Życie z cukrzycą – przydatne wskazówki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Życie z cukrzycą – przydatne wskazówki

11 kwietnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Cukrzyca to choroba, w której trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny, aby komórki w organizmie mogły prawidłowo pobierać glukozę z krwi. Przez to nadmiar cukru dość powoli, ale skutecznie uszkadza układ nerwowy oraz naczynia krwionośne. W wyniku tych zmian chorzy często zmagają się z nieprzyjemnymi powikłaniami cukrzycowymi. Chociaż z początku choroba może przebiegać bezobjawowo, to wysokie stężenia cukru we krwi prędzej czy później zaczynają przekładać się na złe samopoczucie. Organizm staje się słabszy, rany trudniej się goją, a infekcje są cięższe do zwalczenia.

 

Osoby z cukrzycą powinny prowadzić zdrowy tryb życia oraz jak najszybciej poddać się leczeniu. Najczęściej lekarze zalecają wstrzykiwanie insuliny. Na szczęście podawanie insuliny jest bardzo wygodne i nie przypomina serii bolesnych zastrzyków. Można porównać to raczej do delikatnych, krótkich ukłuć. Stosowanie insuliny nie wiąże się z utratą samodzielności oraz licznymi ograniczeniami, których obawiają się pacjenci. Z łatwością można wykonywać wstrzyknięcia samemu, a rezygnacja z dotychczasowych zajęć zazwyczaj nie jest konieczna.

Wskazówki dietetyczne

diet.jpg

Osoby, które niedawno dowiedziały się o chorobie muszą poznać kilka zasad zdrowego odżywiania. Jadłospis jest bardzo ważnym elementem leczenia, a bez doświadczenia łatwo popełnić błędy przy jego układaniu. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad:

  • unikanie cukrów prostych, ale bez eliminacji cukrów złożonych (organizm musi utrzymywać węglowodany, aby dobrze funkcjonować),
  • stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa, przy jednoczesnym eliminowaniu tych najbardziej kalorycznych (takich jak banany, winogrona, czy ananasy),
  • unikanie tłustego, niezdrowego jedzenia,
  • pamiętanie o systematyczności spożywania posiłków,
  • spożywanie dużej ilości płynów,
  • gotowanie produktów al dente,
  • spożywanie produktów pełnoziarnistych, ryb oraz roślin strączkowych,
  • stosowanie odpowiedniej suplementacji,
  • posiadanie czegoś słodkiego na wypadek nagłego spadku cukru.

Aktywność fizyczna

running.jpg

Ruch jest ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. To również istotny element w leczeniu cukrzycy. Aktywność pozwala lepiej regulować poziom glukozy we krwi. Dzięki regularnym ćwiczeniom chorzy mają szansę na poprawę samopoczucia oraz jakości życia. W przypadku diabetyków kluczowy jest stopniowy i rozważny dobór ćwiczeń.

Trening nie może być za bardzo męczący oraz długotrwały. Najlepszym pomysłem będzie dobór aktywności o umiarkowanym stopniu intensywności. Warto wybrać jazdę na rowerze, ćwiczenia ogólnorozwojowe, marsz, czy nordic walking.

Każdy chory ma jednak inne predyspozycje i powinien omówić swój plan treningowy z lekarzem. Niezależnie od wybranego planu kluczowa jest systematyczność oraz optymalny czas treningów. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń zaraz po posiłku lub po przyjęciu insuliny. Najbardziej optymalne rozwiązanie to odczekanie 1-1,5 godziny.

Porady w podróży

Porady w podrozy.jpg

Dla osób cierpiących na cukrzycę planowanie urlopu nie jest prostą sprawą. Nowa strefa czasowa, inne posiłki, zmiana codziennej aktywności – to wszystko wpływa na rozregulowanie stałego rytmu dnia. Wyjazd urlopowy może wiązać się z dużym stresem dla cukrzyka, a także zagrożeniem dla jego zdrowia. Na szczęście istnieją sposoby, aby dobrze się na to przygotować:

1. Umówienie spotkania z lekarzem

Osoba chorująca na cukrzycę powinna poprosić lekarza o wskazówki oraz zalecenia, jak postępować w czasie urlopu, aby czuć się jak najlepiej. Warto poprosić również o sporządzenie specjalnego dokumentu z opisem choroby oraz leczenia, tak by w razie potrzeby móc okazać go w miejscowej placówce służby zdrowia. Kupon rabatowy na wizytę można znaleźć tutaj.

Należy koniecznie omówić zmianę stref czasowych oraz zmodyfikowanie planu leczenia. Zazwyczaj wskazana jest częstsza kontrola stężenia glukozy we krwi.

2. Wstępne rozeznanie

Przed wyjazdem do danego kraju warto nauczyć się podstawowych zwrotów w lokalnym języku, które poinformują osoby znajdujące się w pobliżu, że chorujemy na cukrzycę i potrzebujemy lekarza. Należy skontaktować się z lotniskiem w celu ustalenia procedur odnośnie przewożenia sprzętu oraz żywności potrzebnej diabetykowi. Warto sprawdzić, czy linie lotnicze przewidują posiłki dla cukrzyków i udostępniają lodówkę do przechowania insuliny.

3. Rozsądne pakowanie

Wybierając się w podróż konieczny będzie dodatkowy zapas leków oraz sprzęt. Cukrzyca jest niebezpieczną chorobą i nie możemy dopuszczać do ryzykownych sytuacji. Niezbędne strzykawki, glukometry, zapas leków, słodka przekąska – wszystko powinniśmy mieć pod ręką. Oprócz tego przyda nam się zapisana na kartce informacja o naszej chorobie, przyjmowanych lekach oraz kontakt do lekarza.

4. Odpowiednie zachowanie w czasie podróży

W trakcie podróży najlepiej unikać długiego siedzenia bez wstawania. Należy dokładnie kontrolować spożywanie potraw oraz często mierzyć poziom glukozy. W przypadku braku pewności, warto zapytać o skład potraw, a także zadbać o częste spożywanie wody. Szczególnie ważna jest dbałość o stopy – częsta zmiana obuwia pomoże uniknąć pęcherzy i powstawania ran.

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz