Jak perfekcyjnie ułożyć sztućce

29 grudnia 2014, autor: Redakcja

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

table-decorations1

Naczynia stołowe i stół to dziś przedmioty tak powszechne, że zdają się błahe i wydaje się, że istnieją w takiej samej postaci przez wieki. Jednak nakrywanie do stołu i przybory stołowe są odkryciem stosunkowo nowym, przecież jeszcze mniej więcej do końca średniowiecza ludzie jedli ze specjalnych zagłębień w dębowych stołach lub z nabierając strawę z glinianych naczyń przy pomocy kromki chleba.

Dzisiaj jednak trudno wyobrazić sobie wytworną kolację bez eleganckiego nakrycia stołu. Sztuka układania talerzy i sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre to umiejętność, której trzeba się nauczyć. A jest to swojego rodzaju ceremonia.
Wszystko zaczyna się od obrusu. Dla zwykłego domowego obiadu najlepiej nadają się obrusy w ciepłych, pastelowych kolorach z lnu lub bawełny, a dla spotkań przy herbacie można użyć jaskrawego obrusu w kwiaty. Ilość talerzy, które umieszcza się jeden na drugim oraz sztućców zależy od okazji oraz menu. Przy śniadaniu podstawowe nakrycie stołu stanowi: talerzyk deserowy, filiżanka lub szklanka na spodeczku (po prawej stronie talerzyka deserowego), nóż i widelec (po prawej stronie talerzyka, względnie nóż po prawej a widelec po lewej), mała łyżeczka na spodeczku filiżanki (lub szklanki). Przy obiedzie lub kolacji nakrycie stołu jest następujące: talerz płaski, sztućce, jeśli są przy obiedzie tzw. przystawki, kładzie się osobny talerzyk deserowy, talerzyk do kompotu stawia się u góry po lewej stronie talerza, a szklankę lub kieliszki po prawej stronie. Na płaskim talerzu umieszcza się talerze deserowe, a na nich talerze głębokie lub salaterki. Na talerze obowiązkowo kładzie się złożoną w trójkąt lub inny sposób serwetkę papierową lub z tkaniny.
table11
Europejski sposób układania sztućców nakazuje umieszczenie widelców po lewej stronie, a noży i łyżeczek po prawej, w kolejności w jakiej będą używane. Wypolerowane sztućce pochodzące z jednego kompletu układa się więc po obu stronach nakrycia w kolejności ich użycia – skrajnie położone sztućce używane są w pierwszej kolejności. Przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców – pozostałe podaje się przy serwowaniu kolejnych dań. Łyżki układa się miseczką do dołu, zęby widelca do góry (we Francji do dołu), natomiast ostrza noży kieruje się w stronę talerza. Po lewej stronie nakrycia kładzie się widelce do zakąsek i dania głównego, po prawej natomiast nóż do przekąsek, łyżkę do zupy i nóż do dania głównego. Jeśli na obiad przygotowujemy rybę, to zamiast zwykłego noża i widelca podaje się sztućce do ryby. Należy pamiętać, że dwa widelce to symbol elegancji minionej epoki, gdy sztućce do ryb produkowano tylko na eksport. Sztućce do ryb to widelec i szeroki nóż w kształcie łopatki, którym niczego nie kroimy, ale filetujemy, oddzielamy mięso od ości. Zwykłym nożem i widelcem je się tylko ryby wędzone i śledzie. Zupy podawane w bulionówkach je się łyżeczką do bulionu, okrągłą i mniejszą od normalnej. Kładzie się ją, tak jak zwyczajną łyżkę, z prawej strony nakrycia między nożami. Jeżeli do zupy podaje się pieczywo i masło, obowiązkowy jest nóż do smarowania masłem o wygiętym, zaokrąglonym ostrzu. Kładzie się go na talerzyku do pieczywa, obok elegancko ułożonej serwetki.
sztuccec1
Nad talerzem umieszcza się łyżeczkę do kawy z rączką skierowaną w prawą stronę, bo sięga się po nią prawą ręką i widelczyk do tortu (mały widelczyk z trzema ząbkami) z rączką skierowaną w lewą stronę. O elegancji stołu decyduje idealny ład i symetria. Wszystkie sztućce powinny mieć końce rękojeści oddalone 1 cm od krawędzi stołu. Jeśli stół jest wąski, można zrezygnować z podawania od razu deserowych widelczyków, łyżeczek do kawy i herbaty czy nożyków do owoców. Te akcesoria mogą się pojawić na stole razem z deserem.
sztucce_2b
sztucceg1a
sztucce3a1
