6 prostych kroków na pokonania chorób autoimmunologicznych – recenzja

5 października 2020, dodał: milky
Artykuł zewnętrzny

Choroby autoimmunologiczne to jedne z najczęstszych schorzeń dotykających współczesnych pacjentów. Mogą mieć różne podłoże i objawiać się w bardzo nietypowy sposób – ważna jest więc trafna diagnoza, by móc skutecznie je leczyć. Prezentowany tu poradnik to kompendium wiedzy o przyczynach i naturalnych alternatywach dla medycyny konwencjonalnej, opartej na szkodliwej dla zdrowia farmakoterapii. Okazuje się, że wszechobecność toksyn w naszym otoczeniu i pełna cukru dieta, a także stres to główne czynniki wywołujące m.in. choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycę.Dlatego nie należy lekceważyć takich objawów, jak ciągłe zmęczenie, problemy ze snem, czy wypadanie włosów. Warto wówczas wykonać badania, które pozwolą wcześnie wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie.

Autorka przekazuje tu wiedzę, która pomogła jej zwalczyć SM – chorobę uznaną przez medycynę za nieuleczalną – jest więc wyjątkowo wiarygodna w swym przekazie. Swoje metody leczenia opiera na najnowszych badaniach naukowych, a polecane przez nią przepisy są oparte w dużej mierze na diecie ketogenicznej i bezglutenowej, które zostały uznane przez dietetyków za najlepsze dla pacjentów zmagających się z poważnymi chorobami. Autorka szeroko omawia poszczególne grupy produktów żywnościowych, m.in pod względem ich indeksu glikemicznego oraz podpowiada, jak radzić sobie ze stresem i wahaniami poziomu hormonów. Szczególny nacisk kładzie na uzdrowienie jelit – warto więc zacząć od ich diagnostyki i wprowadzenia dobrych nawyków żywieniowych, które są tu polecane.

Szczególnym atutem tej książki jest całościowe spojrzenie na pacjenta. Ważne jest nie tylko to, jak czuje się on obecnie i jakie ma dolegliwości, ale też jego styl życia w przeszłości. Okazuje się, że przebyte w dzieciństwie infekcje, częsta antybiotykoterapia, a nawet to, gdzie mieszkamy i pracujemy, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego obecnego stanu zdrowia. Autorka przestrzega przed GMO czy utwardzonymi olejami roślinnymi i proponuje swój program żywieniowy „30 dni wakacji od jedzenia”. Kilka informacji z dziedziny żywienia zaskoczyło mnie, np. ta, że metale ciężkie zawarte są w żywności powszechnie uważanej za zdrową (np. w brązowym ryżu, który jest promowany jako wyjątkowo wartościowy). Ta wiedza pozwala mi dziś dokonywać świadomych wyborów zakupowych.

Kolejne rozdziały książki otwierają przed nami wiele możliwości wyeliminowania „wyzwalaczy” objawów chorób autoimmunologicznych. Każdy z nich zawiera ankietę, która pozwala ocenić, na ile jesteśmy podatni na dany czynnik chorobotwórczy i podpowiada, jak zmienić swój styl życia w danych kwestiach, by poczuć się lepiej. Dzięki temu porządkujemy swoją wiedzę i możemy podjąć samoleczenie, które w dużej mierze jest oparte na rewolucyjnej zmianie nawyków żywieniowych. Wymaga to samodyscypliny, jednak oczekiwane efekty powinny być dobrą motywacją do podjęcia tego wyzwania. W jego realizacji pomagają świetne przepisy oraz dziennik żywienia i objawów.

Szczególnie zainteresował mnie rozdział dotyczący źródeł i zwalczania stresu, który wiąże fizyczne aspekty chorób z naszymi emocjami. Autorka wiele miejsca poświęca kwestii wybaczenia i uwolnienia się od traum z dzieciństwa. Formułuje też pojęcie „osobowości autoimmunologicznej” i wyróżnia kilka jej cech. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy w ten sposób obciążeni zwiększonym ryzykiem zachorowania i wprowadzić więcej pozytywnej energii w nasze życie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób bez użycia leków pozbyć się stanów zapalnych, odzyskać życiową energię i poczuć się znów dobrze, zapraszam do lektury. Będziecie zaskoczeni, jak wiele wskazówek Autorki jest zwyczajnie zdroworozsądkowych – sama kilkakrotnie byłam zaskoczona, że jedną małą zmianą można zyskać tak duży efekt.

Kamila

Książka jest dostępna TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu Vital za przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz