Przystawki, pyszne i pobudzające apetyt, doskonałe przed zasadniczym posiłkiem. Prostym sposobem na zorganizowanie wspólnej kolacji ze znajomymi jest poproszenie każdego z nich o przyniesienie ze sobą jakiejś przekąski. Co robić, co przynieść? Oto kilka niezawodnych porad:
Szpinak w cieście francuskim
1 opakowanie gotowego mrożonego ciasta francuskiego
30 dag mrożonego szpinaku
16 kostek białego sera marynowanego w oliwie z ziołami ( lub fety )
1 łyżeczka masła
sól
pieprz mielony
1 mini kostka czosnkowa Knorra
1 żółtko
Rozmrozić ciasto francuskie i pociąć na 8 kwadratów. Szpinak podsmażyć na maśle i doprawić solą , pieprzem i przyprawą czosnkową . Na każdy kwadrat ciasta kłaść porcję szpinaku i 2 kawałki białego sera . Ciasto zlepić w rożki , koperty lub jak tam komu pasuje. Posmarować roztrzepanym żółtkiem . Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Piec pakieciki ze szpinakiem 15-20 minut aż będą złote. Wyjąć . Podawać na ciepło lub zimno
Chrupiące chipsy czosnkowe
Składniki:
4 chlebki pita
50 g masła
3 zmiażdżone ząbki czosnku
Ewentualnie jeszcze: parmezan i bazylia
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni. Pitę rozdzielamy i kroimy na kawałki, które następnie rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kawałki chleba smarujemy czosnkiem zarumienionym na maśle i pieczemy ok. 5 minut. Chleb można również posypać tartym parmezanem i bazylią.
Idealne chipsy do maczania w pysznych sosach, np. salsie pomidorowej, musie z awokado, tzatziki, pesto pietruszkowym lub klasycznym z bazylii.
Chipsy na słodko – cynamonowe
Składniki:
4 chlebki pita
6 łyżek oleju np. rzepakowego
1 łyżka cynamonu
2 łyżki brązowego cukru
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, na niej kładziemy podzielone kawałki pity. W miseczce mieszamy olej z cynamonem, następnie smarujemy tym olejem pity z obu stron. Układamy pity na blaszce i posypujemy brązowym cukrem. Pieczemy ok. 5 minut. Warto podczas pieczenia przewrócić pity na drugą stronę. Gotowe chipsy mają złoty kolor.
Chipsy parmezanowe
Wyśmienite do sałatek i jako przekąska.
Składniki:
200 g parmezanu
Zioła opcjonalnie: tymianek, rozmaryn, zioła prowansalskie
Cienkie plasterki parmezanu układamy na papierze teflonowym i pieczemy w temperaturze około 175 stopni przez 5 minut. Następnie suszymy je na kratce.
Cukinia z ziołami
Chrupiąca i smaczna przekąska, doskonała na przyjęcia.
Składniki:
400 g cukinii
Łyżeczka soli
Marynata:
1 łyżka octu winnego
3 łyżki oliwy
1 łyżeczka musztardy Dijon
Posiekana pietruszka
Wyciśnięty ząbek czosnku
Sól, pieprz do smaku
Cukinię myjemy i kroimy na talarki o grubości 0,5 cm, układamy na dużym półmisku i solimy. Przykrywamy talerzem i dociskamy. Odstawiamy na 30 minut, potem przepłukujemy na sicie i odsączamy wodę. Mieszamy z marynatą i odstawiamy na 5 minut.
Owocowe szaszłyki
Na szpikulce do szaszłyków nabijamy cząstki różnych owoców, np. pokrojone truskawki, winogrona, cząstki figi, mandarynki, plasterki kiwi, ananasa, mango, papai czy brzoskwini z puszki.
Owocowo – serowe koreczki
Składniki:
½ arbuza
1 melon
1 kostka (250 g) serka feta
Wykałaczki
Kroimy owoce i serek feta w kostkę, następnie nabijamy je na wykałaczkę.
Kolejną propozycję stanowią przystawki z pesto. Smaczne i zdrowe, a do tego proste w przygotowaniu.
Najpierw kanapka we włoskim stylu czyli pesto z pomidorem – wiosennie pobudza do życia.
Jak przygotować pesto klasyczne lub z pietruszki?