Do nakładania owoców podaje się komplet sztućców albo dużą łyżkę i widelec (takie jak do drugiego dania). Nakryciem do owoców jest talerz deserowy oraz – jeśli owoców nie trzeba kroić – łyżka i widelec deserowy, a jeżeli owoce wymagają krojenia – nóż i widelec deserowy. Jeśli na stół podaje się oliwki, to powinno podać się łyżeczki lub widelce, za pomocą których można pestki oliwek usunąć na brzeg talerza. Nie jest wskazane podawanie do małej filiżanki z kawą, łyżeczki do herbaty. Na tę okoliczność, na spodku obok filiżanki kładziemy specjalną łyżeczkę do kawy, która jest mniejsza. Natomiast, jeśli serwujemy mocną kawę w bardzo małej filiżance, to podajemy do niej łyżeczkę do mokki. Jest ona drobniejszą siostrą łyżeczki do kawy. Do deserów lodowych podaje się specjalną, okrągłą łyżeczkę, a do koktajli specjalną, długą łyżeczkę do koktajli. Do niektórych potraw należy podać na stół śmietanę w osobnym naczyniu. Można ją zaczerpnąć specjalną, okrągłą łyżką do śmietany. Do cukru używa się łyżeczki typu szufelka.
sztuc1
Ostrygi je się za pomocą specjalnego widelca. Odcina się od muszli, usuwa ciemne niejadalne części, skrapla cytryną i zjada. Jeśli ostryga jest podana zamknięta, należy rozchylić ją specjalnymi szczypcami, trzymając cały czas poziomo wypukłą stroną w dół i zjeść prosto z muszli. Kraby, raki i langusty obsługuje się specjalnymi dwuzębnymi widelcami i nożykami. Nożem łamie się kleszcze, odrywa pancerze, a widelcem wyjmuje się mięso. Jeśli pojawiają się ślimaki, to należy pamiętać, że ślimaki bierze się i przytrzymuje specjalnymi szczypcami, a mięso wyjmuje się specjalnymi widelczykiem. Jeśli podano ślimaki morskie, należy je wyjmować specjalną szpilką. Kawior je się za pomocą łopatki lub noża z zakrzywionym ostrzem. Sztućce te nie mogą być metalowe, gdyż psują smak kawioru.
sztucce10
Legenda: 1. Nóż stołowy, 2. Widelec stołowy, 3. Łyżka stołowa, 4. Nóż obiadowy, 5. Widelec obiadowy, 6. Łyżka obiadowa, 7. Nóż deserowy, 8. Widelec deserowy, 9. Łyżka deserowa, 10. Łyżeczka do herbaty, 11. Łyżeczka do kawy, 12. Łyżeczka do mokki, 13. Łyżeczka do lodów, 14. Widelczyk do ciast, 15. Widelczyk półmiskowy, 16. Widelec półmiskowy, 17. Nóż do masła, 18. Widelczyk do owoców, 19. Nóż do owoców, 20. Łyżka do sałaty, 21. Widelec do sałaty, 22. Łyżka do ziemniaków i sałatek, 23. Szczypce do cukru, 24. Łyżeczka do cukru, 25. Łyżka do śmietany, 26. Łyżka do koktajli, 27. Łyżka kucharska, 28. Łyżka do sałaty duża, 29. Widelec do sałaty duży, 30. Widelec kucharski, 32. Łyżka wazowa, 33. Łyżka do sosu, 34. Nóż do steków, 35. Nóż do pizzy (ząbkowany), 36. Nóż do tortu, 37. Łopatka do tortu, 38. Szczypce do ciast, 39. Szczypce do lodu, 40. Nóż serwingowy do ryb, 41. Widelec serwingowy do ryb, 42. Nóż do ryb, 43. Widelec do ryb.
table-decorations-inspire11
Jeśli planujemy przyjęcie z potrawami chińskimi idealnym nakryciem będzie komplet pięknej, tradycyjnej zastawy – w kolorze czerwonym lub jednym z wielu odcieni chińskiej zieleni (czarki i filiżanki, imbryczek). Jeśli nie mamy zamiaru kupować zastawy, możemy po prostu dobrać okrągłe półmiski lub naczynia z kwiatowymi wzorami. Nie zapomnijmy o pałeczkach, którymi Azjaci jedzą wszystkie dania, łącznie z zupą (którą po wyjedzeniu „wkładki” pije się jak bulion). Idealnie będzie się komponowało z zastawą białe, zielone lub czerwone nakrycie stołu.
Chtable
Zasadą bon ton jest to, iż mężczyzna może wziąć do ręki sztućce dopiero wtedy, gdy zrobi to kobieta. Układ sztućców na talerzu ma swoją symbolikę. Równoległe w oddaleniu mówią o chwilowej przerwie w trakcie jedzenia, dodatkowo skrzyżowane świadczą o prośbie niezabierania pustego talerza (możliwość dokładki), natomiast ułożone razem równolegle tak, by wskazywały godzinę piątą, oznaczają zakończenie konsumpcji.
Nie należy robić ze stołu „kolorowego jarmarku” czyli wykładać wszystkich rodzajów zastawy, bowiem prawdziwą sztuką jest połaczenie prostoty, elegancji i smaku. Ale w taki sposób by zachować jednocześnie umiar w tym wszystkim. Trzy widelce, dwie łyżki, trzy noże, w tym jeden dziwny. Trzy kieliszki (w porywach cztery). Można czytać z kart, można z fusów. A ja gorąco polecam wróżenie ze sztućców. Bo ono przynajmniej ma sens.
reception13a
 
