O zdrowie powinniśmy dbać przez całe życie, gdyż im wcześniej zaczniemy zwracać uwagę na to, co dla nas dobre, tym łatwiej będzie nam wyrobić sobie zdrowe nawyki – zauważa ekspert odpowiedzialnych za stronę https://greenbarleyplus.pl/. W młodym wieku wiele drobnych grzeszków, popełnianych przeciwko własnemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, uchodzi nam płazem, jednak w miarę upływu lat coraz trudniej ukryć ślady nieprzespanych nocy, przemęczenia, braku ruchu. Dlatego też warto zadbać o siebie już od wczesnej młodości, jednak w późniejszym wieku należy wzmóc czujność i zacząć przestrzegać pewnych zasad. O czym powinna pamiętać kobieta po 50. roku życia? Oto kilka praktycznych porad dla każdej pani:
1. Zdrowy ruch dla sprawnego ciała i jasnego umysłu.
Wszystkie kobiety wiedzą, że nie ma to jak ruch na świeżym powietrzu. Niestety, nie zawsze wprowadzamy w czyn swoje zamiary i odkładamy na później to, czym należy zająć się już teraz. Nie musimy decydować się na forsowny wysiłek, obciążający mięśnie i wyciskający tak zwane „siódme poty”. Warto postawić na zwykłe, codzienne spacery. Dla wielu pań wymarzony będzie nordic walking, na który można namówić koleżankę lub kogoś z rodziny i przyjemnie spędzać czas, działając przy okazji na plus dla własnego zdrowia. Doskonałym pomysłem jest także rower, który może pomóc w staraniach o nienaganną sylwetkę, basen czy zumba, a jeśli chcemy zadbać nie tylko o ciało, ale także i umysł, wymarzonym sposobem będzie joga.
2. Pamiętaj o śnie!
Mając lat 20. czy 30., bardzo często zaniedbujemy nocny odpoczynek. Dużo pracujemy, spędzamy czas ze znajomymi i bawimy się, niejednokrotnie zarywając noce. Należy pamiętać, że to, co uchodziło nam 20 czy 30 lat temu, teraz może zaszkodzić. Brak snu wpłynie na wydajność naszej pracy, koncentrację, a także, co bardzo istotne – wygląd. Ślady zmęczenia po nieprzespanej nocy bardzo szybko uwidocznią się na twarzy, a cienie pod oczami i pogłębiające się zmarszczki nie dodadzą nikomu uroku. Dlatego pamiętajmy o śnie – powinno się na niego poświęcić przynajmniej 8 godzin dziennie, a przed snem należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie.
3. Dbamy o urodę
O ile w bardzo młodym wieku możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na niezastosowanie odpowiednich kremów, o tyle mając lat 50 pracujemy na dobry wygląd używając kosmetyków, dostosowanych do wieku, rodzaju skóry, należy także robić maseczki i od czasu do czasu odwiedzać kosmetyczkę. Dbamy o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, pamiętamy również o włosach, które w tym okresie (najczęściej to właśnie około 50-tki kobiety borykają się ze skutkami menopauzy) wymagają szczególnego traktowania. Nie przesadzamy z ilością makijażu (mniej znaczy lepiej), ale nie rezygnujemy z niego całkowicie! Zresztą kobiety około 50. roku życia mają już od dawna wypracowane nawyki makijażowe, które podkreślają indywidualny styl każdej z nich.
4. Badamy się!
O badaniach profilaktycznych należy pamiętać w każdym wieku. Kontrolne badania moczu i morfologia to absolutne minimum, jednak z wiekiem lista profilaktycznych badań, o jakich powinna myśleć kobietą, cały czas się wydłuża. Po 50. wzrasta ryzyko ubytków masy kostnej, co może skutkować ostoeporozą. Dlatego należy badać się pod tym kątem, aby w przyszłości nie musieć zmagać się z tą uciążliwą i niebezpieczną dolegliwością. Regularnie odwiedzamy także stomatologa – stan zębów wpływa na stan całego organizmu, dlatego poza względami estetycznymi (choć te są oczywiście nie bez znaczenia) dbamy przede wszystkim o to, żeby zęby były zdrowe, bez próchnicy, paradontozy, czy innych dolegliwości. Kolejnym ważnym punktem dbania o zdrowie są regularne wizyty u ginekologa. Cytologia, mammografia, badanie piersi to bardzo ważne punkty na mapie naszego zdrowia. Poza wizytami, mającymi na celu wykluczenie poważnych schorzeń, kontrolne wizyty u ginekologa pomogą w zadbaniu o siebie w trakcie i po menopauzie. Zdarza się, że po okresie menopauzy pogarsza się komfort życia intymnego, a temu można zaradzić, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty. Poza tym powinno się odwiedzić okulistę, zadbać o serce i profilaktycznie prześwietlić klatkę piersiową.
5. Zdrowe i racjonalne odżywianie
Racjonalna i zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i świetnego wyglądu. Staramy się pić dużo wody, a ograniczać gazowane, słodkie napoje, nadmiar kawy i mocnej herbaty. Trudno całkowicie wyeliminować z jadłospisu tłuste, ciężkie potrawy, które są przecież podstawą polskiej kuchni, jednak można je częściowo ograniczyć. Warto spożywać potrawy bogate w błonnik, które pozwolą oczyścić organizm.