Zegarek z naciągiem automatycznym czy manualnym – poznaj różnice między nimi

24 sierpnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zegarki na rękę dalej cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że obok praktycznych funkcji, często też pełnią rolę ozdoby – dodatku, który uzupełnia całą stylizację. Wśród wielu modeli zegarków warto swoją uwagę zwrócić na zegarki mechaniczne, które dzielą się na dwie grupy – automatyczne i manualne. Które z tych zegarków będą lepsze – jakie są różnice między nimi?

Jak nakręcane są zegarki mechaniczne?

Zegarki mechaniczne dzieli się na manualne, czyli nakręcane ręcznie poprzez obroty koronki umieszczonej przy kopercie zegarka oraz automatyczne, gdzie proces jest w pełni zautomatyzowany i użytkownik zegarka nie musi się o nic martwić. Warto wiedzieć, że pierwszy zegarek automatyczny powstał jeszcze w XVIII wieku, jednak do masowej produkcji wszedł dopiero na początku XX wieku, kiedy to technologie odpowiedzialne za nakręcanie zegarka uległy znacznej miniaturyzacji.

Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego zanim rozważymy zakup zegarka dla siebie lub dla bliskiej nam osoby, warto lepiej je poznać. Zobacz również Czy markowe zegarki są warte swojej ceny?

Jakie wady i zalety mają zegarki z naciągiem manualnym?

Jako zaletę zegarków z naciągiem manualnym wskazuje się przede wszystkim to, że mają one prostszy mechanizm, a co za tym idzie uważane są za mniej awaryjne w porównaniu do zegarków z naciągiem automatycznym. Z reguły koperty takich zegarków są też cieńsze niż te, w zegarkach automatycznych, gdyż nie kryją się w nich żadne dodatkowe moduły. Wiele osób uważa też, że korzystanie z takiego zegarka ma swój wyjątkowy urok, a same zegarki mają swoją duszę i niepowtarzalny charakter. Nakręcanie zegarka staje się też swego rodzaju rytuałem.

Z drugiej strony jednak to właśnie ręczne nakręcanie jest wskazywane jako jedna z wad tych zegarków, gdyż wystarczy, że raz zapomnimy zegarek nakręcić czy dokręcić i stanie on. Często dzieje się tak w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego mając taki zegarek, warto sobie ustalić jedną porę na regularne jego nakręcanie. Najlepiej robić to z rana zaraz po przebudzeniu, gdyż później w ciągu dnia w związku z natłokiem obowiązków, możemy zapomnieć o tej czynności.

Jakie wady i zalety mają zegarki z naciągiem automatycznym?

Zegarki za automatycznym naciągiem są obecnie bardzo chętnie wybierane ze względu na wygodę ich użytkowania – brak konieczności regularnego nakręcania. Dodatkowym atutem jest to, że producenci tworzą je w różnych odsłonach (wiele z nich zobaczysz na stronie e-zegarek.pl). Za główną zaletę tego rodzaju zegarków uważa się właśnie brak konieczności regularnego ich nakręcania.

Z uwagi na to, że w zegarkach występuje dodatkowy moduł i ich mechanizm jest bardziej zaawansowany, może w nich łatwiej dojść do awarii. Co więcej, są one delikatniejsze w porównaniu do zegarków z naciągiem manualnym, więc można łatwiej go uszkodzić również w wyniku uderzenia czy upadku. Warto też pamiętać, że z czasem, szczególnie w starszych modelach zegarków z automatycznym naciągiem mogą pojawić się niewielkie dobowe odchylenia w dokładności odmierzania czasu.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz