6 powodów, dla których warto zwiedzić Toruń

10 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dobie pandemii, gdy wyjazdy zagraniczne stały się utrudnione i znacznie bardziej niebezpieczne, wielu naszych rodaków doceniło podróżowanie po Polsce. Okazuje się bowiem, że w naszym kraju nie brakuje pięknych i fascynujących miejsc o bogatej historii i kulturze. Jeśli i Ty postanowiłeś sobie w tegoroczne lato lepiej poznać walory turystyczne Polski, koniecznie postaw sobie za cel odwiedzić Toruń. To magiczne miasto, w którym z pewnością się zakochasz. Co warto tu zwiedzić? Gdzie warto się zatrzymać?

toruń zabytki

Co warto zwiedzić w Toruniu?

Toruń, Perła Północy to bez wątpienia najbardziej zabytkowe i barwne miasto w Polsce. Założono go już w XIII w. i szybko rozwinięto. Dziś możemy zwiedzać najważniejsze punkty na mapie miasta. Toruń słynie między innymi z najlepszych pierników przyrządzanych tradycyjną metodą, urokliwej Starówki i oczywiście wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Poznajmy sześć najpopularniejszych miejsc w Toruniu, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc tu po raz pierwszy.

Stare Miasto

Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od odwiedzenia Starego Miasta. Dlaczego? Bowiem to właśnie Starówka przedstawia wyjątkowe oblicze Torunia. To, co rzuca się tu w oczy, to bogactwo architektoniczne w różnych stylach – od baroku, przez gotyk, po renesans. Zabytki, choć tak różne, wspaniale się ze sobą komponują, tworząc niepowtarzalny klimat. Utrzymane w doskonałym stanie, pozwalają nam się niemalże przenieść w przeszłość.

Gotycki Ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika

Będąc w samym sercu miasta, nie sposób nie obejrzeć imponującego gotyckiego Ratusza, który w całej Europie uznawany jest za jeden z najbardziej renomowanych obiektów średniowiecznych. W samym Ratuszu znajduje się Muzeum Okręgowe, ponadto istnieje możliwość wejścia na wieżę ratuszową, z której widać panoramę na cały Toruń. Natomiast obok możemy podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika, którego opatrzono napisem: „Ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo”.

Zamek Krzyżacki

To kolejny wspaniały zabytek, który przyciąga do Torunia turystów z całej Europy. Powstał w XIII wieku, a obecnie możemy podziwiać jego ruiny oraz zwiedzać podziemia. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii.

Mury miejskie

Choć częściowo zostały zdemontowane przez Prusów, nadal możemy obejrzeć ich fragmenty w różnych punktach na mapie Torunia. Jeden z dłuższych fragmentów – około 1 kilometra – znajduje się przy Wiśle. Mury miasta były wykonane w stylu gotyckim, co można rozpoznać po charakterystycznych i dobrze zachowanych bramach i basztach. Tworzą niepowtarzalny klimat i są świetnym tłem pod pamiątkowe zdjęcia.

Pierniki Toruńskie i Żywe Muzeum Piernika

Będąc w Toruniu, nie można nie wybrać się na wyjątkowy specjał tegoż miasta, jakim są pierniki. Jest to lokalny przysmak, zatem kupić można je niemalże na każdym straganie i budce ze słodkościami. Ale by poznać cały proces ich przygotowywania oraz ich ciekawą historię, trzeba wybrać się do Żywego Muzeum Piernika – to miejsce naprawdę żyje, roznosząc smakowite zapachy – oraz do Muzeum Toruńskiego Piernika.

Dom Mikołaja Kopernika

Skoro na Starówce możemy obejrzeć imponujący pomnik polskiego astronoma, warto też zobaczyć, gdzie się urodził i wychował. Ta średniowieczna kamienica w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników i to właśnie w niej przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Dziś możemy podziwiać jej kunszt architektoniczny i przypomnieć sobie o zasługach Kopernika na całym świecie.

Więcej atrakcji w Toruniu znajdziesz tutaj: Co zwiedzić w Toruniu?

Gdzie się zatrzymać w Toruniu?

To oczywiście tylko kilka spośród wielu atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Toruniu. Nie sposób obejrzeć ich w ciągu jednego dnia, warto więc zaplanować dłuższy wypad z rodziną z noclegiem w dobrej lokalizacji. Możesz skorzystać z oferty Hotelu Nad Rzeczką, mieszczącego się w cichej i spokojnej okolicy. To doskonałe miejsce do wypoczynku z całą rodziną lub spędzenia romantycznego weekendu z ukochaną osobą. Hotel Nad Rzeczką posiada 60 miejsc noclegowych, w tym pokoje od 1 do 4-osobowe, w przystępnych cenach. Sprawdź ofertę na stronie www.hotelnadrzeczka.pl.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz