Zerwały się zawiasy w szafce? Potrzebujesz powiesić lustro w łazience? A może zamontować blat kuchenny? Nie musisz od razu dzwonić po specjalistę albo wołać partnera. Zarówno w drobnych naprawach, jak i w pracach wykończeniowych w domu z pomocą przyjdzie Ci klej montażowy.
Prace wykończeniowe w domu zabierają mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Często, żeby przypadkiem nie zepsuć, wolimy zlecić pracę fachowcom. O ile jednak takie rozwiązanie ma sens w wypadku montażu sprzętu kuchennego albo hydraulicznego, o tyle z montażem drobnych artykułów domowych możemy przecież poradzić sobie samodzielnie. Tylko trzeba wiedzieć jak.
Lustro łazienkowe
Nie musisz wiercić w ścianie dziur. Nie musisz wbijać gwoździ. Zapomnij o pyle, kurzu i hałasach. Aby zamontować w łazience lustro, potrzebujesz jedynie: ściereczki lub ręcznika papierowego, nożyka, podkładki do obcięcia gwintu kartusza, wyciskarki do kartusza i kosza. I co najważniejsze – kleju montażowego. Klej należy nanieść na tylną stronę lustra równomiernymi paskami wzdłuż całej długości powierzchni. Następnie przyłożyć lustro do ściany i mocno przycisnąć. Proste? No pewnie! W ciągu pierwszych minut od dociśnięcia, trzeba kontrolować, czy lustro nie zmienia położenia na ścianie, by natychmiast skorygować błąd. Cała procedura wraz z przygotowaniami zajmie nieprofesjonaliście co najwyżej pół godziny, a efektem można się cieszyć od razu.
Specjalny klej
Wybierając klej do lustra, warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Specyfik musi się cechować wysoką przyczepnością początkową (np. klej montażowy Pattex FIX Extreme Total jest w stanie utrzymać do 350 kg/m.kw., a to bardzo dobry wynik). Dzięki temu mamy gwarancję, że klej będzie w stanie udźwignąć lustro na ścianie. Ważny jest także czas schnięcia – im szybciej spoiwo się utwierdza, tym mniejsze istnieje ryzyko przemieszczenia się przyklejonego elementu. Dzięki temu też klejony element nie wymaga unieruchomienia i podpierania. Należy także dostosować wybierany klej do powierzchni, których dotyczy cała procedura (ceramika, metal, płyty gipsowo-kartonowe, szkło, marmur). Istnieją kleje uniwersalne, możliwe do zastosowania wobec niemal każdej powierzchni.
Montaż i drobne naprawy
Prace wykończeniowe w mieszkaniu nie zawsze wymagają więc użycia wiertarek, wkrętarek, młotków i gwoździ. Narzędzia te z powodzeniem można zastąpić klejem montażowym także podczas: ustawiania kabiny prysznicowej, blatu kuchennego, mocowania półek i listwy podłogowej, a także wykonując w domu drobne naprawy. Dzięki temu prace montażowe w mieszkaniu stają się banalnie proste