W dzisiejszym świecie na co dzień mamy do czynienia z wieloma stresującymi sytuacjami, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Niestety stres jest czynnikiem niezwykle szkodliwym i niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Nie możemy go jednak całkowicie wyeliminować, dlatego musimy nauczyć się jak sobie z nim radzić.
Stres potrafi skutecznie utrudniać nam codzienne obowiązki i zakłócać radość z drobnych przyjemności. Mimo to, nie powinniśmy się poddawać, tylko nauczyć się funkcjonować w tej zastanej rzeczywistości. To, co z pewnością możemy zrobić, to dowiedzieć się więcej na temat stresu i poznać odpowiedź na nurtujące i często zadawane pytanie: “jak pokonać stres?”.
Stres – co to jest i jak na nas wpływa?
Istnieje wiele definicji stresu. Najczęściej określa się go jako indywidualną reakcję organizmu na silny bodziec, zwany też stresorem1. Zwykle dotyczy on dynamicznej sytuacji, dużej życiowej zmiany lub nieoczekiwanego wydarzenia2. Pojęcie stresu nie jest nowe – pierwsze naukowe koncepcje wyjaśniające to zjawisko pojawiły się na początku XX wieku i od tego czasu naukowcy wciąż starają się lepiej je poznać i opisać.
Stres może na nas działać dwojako. Istnieje zarówno stres pozytywny, jak i negatywny.
- Stres pozytywny3, inaczej nazywany też eustresem – motywuje i dodaje sił do działania, podnosi poziom energii, jest czynnikiem rozwojowym i sprzyja skupianiu się na celu oraz szukaniu rozwiązań.
- Stres negatywny4, paraliżujący – może być niebezpieczny dla zdrowia, wywołuje zaburzenia psychosomatyczne, może odbierać chęć do działania, zamknąć nas na świat i zmniejszyć pewność siebie.
Sporadyczne zmagania ze stresującymi sytuacjami mogą pomóc wzmocnić nasz organizm, nauczyć nas funkcjonowania w szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz dodać odwagi do podejmowania coraz to nowych decyzji. Znacznie bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest długotrwały i silny stres, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie (dowiedz się więcej na ten temat na https://naturalniemelisana.pl/blog/jak-stres-wplywa-na-nasze-zdrowie/). Niestety nie możemy się od niego uwolnić, ale możemy pracować nad tym, aby nasz organizm szybciej się regenerował i radził sobie w starciu ze stresorami.
Jak radzić sobie ze stresem?
Każdy z nas nieco inaczej reaguje na rozmaite bodźce, dla każdego też impulsem może okazać się coś zupełnie innego. Dlatego tak ważne jest, żeby sposoby radzenia sobie ze stresem5 były dopasowane indywidualnie do naszych możliwości, potrzeb i oczekiwań. Wśród zaleceń, które mogą nam pomóc ukoić nerwy i odzyskać życiowy balans, znajdziemy między innymi:
- sen i odpoczynek, które przywracają równowagę psychiczną i fizyczną oraz wspomagają szybszą regenerację organizmu,
- aktywność fizyczną, która poprawia samopoczucie i wyzwala endorfiny, powszechnie znane jako hormony szczęścia,
- techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe6 pozwalające się uspokoić, zrelaksować i odprężyć zarówno ciało, jak i umysł,
- ziołowe preparaty, które w naturalny sposób zmniejszają napięcie nerwowe, ułatwiają zasypianie, wspomagają pracę układu trawiennego i łagodzą nerwobóle,
- zbilansowaną dietę, w której dostarczymy naszemu organizmowi cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Każdy z nas chciałby znaleźć odpowiedź na pytanie jak się nie stresować. Nie istnieje jednak złoty środek, jedyna skuteczna metoda, która byłaby pomocna w każdej trudnej i nieprzewidzianej sytuacji. W codziennej walce ze stresem wciąż musimy szukać najlepszych dla siebie sposobów ułatwiających życie w biegu i szybko zmieniającym się otoczeniu.
mel.03.2021.02
Artykuł powstał we współpracy z M.C.M Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
1. https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29156/23921 [PDF, dostęp z dn. 24.02.2021]
2. Wons A., Stres i radzenie sobie ze stresem [w:] Trzcieniecka-Green A. (red.), Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych, Wyd. Universitas, Kraków 2006, s. 359-405.
3. https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/eustres-czyli-jak-zamienic-stres-na-cos-pozytywnego-aa-39GS-PFUo-n7La.html
4. https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/zyj-zdrowiej,po-czym-poznasz–ze-stres-wywiera-negatywny-wplyw-na-twoje-zdrowie-,artykul,14352891.html
5. Lazarus R. S., Paradygmat stresu i radzenia sobie, „Nowiny Psychologiczne” 1986, 3-4, 2-39.
6. Gmitrzak D., Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji, Warszawa 2011.