią podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Gry zawarte w tym zestawie oparte zostały właśnie o znajdowanie wyrazów różniących się jedynie jedną literą. Zadanie w zależności od wariantu polega na dokładaniu kolejno przez graczy podobnych słów.

Zabawy wzbogacają słownik bierny, czynny oraz pobudzają ośrodek mowy, dzięki powstawaniu nowych połączeń neuronalnych.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 1-4

 

Pamięć Sensoryczna

Zabawa w której do dyspozycji mamy 22 drewniane elementy o przeróżnych kształtach i wielkościach. Każdy z dostępnych elementów ma swoją parę. Zadanie w zależności od wariantu polega na odnalezieniu dwóch takich samych przedmiotów bez udziału zmysłu wzroku. Zabawa może wspomagać terapię rąk oraz ruchu palców, a także współpracę obu dłoni, ponieważ ćwiczenia angażują zarówno mięśnie jak i ścięgna w obrębie dłoni. Jednocześnie ćwiczy koncentrację oraz rozwija wyobraźnię. Cztery warianty zabawy.

Wiek: 4 – 107 lat

Liczba graczy: 2-4

 

Rozsypanka Zdaniowa

W zestawie znajduje się 45 wyrażeń umieszczonych na plastikowych tabliczkach, z których można zbudować 7 zdań. Celem gry jest ułożenie wszystkich zdań, które muszą być zrozumiałe i zbudowane zgodnie z normami językowymi. Gra ma doskonalić analityczno-syntetyczne podejście do języka. Przeznaczona jest dla każdego, z uwzględnieniem osób po przebytym udarze niedokrwiennym oraz z zespołem otępiennym czy z chorobą Alzheimera. Poprzez grę można pobudzić funkcjonowanie mózgu (odkodowanie znaków pisma, czytanie i rozumienie) i rozwinąć umiejętności językowe (składniowe, fleksyjne, czytanie ze zrozumieniem). Trzy warianty gry.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 1-4

 

Tangram

Zestaw zawiera 42 różnorodne drewniane figury geometryczne. Celem łamigłówki jest odtworzenie wskazanych w instrukcji 61 wzorów na podstawie właściwego ułożenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku jedynie na podstawie kształtu jego konturów, a także wymyślanie własnych wzorów. Trzy warianty gry.

Wiek: 4 – 107 lat

Liczba graczy: 1-6

 

Warcaby

Klasyczna gra w warcaby, w której znajdziemy duże drewniane pionki oraz nieco większą od standardowej planszę, stworzone z myślą o osobach starszych. Dzięki swojemu rozmiarowi oraz gramaturze wynikającej z materiału z którego są wykonane są one bardzo poręczne i łatwiejsze w chwytaniu.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 2

Chińczyk

Klasyczna, kochana przez wszystkich gra, oparta na prostych zasadach. Prezentowana wersja wyróżnia się wysokimi drewnianymi pionkami, ułatwiającymi chwytanie oraz nieco większą planszą.

Wiek: 7 – 107 lat

Liczba graczy: 2-4

sklep.alexander.com.pl

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz