4 sposoby na wyciszenie się po intensywnym dniu
Za dużo obowiązków, przepracowanie, odpowiedzialność wynikająca z bycia szefem i łączenie pracy z życiem rodzinnym to spore obciążenie dla psychiki. Polacy żyją w stresie, wynika to z danych agencji badawczej ADP. Prawie 27 proc. ankietowanych twierdzi, że nadmierna odpowiedzialność zawodowa stresuje, a 24 proc. przyznaje, że wpływ na odczuwany stres mają także długie godziny spędzane w pracy i zbyt mało czasu na życie rodzinne, regenerację i odpoczynek. Jak wyciszyć emocje po burzliwym dniu, gdy natłok myśli nie daje zapomnieć o liście spraw do załatwienia? Oto sposoby, które każdy można wykorzystać!
Daj się namówić na medytację!
Medytacja na uspokojenie szybko pomaga uwolnić się od stresu, jednak wymaga umiejętności koncentracji, a przede wszystkim znalezienia spokojnego miejsca, albo przynajmniej pary dobrych słuchawek. Wpływ tego rodzaju relaksacji na kondycję psychiczną jest nieoceniony, szczególnie po intensywnym dniu w pracy. Medytacja na uspokojenie pomaga wyciszyć natłok myśli, dzięki czemu stajesz się bardziej spokojny i pogodny.
Efekt medytowania można nawet zmierzyć, ponieważ taka forma spędzania wolnego czasu obniża ciśnienie krwi i uspakaja tętno. Zaletą są również znikające kłopoty z zaśnięciem, a także ustępowanie rozmaitych dolegliwości bólowych, np. migrenowego bólu głowy. W sferze psychicznej także odczuwa się znaczną ulgę, ponieważ medytacja na uspokojenie ułatwia dotarcie do źródła problemów i pomaga skutecznie je rozwiązać. Dzięki temu wzrasta pewność siebie, akceptacja i wiara we własne możliwości. W rezultacie można stać się osobą bardziej otwartą i łatwiej nawiązywać kontakty.
Przechadzka pod ramię z Mr. Mindfulness
Drugi sposób to po prostu spacer, a najlepiej przechadzka połączona z medytacją. Tego rodzaju praktyki stosuje wiele systemów wschodnich, np. ZEN i mindfulness. Warto przybliżyć, o co chodzi w uważności, ponieważ są to proste techniki, które każdemu pomogą, a ćwiczyć je można dosłownie wszędzie.
Praktyka polega na ćwiczeniu umysłu w celu zachowania dobrego zdrowia, zwiększenia energii życiowej, oczyszczenia umysłu, nauki cierpliwości czy innych pożądanych cech. Osoby praktykujące medytacje najczęściej traktują ją po prostu jako sposób na uspokojenie, redukcję stresu i wyciszenie.
Jedno z ćwiczeń to zabawa w obserwację, która na spacerze daje jeszcze więcej przyjemności. Wybierz dowolny przedmiot (drzewo w parku, liść, obłok na niebie, a nawet czubek własnego buta) i skup się na nim przez 60 sekund. Pomyśl, że widzisz go po raz pierwszy w życiu i zastanawiasz się, do czego to służy? Analizuj kształt, fakturę i cechy szczególne. To ćwiczenie oczyszcza i pozwala odzyskać kontakt z otoczeniem zewnętrznym, czyli wyjść z przeciążonego myślami umysłu.
Kąpiel w soli lub ostre jedzenie
Pikantność jest odbierana przez organizm jako uczucie bólu, stymuluje nerw czaszkowy i pomaga złagodzić stres, a po ostrym posiłku niemal od razu czujesz się lepiej. Kiedy jemy pikantne potrawy, błona śluzowa jamy ustnej zostaje silnie pobudzona, a odczuwanie pieczenia jest odbierane przez organizm jako ból i pobudza mózg do wydzielania endorfin – hormonów, które sprawiają, że czujesz się nie tylko wypoczęty, ale również szczęśliwy.
Zupełnie inaczej organizm reaguje na ciepłą kąpiel z dodatkiem soli kłodawskiej lub soli przeznaczonej do kąpieli, która relaksuje, zmniejsza napięcia (np. mięśni karku), pobudza limfę do krążenia i usuwa toksyny. Dobrej jakości sól, bogata w składniki mineralne, pozwala na uzupełnienie niedoborów magnezu i potasu.