Przeczytaj również:
 1. Jak pięknie dekorować potrawy – sposoby znajdziesz TUTAJ
 2. Jak perfekcyjnie ułożyć sztućce – metody znajdziesz TUTAJ
 3. Jak samemu zrobić bukiet kwiatów – porady znajdziesz TUTAJ
 4. Kwiatowe kompozycje we szkle – porady znajdziesz TUTAJ
 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Jak perfekcyjnie ułożyć sztućce

 1. avatar Ewelina pisze:

  Syna od małego uczyłam jak układać sztućce.Do każdego posiłku podaję,my z synem jemy według zasad,a mąż nie zawsze używa noża woli ręką :(

 2. avatar Kasi pisze:

  W legendzie do obrazka ze sztućcami jest błąd. Przedstawione są 42 sztućce, a opisane 43. Gdzieś w drugim rzędzie się rozjechało. A szkoda, bo były bardzo przydatny.

 3. avatar Pavko pisze:

  Mnie się wydaje, że najpierw kładzie się widelczyk do ciasta zwrócony trzonkiem w lewo a nad nim łyżeczkę zwróconym trzonkiem w prawo. Ale może się nie znam bo jestem tylko po Technikum Gastronomicznym :P

 4. avatar Ada pisze:

  To jak to jest z tymi widelczykami deserowymi i łyżeczką do herbaty – wszędzie sprzeczności, tak jak tutaj. W pierwszym komentarzu zauważono, że na rysunku inaczej a na zdjęciach inaczej….. I tak na co drugiej stronie …. I gdzie tu konsekwencja?

 5. avatar Wiesiaczek pisze:

  Artykuł ładny , ale nie bez błędów . Na rysunku nakrycia sztućce do deseru ułożone są odwrotnie (w złe strony ułożone trzonki).W opisie mowa o łyżecce do kawy nad talerzem, powinno się mówiwić łyżeczka do deseru, bo do kawy jest na spodku od filiżanki z kawą.

 6. avatar Kolorowapani pisze:

  Bardzo przykładam wagę do ładnego i eleganckiego podania do stołu, ale zwyklę podaję jeden widelec i nóz.

