Długie zimowe wieczory nastrajają do czytania książek. Warto więc sięgnąć po nowości tego sezonu, które ucieszą każdego, kto szuka w książkach zarówno sprawdzonej wiedzy, jak i dobrej rozrywki. Oto kilka polecanych przez nas tytułów:
Erika Swyler: Światło innych gwiazd
Elektryzująca opowieść o sile ambicji i zachwycie, które nieprzerwanie każą sięgać ku gwiazdom.
Jest rok 1986, jedenastoletnia Nedda Papas, która mieszka przy Centrum Kosmicznym na Florydzie, marzy o zostaniu astronautką. Dziewczynka jest zapatrzona w ojca inżyniera, pochłoniętego obsesyjną pracą nad niebezpiecznym projektem. Mężczyzna tworzy wynalazek, który drastycznie zmienia strukturę czasu, a życie jego najbliższych pogrąża w chaosie.
Nedda musi zmierzyć się z sekretami ojca i z konsekwencjami jego niebezpiecznych marzeń, odnajdując przy okazji niespodziewaną sojuszniczkę – swoją matkę, z którą nigdy wcześniej nie potrafiła się porozumieć.
Dekady później Nedda spełnia swoje dziecięce marzenie i zostaje astronautką. Podczas misji jej załoga staje w obliczu kryzysu, który zagraża powodzeniu przedsięwzięcia oraz ich życiu. Nedda ma szansę znaleźć rozwiązanie, ale żeby to zrobić, musi pogodzić się ze swoją przeszłością i przyszłością.
Światło innych gwiazd to przejmująca opowieść o relacji ojca z córką, o sile kobiet w świecie, który je ogranicza i o cenie, jaką trzeba zapłacić za wielkie osiągnięcia. Autorka zadaje pytania o to, jak zmieniło się nasze życie, czym jest postęp i co tak naprawdę oznacza poświęcenie dla wyższych celów.
Świetnie poprowadzone postaci i barwna proza składają się w chwytającą za serce, wstrząsającą opowieść. Pełna rozmachu i wdzięku. Wybitna.
Kirkus Reviews
Erika Swyler debiutowała w 2015 roku, bestsellerową powieścią – Księga wieszczb. Jest absolwentką Uniwersytetu Nowojorskiego, pisarką, autorką sztuk i esejów publikowanych m.in. w „The New York Times” i Literary Hub. Mieszka z mężem na Long Island.
Przemysław Piotrowski: Cherub
Przeszłość upomni się o niego po raz ostatni.
Zielonogórskie lato przerywa kolejna zbrodnia. Prokurator Brunon Kotelski zostaje bestialsko okaleczony i zamordowany. W tym samym czasie komisarz Igor Brudny otrzymuje pamiątkę z przeszłości.
Pod nieobecność emerytowanego inspektora Romualda Czarneckiego sprawę przejmuje prokurator Arleta Winnicka. Zainscenizowane miejsce zbrodni, wybór ofiary i brak śladów nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Morderca jest brutalny, nieprzewidywalny i świetnie panuje nad sytuacją. Bardzo szybko daje śledczym do zrozumienia, że żadne z nich nie może czuć się bezpieczne. Szykuje się najtrudniejsza sprawa w ich karierze.
Brudny, zdeterminowany, by uratować przyjaciół i raz na zawsze zostawić przeszłość za sobą, podejmuje wyzwanie. Finałowy pojedynek dopiero się rozpoczyna.
Osho. Magia szacunku do siebie. Rozbudzanie świadomości
Jeśli ponownie się przyjrzysz i wejdziesz głęboko w swoją egzystencję, odnajdziesz moment, w którym zacząłeś zatracać swoje ja na korzyść budowania ego. Ten moment wszystko rozjaśni, bo kiedy dostrzeżesz, czym jest ego, cała wcześniejsza gra się skończy.
~ OSHO
Dlaczego warto dowiedzieć się, co oznacza „bycie sobą”? Jak nauczyć się szacunku do siebie samego?
Osho wyjaśnia, jak wiele codziennych doświadczeń kształtowanych jest przez społeczne i religijne uwarunkowania. Przez to odciągani jesteśmy od wyjątkowej natury, z jaką przyszliśmy na świat. Nasze unikalne ja zostaje zmienione w fałszywe ja, czyli ego, które zyskuje kontrolę nad naszymi doświadczeniami, kreatywnością i wyobrażaniami.
Dowiedz się, kim jesteś, aby wzmocnić swój szacunek do samego siebie.
Charlotte McConaghy: Migracje
Franny Stone zawsze była wędrowczynią. Kiedy jej ukochana dzika przyroda zaczyna znikać Franny przybywa do odległej Grenlandii z jedną misją: znaleźć ostatnie na świecie stado rybitw popielatych i wyruszyć za nimi na ich ostatnią migrację. Przekonuje Ennisa Malone´a, kapitana statku Saghani, aby wziął ją na pokład i zjednuje sobie ekscentrycznych członków jego załogi obietnicą, że śledzone przez nią ptaki zaprowadzą ich do ryb.
W miarę jak Saghani zmierza na południe, nowi towarzysze Franny zaczynają rozumieć, że skrywa ona wiele mrocznych tajemnic: nocne lęki, niewysłane listy i obsesję, która nakazuje jej ścigać rybitwy za wszelką cenę. Kiedy historia jej przeszłości zaczyna się odsłaniać, Ennis z załogą muszą zadać sobie pytanie, za czym tak naprawdę podąża Franny… i przed czym ucieka.
Migracje są zarówno odą na cześć naszego zagrożonego świata, jak i zapierającą dech w piersiach, wciągającą opowieścią o tym, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć dla ludzi, których kochamy.
Migracje to jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących książek, jakie czytałam. To wyjątkowa powieść napisana przez szalenie utalentowaną pisarkę
– Emily St. John Mandel, autorka Stacji Jedenaście
Juan Gabriel Vásquez: Kształt ruin
Teorie spiskowe są jak bluszcz, Vásquez, czepiają się czegokolwiek, by móc się rozrastać, i rozrastają się dopóki, dopóty nie usunie się tego, co je podtrzymuje.
W środę 9 kwietnia 2014 roku podczas włamania do muzeum Jorge Eliecera Gaitana – kolumbijskiego męża stanu zamordowanego ponad pół wieku temu – zostaje ujęty mężczyzna. Tylko Juan Gabriel Vásquez wie, kim tak naprawdę jest zatrzymany Carlos Carballo: ogarniętym obsesją człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym. I jednym z nielicznych, którzy wydają się znać prawdę na temat nie tylko śmierci Gaitana, lecz także morderstwa sprzed stu lat, które rozpędziło błędne koło kolumbijskiej przemocy.
Vásquez na przekór władzy, pamięci i faktom, odkrywa przed czytelnikami opowieść skrywaną w mrokach historii. Polityczne zbrodnie przeplatają się z okrutnym terrorem narcos, a rzeczywiste i urojone relacje łączą się ze sobą w skomplikowanym, wielowątkowym śledztwie. Kształt ruin to porywający thriller o poszukiwaniu prawdy, która zdaniem wielu powinna pozostać ukryta.
Zdobywca Prémio Literário Casino da Póvoa
Finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera
Finalista Bienal de Novela Mario Vargas Llosa
Finalista Nagrody Medici
Człowiek, który w XXI wieku na nowo wymyślił literaturę latynoamerykańską.
Jonathan Franzen
Pełna rozmachu i mistrzowska powieść.
„The Washington Post”
Vásquez zbiera anegdoty w pełną dygresji, zwodniczą autofikcję, łącząc medycynę sądową z pogłoskami, odkrywając źródło z trzeciej ręki przed relacją naocznego świadka, wystawiając pamięć prywatną przeciwko publicznej (…).
„The Guardian”
Vásquez zajął miejsce Marqueza jako literackiego arcymistrza Kolumbii.
„The New York Review of Books”
Dzięki niesamowitemu talentowi Vásquez odsłania przed nami tajniki detektywistycznego śledztwa, poddając refleksji duchy przeszłości oraz dziedzictwo winy, wątpliwości i strachu. Anzola i Carballo są niezapomniani.
„El País”
Kształt ruin to wybitna powieść o spisku i kłamstwach oficjalnej historii, o prawdzie czającej się w jej cieniu, o powracających widmach. O przemocy, która drzemie w nas wszystkich i której czasem nie chcemy dostrzec.
„Lire”
Podobnie jak Libra Dona DeLillo, ta powieść jest odurzającym połączeniem faktu i fikcji.
„Glasgow Herald”
Juan Gabriel Vásquez – kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1972 roku w Bogocie. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia sześć języków i wydano w czterdziestu krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012 za Hałas spadających rzeczy, nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej za Reputacje czy Nagrody Rogera Caillois, otrzymanej wcześniej przez m.in. Mario Vargasa Llosę, za całokształt twórczości. W 2019 roku Kształt ruin znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców
Dawno, dawno temu, podczas srogiej zimy, król siedział w oknie i wyszywał, wyglądając na krajobraz. Ukłuł się w palec, a trzy krople krwi spadły na śnieg…
Ludzie opowiadali dzieciom baśnie przez setki lat. Niemal przez tak samo długi czas je przerabiali – aby pomóc dzieciom wyobrazić sobie świat, gdzie to one są bohaterami. Autorzy tej książki czytali swoim dzieciom te historie, ale natrafili na dylemat – czegoś w nich brakowało. Zdecydowali się wprowadzić jedną istotną zmianę.
Baśnie w tej książce nie zostały przerobione. Nie mają zmienionych zakończeń, nowych bohaterów. Autorzy jedynie zamienili postaciom płeć. Może nie wydawać się to wielką zmianą, ale będziesz oszołomiony światem, jaki się dzięki temu odsłonił – i bohaterami, których odkryjesz.
Joga twarzy. Proste ćwiczenia i inspirujące wskazówki, jak być piękną i promienną
Szukasz naturalnego sposobu, aby wyglądać młodziej i czuć się zdrowiej?
Poznaj jogę twarzy według autorskiej metody Danielle Collins – czołowej ekspertki w tej dziedzinie.
To innowcyjny program składający się z ćwiczeń i masażu. Ich regularne stosowanie sprawi, że twoja skóra wygładzi się i ujędrni. To także praktyczne ćwiczenia, porady zdrowotne oraz inspirujące wskazówki dotyczące stylu życia, diety i pielęgnacji skóry.
Wystarczy pięć minut dziennie, by zyskać promienny i młody wygląd, poczuć się znakomicie i pięknie wyglądać każdego dnia – bez względu na to, ile masz lat.
Odkryj moc jogi twarzy!
Danielle Collins jest czołową ekspertką w dziedzinie jogi twarzy, nauczycielką jogi, propagatorką zdrowego odżywiania i osiągania dobrobytu za pomocą technik holistycznych. Danielle od lat dzieli się swoją pasją: uczy, pisze, podróżuje, występuje w programach telewizyjnych. Jej techniki prezentowane były na łamach popularnych magazynów, takich jak „Vogue”, „Harper’s Bazaar” czy „The Daily Mail”. Na całym świecie jej metody uczy już ponad 500 instruktorów.