Zimowa pielęgnacja cery – o czym warto pamiętać?

19 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zima nie rozpieszcza skóry. Ujemne temperatury, silny wiatr, opady śniegu… to wszystko sprawia, że Twoja twarz wymaga bardzo uważnej pielęgnacji. Zastanawiasz się, czego używać, aby uniknąć podrażnień i zapewnić cerze zdrowy, promienny wygląd? Jakie kremy i maseczki do twarzy stosować? Podpowiadamy!

twarz zimą

Co się dzieje ze skórą zimą?

Jak myślisz: kiedy Twoja skóra jest bardziej podatna na wysychanie: zimą czy latem? Wbrew pozorom, to ta pierwsza odpowiedź jest poprawna! Niskie temperatury oraz suche powietrze – bardzo typowe dla tej pory roku – mogą zaburzyć równowagę mikrobiomu skóry. Sprawiają m.in., że gruczoły łojowe zaczynają pracować mniej intensywnie, a to prowadzi do przesuszenia naskórka. Tak „odsłonięty”, a dodatkowo wysmagany przez mróz, jest narażony na podrażnienia, a Ty – na pieczenie, uczucie ściągnięcia oraz dyskomfort. Właśnie dlatego nie możesz „przezimować” okresu od grudnia do marca – to czas, gdy warto szczególnie mocno zadbać o pielęgnację.

Jak pielęgnować twarz zimą? Krok po kroku

Zimowa pielęgnacja twarzy powinna koncentrować się przede wszystkim na ochronie skóry przed utratą zewnętrznej bariery ochronnej oraz jej intensywnym nawilżaniu i regeneracji. Dlatego to pora roku, kiedy możesz sięgnąć po „cięższe” formuły kosmetyków – te zawierające duże ilości emolientów, np. naturalnych olejów. A jaka rutyna pielęgnacyjna będzie najodpowiedniejsza?

1. Łagodne oczyszczanie to podstawa

Skoro zimą masz sięgać po kosmetyki o nieco cięższych formułach, musisz tym bardziej zadbać o dokładne oczyszczanie – ale takie, które nie podrażnia. Istotne jest przede wszystkim, aby:

  • myć twarz rano i wieczorem – zaśnięcie z makijażem to poważny pielęgnacyjny grzech, który może skutkować pojawieniem się nieestetycznych wyprysków lub innych niedoskonałości,
  • stosować łagodne środki, które nie naruszają naturalnego mikrobiomu skóry – na przykład zamiast mechanicznego, gruboziarnistego peelingu wybierz delikatne produkty złuszczające, zawierające kwasy AHA, a do usuwania make-upu użyj olejku lub płynu micelarnego,
  • regularnie złuszczać martwy naskórek – ale bez stosowania „inwazyjnych” kosmetyków.

2. Nawilżanie i wzmacnianie bariery ochronnej, czyli wybierz dobry krem

Dobry krem do twarzy na zimę to taki, który nawilży Twoją skórę i będzie bogaty w składniki odżywcze, w tym naturalne oleje. To m.in. one pozwolą odbudować i utrzymać płaszcz hydrolipidowy – chroniąc naskórek przed wysuszeniem oraz utratą wody. Na dzień sięgnij po produkt, który dobrze sprawdzi się jako baza pod makijaż – zbyt tłusta formuła może spowodować „rolowanie się” podkładu. Na noc można sięgnąć po bogatszy krem, a pod niego, dodatkowo, nałożyć serum regeneracyjne.

3. Regularnie sięgaj po maseczki do twarzy

Odpowiednio dobrane maseczki do twarzy wzmocnią zimową pielęgnację skóry. Zawierają bardziej skoncentrowane składniki aktywne, co przekłada się na intensywniejsze efekty stosowania. Dlatego nie stosuj maseczek na co dzień, ale np. 1-2 razy w tygodniu – tak, aby zafundować skórze regularną regenerację. Szczególnie warto po nie sięgać wieczorem – nawet zamiast kremu – na przykład po dniu, w którym Twoja twarz miała szczególnie trudną „przeprawę” z mroźnym wiatrem i śniegiem.

4. Zadbaj o zdrową dietę

Upewnij się, że pielęgnujesz cerę nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Upewnij się, że każdego dnia wypijasz ok. 2 litrów płynów (lub więcej, jeśli prowadzisz bardzo aktywne życie). Zatroszcz się również o zdrowo zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce oraz inne składniki, które zapewnią Ci odpowiedni poziom witamin i minerałów. Zimą szczególną uwagę warto zwrócić na składniki, które pomagają wzmocnić naczynia krwionośne (aby ograniczyć zaczerwienienie się skóry), a więc np. produkty zawierające duże ilości witaminy C, K oraz flawonoidów.

Choć zimowa aura jest wyzwaniem dla Twojej skóry, możesz mu bez problemu stawić czoło. Skorzystaj z naszych wskazówek i… wyczekuj wiosny!

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...