Pesto z pietruszki
do makaronu, pity, kanapek
Składniki:
Pęczek natki pietruszki
Suszone pomidory ze słoiczka
10 łyżek oliwy z oliwek
½ szklanki orzechów nerkowca
70 g parmezanu
1 ząbek czosnku
W rondelku podgrzewamy oliwę z oliwek i dodajemy pokrojony ząbek czosnku. Dusimy na małym ogniu, po czym dodajemy suszone pomidory. Ostudzamy. Natkę pietruszki rozdrabniamy za pomocą blendera. Następnie dodajemy do blendera suszone pomidory z oliwą i czosnkiem. Blendujemy aż do połączenia składników. Czas na orzechy nerkowca, które podgrzewamy na suchej patelni, aż się lekko uprażą. Ostudzone dodajemy do blendera. Parmezan kroimy na mniejsze kawałeczki i także blendujemy.
Powstaje pasta o gęstej konsystencji, idealna do pity lub na kanapkę. Natomiast po dodaniu niewielkiej ilości wody możemy stosować pesto jako dodatek do makaronu.
Smaczne i zdrowe jest też klasyczne pesto z bazylii. Sos ten ma całkiem inny smak, gdy przygotowujemy go sami. Robimy go analogicznie jak pesto z pietruszki – tylko zastępujemy pietruszkę listkami bazylii.
Pomidory zapiekane z pesto i serem ricotta
Doskonałym lekkim daniem są też pomidory zapiekane z pesto i serem ricotta. Jest to smaczna przekąska pasująca do większości potraw. Możemy tu zastosować pesto klasyczne lub pietruszkowe.
Składniki:
4 małe pomidory
150 g sera ricotta
2 łyżki startego parmezanu
Wcześniej przygotowane pesto (klasyczne lub pietruszkowe)
Sól, pieprz do smaku
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Pomidory myjemy, ścinamy wierzchy i wydrążamy. W miseczce wymieszaj ze sobą ser ricotta i pesto. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Powstałą pastę wkładamy do pomidorów, przykrywamy odciętymi ,,czapeczkami”. Układamy na wysmarowanej formie i zapiekamy w piekarniku 10-15 minut.
Diabelskie jajka
Składniki:
6 jaj ugotowanych na twardo
2 łyżeczki musztardy Dijon
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka pokrojonej drobno cebuli
1/4 łyżeczki tabasco
1 łyżeczka octu winnego
Sól, papryka do smaku
Papryka w proszku
Żółtka jajek rozdrobnić widelcem, dodać musztardę Dijon, jogurt, cebulę, ocet winny, odrobinkę tabasco, sól i pieprz. Dobrze wymieszać. Faszerować białka jaj farszem. Posypać po wierzchu papryką.
Pierogi Fillo
Ciasto fillo można kupić w sklepach z egzotyczną żywnością lub w niektórych dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych. Niewykorzystane placki można po zwinięciu przechowywać w zamrażalce.
Składniki:
100 g fety
100 g sera homogenizowanego
4 posiekane marynowane pomidory
1 wyciśnięty ząbek czosnku
½ łyżeczki sosu sambal oelek
2 łyżeczki posiekanej kolendry lub pietruszki
250 g (ok. 15 placków) ciasta fillo
50 g stopionego masła lub margaryny
Fetę ucieramy, a następnie mieszamy z białym serem. Doprawiamy do smaku czosnkiem, sosem sambal oelek i kolendrą ( lub pietruszką). Wyjmujemy kilka placków fillo, resztę zostawiamy pod wilgotną ściereczką. Jeden placek smarujemy masłem i przykrywamy drugim. Złożone placki kroimy na ośmiocentymetrowe paski. Na koniec każdego z nich nakładamy łyżeczkę farszu. Łapiemy jeden z dolnych rogów i przekładamy nad farszem, formując trójkąt. W ten sposób formujemy trójkąty aż skończy się pasek ciasta. Ostatni brzeg zwilżamy w odrobinie wody i dokładnie zlepiamy.
Pierogi układamy zlepiona stroną do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia – ważne: zanim pierogi zaczną się piec trzymamy je pod wilgotną ściereczką. Z wierzchu smarujemy jajkiem.
Pieczemy w piekarniku 15 – 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Tworząc listę zakupów, polecamy zajrzeć do supermarketu online – https://erli.pl/produkty-spozywcze,10517 gdzie znajdziesz większość potrzebnych składników.
zobacz również:
Imprezowe koreczki – różne pomysły
Najlepsze imprezowe sałatki
Imprezowe przekąski i przystawki
Cztery imprezowe desery owocowe – zdrowo i smacznie