Problemy z zaczerwienionymi policzkami | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Problemy z zaczerwienionymi policzkami

8 sierpnia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Twoje policzki zaczerwienione są częściej, niż tylko przy byle wstydliwej sytuacji? Każdego dnia maskujesz je kamuflującymi podkładami, a przy demakijażu nie spoglądasz w lustro? Nie warto lekceważyć rumienia, gdyż rozwój problemu prowadzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a przy dłuższym zaniedbaniu nawet do trądziku różowatego.

Przyczyny problemu

Czynników prowadzących do kłopotów z naczyniami krwionośnymi okolic policzków jest wiele, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zaburzenia hormonalne i żołądkowo-jelitowe, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe mikrokrążenie to lista głównych przyczyn późniejszych problemów. Ponadto uwarunkowania genetyczne takie jak płytka lokalizacja naczyń krwionośnych oraz wrodzona ich kruchość sprzyjają rozwojowi choroby. Nadmiar promieniowania UV, przegrzewanie w saunie, intensywne ćwiczenia, stres, leki antykoncepcyjne lub obniżające ciśnienie tętnicze dodatkowo zwiększają intensywność kłopotów z zaczerwienionymi policzkami

Reaguj na sygnały

Prawdopodobieństwo podatności na problemy z rozszerzonymi naczyńkami wzrasta, jeśli nasza mama lub babcia miały takie skłonności. Gdy wydaje ci się, że zbyt łatwo powstają na twojej skórze siniaki, to również może być alarm by zacząć reagować na problem.

Odpowiednia dieta i suplementy

Zaleca się uzupełnianie codziennej diety suplementami bogatymi w witaminę C, wapnia i krzemu oraz – co najistotniejsze – flawonoidów. Niedobór  tych właśnie składników prowadzi do zwiększonej reaktywności naczyń krwionośnych. Dobroczynne działanie mają preparaty zawierające wyciągi z zielonej herbaty, kasztanowca zwyczajnego, ruty zwyczajnej czy miłorzębu japońskiego. Źródłem flawonoidów są również owoce i warzywa.

Kosmetyki dla cery naczyniowej

Cera naczyniowa jest cerą wrażliwą i alergiczną, na działanie kosmetyku reaguje mocno. Dlatego wybór odpowiedniego kosmetyku to nie lada wyzwanie. Warto zwrócić uwagę na obecność składników wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne. Występowanie w kosmetyku witaminy C, K i PP, rutyny, escyny, wyciągu z miłorzębu japońskiego i arniki górskiej czy olejku różanego to znak, że dobrze po niego właśnie sięgnąć. Witaminy podnoszą wytrzymałość naczyń krwionośnych, uszczelniają je i obkurczają, zmniejszają krwawienie, łagodzą stany zapalne. Na naczynia krwionośne podobnie działa rutyna i escyna – zwiększając ich odporność. Miłorząb działa wzmacniająco na naczynia włosowate, arnika ma działanie przeciwzapalne, a olejek różany zmniejsza zaczerwienienia. Kosmetyk dodatkowo powinien zawierać filtry UV, chroniąc delikatną cerę przed słońcem.

Zabiegi

Profilaktycznie pomocne jest stosowanie zabiegów poprawiających krążenie i nawilżających. Zaleca się wszelkiego rodzaju zabiegi z użyciem masek algowych, ampułek czy koktajli z kosmetykami dla cery naczyniowej i wrażliwej. Gdy obkurczanie naczyń okaże się jednak trudniejsze, należy sięgnąć po silniejsze środki. Istnieje kilka metod zamykania rozszerzonych naczynek – elektroliza/ elektrokoagulacja za pomocą prądu lub fal radiowych, metoda laserowa lub system IPL. Elektrolizę i laser stosuje się do zamykania pojedynczych naczyń o większych średnicach, światło IPL sprawdza się przy rumieniu i sieci drobnych naczynek. Połączenie metod daje najlepszy efekt w przypadku problemu zarówno z siecią naczyń, jak i większych naczynek, jak na przykład w okolicach nosa.

Walka z nadmiernie rozszerzonymi naczynkami i rumieniem wymaga cierpliwości oraz poświęcenia uwagi. Należy pamiętać zarówno o skłonnościach genetycznych, jak i o dodatkowych czynnikach drażniących, które jesteśmy w stanie ograniczyć – jak na przykład przebywanie w pomieszczeniach o wysokich temperaturach. Nie należy zapominać, że zaniedbany problem może doprowadzić do bardzo poważnej dermatozy skórnej, jaką jest trądzik różowaty, ciężki do całkowitego wyleczenia.

Tekst opracowała Paulina Dziedzic. Kosmetolog pracujący dla Kliniki Urody Laime. Specjalistka w dziedzinie peelingów chemicznych oraz kosmeceutyków i ich zastosowania w dermatologii i kosmetyce estetycznej. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.laime.pl.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Problemy z zaczerwienionymi policzkami

  1. avatar Milka pisze:

    mam straszny problem z popękanymi naczynkami, szczególnie przy skrzydełkach nosa

Dodaj komentarz