5 kroków właściwej higieny jamy ustnej

23 czerwca 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech i brak bólu. To również ochrona przed wieloma chorobami całego ciała. W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Jak właściwie dbać o uzębienie? Jaką szczoteczkę wybrać i co robić, żeby cieszyć się zębami bez ubytków, przebarwień i nalotu? Poznaj 5 kroków właściwej higieny jamy ustnej.

kobieta i lustro

5 kroków prawidłowej pielęgnacji zębów

Próchnica zębów negatywnie wpływa na cały organizm. Bakterie bytujące w jamie ustnej krążą po całym organizmie, powodując np. przewlekłe stany zapalne. Próchnica wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy typu 2. oraz problemów ze stawami. Nieleczone choroby przyzębia są źródłem dużej ilości bakterii, które wydzielają toksyny, a te wraz z krwią krążą po całym ciele, wywołując stany zapalne. Ogniska zapalne w jamie ustnej mogą powodować też przewlekłe problemy z zatokami. Dlatego też tak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Odpowiednia szczoteczka

Odpowiednio dobrana szczoteczka to podstawa. Główka szczoteczki powinna być tak wyprofilowana, żeby docierać w trudno dostępne miejsca. Twardość włókna dobierz w zależności od tego, jak wrażliwe są Twoje dziąsła. Miękkie szczoteczki przeznaczone są dla osób z dziąsłami wrażliwymi i podatnymi na krwawienie, średniej twardości natomiast sprawdzą się u tych, którzy mają zdrowe dziąsła. Dla większości osób najlepsze okazują się szczoteczki średnio twarde. Używając szczoteczki manualnej, ustaw ją pod kątem 45° do linii dziąseł i ruchem wymiatającym lub obrotowym doczyszczaj przestrzenie międzyzębowe. Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej zadbać o zdrowie jamy ustnej, wybierz szczoteczkę soniczno-rotacyjną Oral-B. Zaawansowany model Oral-B Genius X 20000N wyposażono w czujniki ruchu i sztuczną inteligencję. Szczoteczka rozpoznaje Twój styl szczotkowania i pomaga Ci lepiej dbać o stan jamy ustnej.

Masz krwawiące dziąsła? Specjalna technologia, którą zastosowano w szczoteczce pozwala chronić zęby i dziąsła przed zbyt mocnym naciskiem i zmniejsza ilość ruchów, gdy szczotkujesz zbyt intensywnie (dodatkowo sygnalizując czerwonym światłem w pierścieniu). Główka szczoteczki ma włókna ustawione pod idealnym kątem, tak żeby jak najlepiej wymiatać resztki pokarmowe i dokładnie usuwać płytkę bakteryjną.

Nie wiesz, jak walczyć z kamieniem nazębnym? Używając szczoteczki elektrycznej, usuwasz płytkę nazębną skuteczniej niż przy użyciu szczoteczki manualnej i dzięki temu zapobiegasz powstawaniu kamienia. Choć szczoteczka Oral-B (i tak naprawdę żadna inna szczoteczka) nie usunie kamienia, skutecznie ochroni zęby przed jego tworzeniem się.

szczoteczka oral b

Dobra pasta do zębów

Szczoteczka to niezbędny element do utrzymania higieny jamy ustnej. Ale bez dobrze dobranej pasty do zębów nie ochronisz się przed próchnicą i chorobami dziąseł. W paście do zębów nie powinno zabraknąć fluoru zmniejszającego aktywność bakterii próchnicotwórczych i wzmacniającego odporność szkliwa. W składzie produktu powinny znaleźć się też pirofosforany oraz inne związki hamujące mineralizację płytki nazębnej.

Jeśli Twoje dziąsła często krwawią i są wrażliwe, wybierz pastę z technologią aktywnej piany, taką jak Oral-B Gumline Purify ze stabilizowanym związkiem cyny i fluoru. Pasta ta, skutecznie zmniejsza i ilość bakterii, zwłaszcza tam, gdzie jest to niezbędne przy problemach dziąseł, czyli na linii dziąseł, dociera w trudno dostępne miejsca i chroni zęby oraz dziąsła podczas całego szczotkowania. Aktywna piana wytwarzana w trakcie mycia zębów pokrywa dokładnie powierzchnię zębów i dziąseł, przez co składniki pasty działają jeszcze skuteczniej. Do walki z próchnicą wybierz pastę z fluorem dobrze wchłanianym przez zęby , a do usuwania powierzchownych przebarwień pastę z zoptymalizowną ilością krzemionki.

Płyn do płukania

Jednym z elementów prawidłowej higieny jamy ustnej jest płukanie zębów specjalnym płynem. Najlepiej, żeby płyn do płukania ust nie zawierał alkoholu – dzięki temu będzie mniej piekący i delikatniejszy dla osób z wrażliwą jamą ustną. . Stosując płyn w połączeniu ze szczotkowaniem, możesz skutecznie chronić zęby przed przebarwieniami, wzmacniać szkliwo i zapobiegać próchnicy, a także cieszyć się zawsze świeżym oddechem. Dobry płyn nie będzie zawierał alkoholu, będzie miał delikatnie miętowy smak i zapewni przyjemne odświeżenie.

