Zrzuć to z siebie

8 marca 2017, dodał: Martyna_D
Artykuł zewnętrzny

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która prowadzi do wielu niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Mowa zarówno o ich fizycznym wymiarze, jak i związanym z nim pogarszającym się stanem psychicznym. Można zatem stwierdzić, że dotyka ona wielu obszarów dotyczących funkcjonowania naszego organizmu. W związku z tym, części osób proponuje się także bardziej zaawansowane metody, np. nieoperacyjne leczenie otyłości balonem Orbera.  

Problem dużej wagi

 Zrzucanie nadmiernych kilogramów to walka na wielu frontach. Przede wszystkim należy dostosować odpowiednią dietę, która pozwoli ograniczyć ilość spożywanych kalorii, jednocześnie dostarczając organizmowi cenne składniki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W dalszym etapie przewiduje się wprowadzenie aktywności fizycznej. Ze względu na ograniczenia wynikające ze zbyt dużej masy, która nie pozwala na wykonywanie większości ćwiczeń, zaleca się stopniowe zwiększanie ruchu. Na początku są to zazwyczaj długie spacery oraz zajęcia na basenie, które nie obciążają stawów. Wraz ze spadkiem wagi można urozmaicać formy ruchu o takie, które przynoszą najwięcej satysfakcji. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala zapobiec zniechęceniu do ćwiczeń. Oczywiście w przypadku otyłości ważna jest kontrola stanu zdrowia poprzez regularne badania. Zasięgnięcie opinii specjalisty wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Niekiedy otyłość jest na tyle zaawansowana, że nie pozwala na wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ wiązałoby się to z wystąpieniem kontuzji. W takich przypadkach, aby wspomóc działanie diety, Prywatna Lecznica Certus proponuje leczenie balonem dożołądkowym, które pozwala na utratę masy ciała aż o około 20-30%. Po zastosowaniu balonu Orbera następuje również poprawa lub całkowite ustąpienie chorób, które współtowarzyszą otyłości.

Zmiana nastawienia

Oprócz aspektów natury fizycznej, nie można nie wspomnieć o wpływie otyłości na psychikę. Nieumiejętność kontrolowania swojej wagi wpływa na samoocenę. Przekonania na temat swojego wyglądu mają również przełożenie na inne aspekty życia, takie jak praca czy rodzina. Chroniczne przygnębienie może wówczas prowadzić do depresji. Osobom otyłym w takiej sytuacji nie pomaga także fakt, że nie są one wspierane przez społeczeństwo. Ludzie nie zważając na okoliczności obarczają osoby otyłe całą odpowiedzialnością za stan, do którego się doprowadziły, wzmagając w nich tym samym poczucie winy. Najważniejsze to wyjść z tego błędnego koła. W przypadku zaawansowanej otyłości warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki jego wsparciu powrót do zdrowia będzie nie tylko szybszy, ale i skuteczniejszy. Zmiana trybu życia nie może być tylko tymczasowym rozwiązaniem. Zdrowe nawyki należy praktykować przez cały czas, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, że ich problemy z wagą wiążą się po części z nietolerancjami pokarmowymi. Teraz zdiagnozowanie predyspozycji, jak i samych zaburzeń, stało się jeszcze łatwiejsze dzięki testom genetycznym. Na podstawie zbadanego materiału możliwe jest przygotowanie indywidualnej diety, z uwzględnieniem zwiększonego lub zmniejszonego zapotrzebowania na wybrane składniki pokarmowe. W poznańskim Certusie istnieje możliwość wykonania takich badań genetycznych, które pozwolą wykluczyć celiakię czy nietolerancję na laktozę.

Szersze spojrzenie

 Otyłość to problem znacznie poważniejszy niż klika nadprogramowych kilogramów. Dotyka coraz więcej osób. W Polsce to ponad połowa społeczeństwa. Przyczyn występowania otyłości jest zazwyczaj kilka. Mogą to być czynniki genetyczne, złe nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie, wysokokaloryczna dieta oraz siedzący tryb życia. Otyłość jest często lekceważona, pomimo tego, że prowadzi do rozwoju wielu poważnych schorzeń, np. cukrzycy typu II lub nadciśnienia tętniczego. Najczęściej stosowaną miarą charakteryzującą stan odżywienia jest wskaźnik BMI. Jest to stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do wzrostu mierzonego w metrach podniesionego do kwadratu. Wynik równy, bądź wyższy niż 30 charakteryzuje otyłość. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednio dobrany plan żywieniowy i aktywność fizyczna. Są jednak osoby, którym te metody nie przynoszą już efektów i należy sięgnąć po radykalniejsze leczenie. Osoby z wysokim wskaźnikiem BMI mogą zostać zakwalifikowane do nieoperacyjnego leczenia otyłości polegającego na założeniu do żołądka na okres sześciu miesięcy specjalnego miękkiego, silikonowego balonu Orbera. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, zapewnia on uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas. Przez cały czas trwania kuracji pacjent znajduje się pod stałym nadzorem lekarzy, którzy wspierają go w utrzymaniu prawidłowego stylu życia.

Nie jesteś sam

 Otyłość to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale wielowymiarowy problem zdrowotny, dlatego tak ciężko z nią walczyć w pojedynkę. Wsparcie przyjaciół, rodziny oraz wykwalifikowanych lekarzy jest nieocenione. Nie wolno wstydzić się prosić o pomoc, gdy na szali stoi nasze zdrowie. Pierwszy krok bywa trudny, a na drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów czyha wiele zasadzek, ale cel i nagroda są nieocenione.

file1488964894



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...