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Olej Kokosowy Nierafinowany 100g Extra Virgin
100% Naturalny Olej Kokosowy - Skleppanaceum.pl
Cena:
11,99 zł
Paleta Makeup Revolution I Love Make Up Palette Chocolate
Przekonaj się jak angielska marka podbije serca Polek!
Cena:
38 zł
Iris - woda o smaku malinowym z zawartością 25 mg CBD
Zawiera naturalne kompozycje zapachowe i barwnik, jest słodzona stevią
Cena:
85 zł
Laura Conti Eco Soft Regenerujący naturalny balsam do ust
Naturalne olejki i ekstrakt z owoców dzikiej róży i żurawiny. O delikatnym różano-żórawinowym aromacie
Cena:
11,99 zł
Kolorowe trampki Spring Power
Sportowa propozycja od CzasNaButy.pl
Cena:
79,90 zł
Koenzym Q10 - eliksir młodości 20 ml
Doskonały środek pielęgnujący dla każdego rodzaju cery
Cena:
21 zł

TARGI z Urodaizdrowie.pl - Promocje i Rabaty!

Wyższa zawartość CBD (kannabidiol), CBC (kanabichromen) i CBG (kannabigerol). 10 g doustny aplikator dostarcza między 1400-1680 mg CBD. Każdy aplikator 10 gram doustny zawiera: 40 porcji Jak używać i przechowywać? Można zażywać doustnie lub dodawać do potraw. Zalecane dozy nie powinny być przekraczane, chyba że za zgodą lekarza. Ustalenie dawki jest niemożliwe bez konsultacji ze […]

  Gorący okres studniówkowy czas zacząć! Jeśli nadal szukasz idealnej sukienki, to sklep SU Online, ma dla Ciebie całą paletę niepowtarzalnych kreacji na tą jedyną noc w życiu! Śpiesz się i skorzystaj z mega rabatów! Produkt dostępny na www.su-online.pl w promocyjnej cenie 149 zł. Polub nas na Facebooku       zobacz również:   Wszystkie stoiska […]

Regenerujący naturalny balsam do ust. Daje ustom to, czego tak naprawdę potrzebują: kuszącą urodę, niepodważalną kondycję i zachwycający połysk. Zapobiega pierzchnięciu warg, a także przyspiesza regenerację przesuszonego naskórka. Zawiera kompleks ekstraktów i olejków roślinnych, dzięki którym naskórek utrzymuje stałą wilgotność, staje się gładki jak jedwab, jędrny i elastyczny. Na bazie olejku ze słodkich migdałów  z […]

Produkty Curattio to precyzyjnie skomponowane pod okiem profesjonalnych dietetyków receptury wieloskładnikowych surowych soków z warzyw, ziół i owoców. Dzięki zaawansowanej technologii tłoczenia wydobywa się z roślin to co najzdrowsze, przekazując je w stanie nie zmienionym klientom prosto do drzwi. Soki są w 100% naturalne, zawsze świeżo wyciskane, bez sztucznych barwników, substancji konserwujących, niepoddane żadnym procesom chemicznym […]

– Witamina K2 MK-7 Suplement diety w formie tabletek – W itamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości – Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi – Kraj pochodzenia: Polska   Do kupienia w sklepie Zielonysmak.pl   Polub nas na Facebooku   zobacz również:   Wszystkie stoiska targowe z promocjami! Wszystkie promocje z działu URODA […]

Wisiorek srebrny z pięknym bursztynem kurpiowskim – UNIKAT! Srebro próba: 925 Waga wisiorka: 13 g Wielkość wisiorka: długość całkowita 6 cm ( z zawieszką)/ szerokość do 3 cm Kamienie: naturalny bursztyn w zielonej tonacji Zachęcam do zakupienia łańcuszka , który pomożemy dopasować pod względem długości i stylu wisiorka. W naszym Sklepie – AnKa Biżuteria – […]

FORUM - bieżące dyskusje

Sala: w OSP, restauracji czy domu w…
Do wybory masz tak na prawdę wszystko. Dobrą opcją jak się ma dużo przyjezdnych...
Wystrój kuchni
Ja równiez wolę designerskie meble, te proste są nudne... :) A macie jakieś...
remont przedpokoju
My jakoś w marcu będziemy remontować przedpokoj. Dzieciaki zdążyły wszystkie ściany upaćkać i...
Remont salonu
Dziewczyny a jak wam się podobają ? Ja zastanawiam sie nad zamówieniem kilku...
facebook
[corner-ad id=1]