Zupa – krem z kiszonej kapusty
W tym artykule Was zaskoczę i pokażę przepis na krem z kiszonej kapusty. Słyszeliście kiedyś o takiej kombinacji? Jeżeli nie, to koniecznie musicie spróbować. Może znacie inne nietypowe przepisy? Koniecznie dajcie znać. Zobaczcie jak przygotować danie oraz poznajcie właściwości kiszonej kapusty.
Co nieco o kiszonej kapuście
Powstaje w procesie fermentacji poprzez dodanie soli. W kolejnym etapie następuje rozkład cukrów, który prowadzi do wytworzenia się kwasu mlekowego. Odpowiada on za charakterystyczny, kwaśny smak kapusty. Jest ona niskokaloryczna i posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Usprawnia układ pokarmowy, procesy trawienia i pracę serca. Spożywając regularnie kiszoną kapustę, wzmocnicie swoją odporność, zwalczycie cholesterol oraz zadbacie o kondycję skóry.
Znajdziecie w niej:
- potas
- żelazo
- wapń
- magnez
- witaminy: A, B, E, K, C
Świetnie nadaje się do wzmocnienia flory bakteryjnej jelit, walki z wrzodami, przy stanach zapalnych i na zaparcia. Ochroni Was przed miażdżycą, rakiem, trądzikiem i chorobami serca. Dzięki właściwościom, które regulują poziom glukozy we krwi, kapusta zalecana jest dla osób z cukrzycą. Jeżeli zmagacie się z osłabieniem organizmu, przeziębieniem, czy grypą, to kiszona kapusta może okazać się idealny, naturalnym lekiem. Zawarta w niej spora dawka witaminy C, od razu postawi Was na nogi.
Możecie jeść ją zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Najczęściej można spotkać ją w surówkach lub farszach. Idealnie pasuje też do zapiekanek makaronowych i ziemniaczanych, a także do mięs. Jeżeli wolicie przygotować sami kapustę kiszoną, to wystarczy, że pokrojoną świeżą, białą kapustę zasypiecie solą i ugnieciecie. Zamknijcie ją w słoiku i odstawcie na kilkanaście dni.
Niestety nie nadaje się ona dla każdego. Jej spożycie powinny ograniczyć osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorymi nerkami i problemami z układem pokarmowym. Kłopoty sprawia, duża ilość sodu zawarta w kapuście.
Przepis na krem
Co kupić?
- 3 łyżki masła
- 600 g kiszonej kapusty
- 4 szklanki bulionu warzywnego
- 300 ml śmietanki 30%
- 2 cebule szalotki
- 500 g ziemniaków
- sól
- pieprz
- sos sojowy
- migdały
- olej rzepakowy
Przygotowanie:
Zacznijcie od obrania i poszatkowania cebuli. Ziemniaki pokrójcie w kostkę, a kapustę odciśnijcie z soku i posiekajcie. W garnku rozgrzejcie masło i podsmażcie cebulę. Następnie dodajcie ziemniaki i po chwili bulion oraz śmietankę. Pozostawcie na małym ogniu przez 30 minut. Po tym czasie dołóżcie kapustę i gotujcie przez kilka godzin, aż zacznie się rozpadać. Teraz zmiksujcie całość na krem i doprawcie do smaku.