Pięknie się prezentują w bajecznie kolorowych sandałkach. Oczywiście pod warunkiem, że są wypielęgnowane, zdrowe i nie szpecą ich odciski czy modzele.
Źle dobrane, uciskające obuwie jest jednym z głównych powodów pojawiania się na stopach zmian skórnych, takich jak modzele czy odciski. Poza butami (w szczególności tymi na obcasach), mogą je powodować także: nierównomierne obciążenie stóp (wywołane na przykład skrzywieniem kręgosłupa), nieprawidłowa motoryka chodu czy otyłość. Modzele to dość rozległe fragmenty zrogowaciałej, żółtawej skóry. Często znajdują się na śródstopiu lub innym miejscu stopy stale narażonym na nienaturalny ucisk. Modzele stanowią problem nie tylko natury estetycznej, mogą także wywoływać dolegliwości bólowe. Często bywają mylone z odciskami, bo podobnie do nich wyglądają, są jednak od nich większe (ok. 2 cm średnicy), bardziej miękkie i pozbawione rdzenia. Zwykle nie powodują ostrego bólu, tylko uczucie pieczenia, np. na podeszwie stopy. Jeżeli brak nam wprawy i wiedzy dotyczącej odpowiedniej pielęgnacji stóp, lepiej udać się z problemem modzeli do specjalisty. Często popełnianym błędem jest samodzielne ścinanie lub mocne ścieranie modzeli. Efekt podobnego zabiegu przynosi skutki odwrotne do zamierzonych: usunięta skóra w naturalny sposób się broni tworząc warstwę grubszą i twardszą od poprzedniej (istnieje również ryzyko zakażenia). Dlatego też w walce z modzelami potrzebna jest cierpliwość i delikatność. Narośla należy regularnie smarować specjalnymi preparatami (np. kremem do modzeli i nagniotków), które nawilżają i zmiękczają zmiany skórne oraz bardzo delikatnie ścierać zmienione chorobowo miejsca. Nieleczone modzele mogą przekształcić się w poważniejszy problem, jakim są odciski. Podczas gdy modzel dotyczy jedynie zewnętrznej powierzchni stopy, w odciskach tworzy się sięgający w głąb tkanki, stożkowaty rdzeń podrażniający zakończenia nerwowe. Choć odciski są mniejsze od modzeli, wywołują znacznie większy ból i są trudniejsze do usunięcia. W łagodnych stanach do pozbycia się odcisków wystarczyć mogą stosowane odpowiednio długo specjalistyczne wkładki i kosmetyki, jednak czasami niezbędna jest interwencja chirurga.
Domowe sposoby
Jeśli odciski są niewielkie, możesz spróbować usunąć je sama w domu. W aptece masz do wyboru różne preparaty w formie płynów, żeli lub plastrów (Scholl, Abe, Compeed). Plastry, zwykle oparte na kwasie salicylowym lub mlekowym, zmiękczają zmienione miejsca i przynoszą natychmiastową ulgę. Ponadto chronią stopy przed uciskiem i bólem. Plastry stosuj, aż odcisk stanie się miękki i łatwy do usunięcia. Płyny i żele aplikuje się 2 razy dziennie. Modzele możesz zetrzeć specjalną tarką (kupisz w drogerii), ale wcześniej trzeba wymoczyć stopy w wodzie z mydłem, solą – zwykłą lub kosmetyczną. Nie używaj do ścinania nożyków, bo możesz się zranić i doprowadzić do zakażenia. Unikaj także pumeksu, który długo używany staje się siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów.
– pokrojoną w talarki cebulę zalej octem i mocz przez godzinę. Następnie rozmiękczony plaster przyłóż na odcisk i owiń bandażem. Taki okład powinien znajdować się na stopie kilka godzin, najlepiej w ciągu nocy;
– wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i ochłodzonego naparu z torebki kwiatostanu rumianku. Wystarczy 1 łyżeczka sody na 2 litry wody. Już po kwadransie stopy będą miękkie, wtedy należy w miejsce odcisku przyłożyć grubszy plaster podpieczonej na ogniu cebuli. Taki okład należy zawinąć bandażem i pozostawić najlepiej na noc;
– przyłóż plasterek cytryny i owiniń bandażem miejsca, gdzie pojawił się odcisk;
– 5-6 tabletek aspiryny rozdrobnij i rozpuść w niewielkiej ilości wody, następnie dodaj 1-2 łyżeczki cytryny. Gotowy preparat należy smarować na stwardniałą skórę po czym owinąć szczelnie folią spożywczą. Okład pozostawiamy na kwadrans. Po zabiegu warto zrobić peeling w miejscu zgrubienia.
Przede wszystkim pamiętaj o stopach! Dbaj o nie a one będę ci wdzięczne!
Emilia