Laser frakcyjny CO2 zaliczany jest do najbardziej nowoczesnych urządzeń stosowanych w medycynie estetycznej. Jest najchętniej wybieranym sposobem odmładzania skóry w dermatologii estetycznej i często stonowanym narzędziem w chirurgii dermatologicznej do usuwania zmian nienowotworowych.
Zasada działania lasera frakcyjnego
Laser CO2 emituje wiązkę impulsów mikroskopijnej średnicy, która jest wchłaniana przez miękkie tkanki – wyjaśnia ekspert Euro Kliniki. Ich głównym budulcem jest woda, która pod wpływem lasera nagrzewa się i odparowuje. W ten sposób w strukturze tkanek skóry powstają mikrouszkodzenia, które pobudzają naturalne procesy regeneracji. Skóra zaczyna produkować nowe włókna kolagenowe i elastynowe, staje się jędrna, gładka i mocniejsza.
Zabiegi laserowe wyrównujące koloryt i strukturę
W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest obecnie najchętniej wykorzystywaną metodą w zabiegach odmładzających. Za jego pomocą wykonywany jest tzw. miękki lifting. Efektem liftingu laserem CO2 jest widoczne ujędrnienie i poprawa elastyczności skóry twarzy, szyi i dekoltu, uniesienie zwiotczałych miejsc, takich jak podbródek czy policzki oraz brwi i luźnych „worków” pod oczami. Laser frakcyjny świetnie radzi sobie z wygładzaniem zmarszczek wokół ust oraz zmniejsza bruzdy nosowo-wargowe.
U osób młodszych laser frakcyjny stosuje się m.in. do usuwania blizn potrądzikowych, ale i większych szram powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych i poparzeń słonecznych. Zabiegi laserowe doskonale wygładzają cerę: usuwają z niej blizny i przebarwienia, a dodatkowo powodują obkurczanie porów. Stosowane są także na większych obszarach ciała, np. na brzuchu i udach w celu usuwania rozstępów – podpowiada specjalista Euro Kliniki.
Usuwanie zmian skórnych laserem frakcyjnym
Usuwanie brodawek za pomocą lasera CO2 jest bezkrwawe i zazwyczaj nie wymaga nawet miejscowego znieczulenia. Dlatego dermatolodzy chętnie posługują się nim w terapii kurzajek, kępek żółtych i gruczolaków potowych, brodawek łojotokowych oraz przerośniętych gruczołów łojowych. Duża precyzja zabiegów laserowych pozwala stosować sprzęt również w leczeniu brodawek w miejscach trudno dostępnych i szczególnie wrażliwych, jak np. kłykciny kończyste. Oprócz małej inwazyjności zabiegów laserowych, za wykorzystaniem tej metody przemawia szybkość gojenia i zazwyczaj brak występowania jakichkolwiek blizn.