Irygator lub nić dentystyczna

To precyzyjny sprzęt skutecznie usuwający płytkę bakteryjną, wypłukuje resztki pokarmowe i dba o zdrowie dziąseł. Irygator do zębów OxyJet od Oral-B w połączeniu z wodą wytwarza mikropęcherzyki, które dokładnie usuwają bakterie z powierzchni zębów i z linii dziąseł. Po użyciu irygatora jama usta jest dokładnie doczyszczona i odświeżona.

Jeśli na co dzień nie korzystasz z irygatora do czyszczenia zębów, używaj przynajmniej nici dentystycznej. Dzięki niej dokładnie usuniesz resztki pokarmowe z ciasnych przestrzeni między zębami.

Systematyczność

Możesz używać szczoteczki sonicznej-rotacyjnej, czyścić zęby irygatorem i płukać jamę ustną płynem do ust, ale jeśli robisz to tylko od czasu do czasu, nie uzyskasz dobrego efektu. Żeby chronić się przed próchnicą i chorobami dziąseł, musisz wdrożyć regularną rutynę, czyli myć zęby rano i wieczorem przez minimum 2 min., a najlepiej czyścić je po każdym posiłku.

Bakterie próchnicotwórcze rozkładają cukry pochodzące z pożywienia i wytwarzają kwasy, który osłabią szkliwo i powodują, że zęby stają się bardziej podatne na tworzenie ubytków. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić zdemineralizowane obszary zębów do rozwoju ubytku próchnicowego. Jeśli szczotkujesz zęby przynajmniej 2 razy dziennie, ograniczasz jedzenie produktów zawierających cukier i mniej więcej co pół roku dokładnie czyścisz zęby u higienistki, chronisz się przed chorobami zębów i przyzębia.

mąż i żona myją zęby

Prawidłowa higiena jamy ustnej – jakie daje korzyści?

Dzięki kompleksowej higienie jamy ustnej, możesz wiele zyskać. Do najważniejszych należą bez wątpienia kwestie estetyczne – Twoje zęby dobrze wyglądają i cieszysz się zawsze świeżym oddechem. O dobrej higienie świadczy to, że uzębienie wolne jest od kamienia i przebarwień. Zdrowe i niekrwawiące podczas szorowania dziąsła to kolejny znak, że właściwie troszczysz się o swoją jamę ustną.

Dzięki prawidłowej higienie uzębienia nie cierpisz z powodu bólu zębów, nie musisz stale odwiedzać dentysty w celach leczniczych i nie wydajesz pieniędzy na drogie leczenie. Zdrowe zęby bez próchnicy to również lepsze samopoczucie i zdrowie. Czy wiesz, że chroniczne bóle głowy, mogą być spowodowane chorobami zębów? Jeśli zatem cierpisz na częste migreny, warto sprawdzić swój stan uzębienia.

Profilaktyka, czyli jak skutecznie chronić się przed próchnicą

Działania profilaktyczne skupiają się przede wszystkim na regularnym szczotkowaniu zębów i oczyszczaniu jamy ustnej. Istotnym elementem profilaktyki są regularne wizyty stomatologiczne oraz zabiegi dokładnego oczyszczania uzębienia, takie jak skaling i piaskowanie. Kamień nazębny to jedna z przyczyn psucia się zębów, chorób dziąseł oraz nieświeżego oddechu.

Do działań profilaktycznych chroniących uzębienie można zaliczyć też odpowiednią dietę. Ważne, żeby wśród wybranych pokarmów znalazły się te zawierające duże ilości wapnia i białka, czyli żółte sery, jogurty, jaja i ryby. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć też zdrowych tłuszczy i pokarmów dostarczających witaminę D. Warto spożywać produkty, które w naturalny sposób oczyszczają mechanicznie zęby i usuwają płytkę nazębną. Marchewka świetnie sprawdzi się po posiłku, po którym nie możesz umyć zębów. Podobnie zadziała olej kokosowy, a także produkty z ksylitolem, które zneutralizują kwasy powstające w jamie ustnej. Kiedy nie masz możliwości umycia zębów po słodkiej przekąsce, sięgnij przynajmniej po gumę do żucia bez cukru. Ta również zneutralizuje kwasy i pomoże je usuwać, dzięki zwiększeniu produkcji śliny.

Powstrzymując próchnicę, chronisz przed chorobami nie tylko jamę ustną, ale też cały swój organizm.

Źródła:

https://cm.enel.pl/assets/PDF_informacje/Informacja_prasowa_ABC_higieny_jamy_ustnej_05_2016.pdf

https://dental-gallery.pl/jakie-choroby-wywoluje-prochnica/

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jaki podkład wybrac do cery mieszan…
Matujący, żeby trzymał świecenie w ryzach
Makijaż do danego typu urody
Ja mam śniadą cerę, ciemne oczy i włosy więc tylko wyraziste kolory się sprawdzają
W jaki sposób używać rozświetlaczy?…
Umiarkowanie, żeby nie świecić się za bardzo...
Drukarka - jaka?
Brother - bardzo wydajna, mam ją już 8 lat