Całość wszystkich obrządków i zwyczajów związanych ze ślubem i weselem można by (a właściwie trzeba by!) spisać w jedną grubą księgę. Jednym z rozdziałów na pewno byłyby zaproszenia ślubne, które są nieodłączną częścią uroczystości. Jak zapraszano na ślub dawniej, a jak się to robi obecnie?
Jak kiedyś zapraszano na ślub?
Chociaż wydawać by się mogło, że zaproszenia ślubne to twór stosunkowo młody, to ich historia sięga już… starożytności! Karty tworzono wtedy już w Rzymie czy Egipcie. Warto jednak podkreślić, że zaproszenia pisane dotyczyły tylko zamożnej części społeczeństwa, czyli wyedukowanej.
W średniowieczu zaproszenia były przekazywane głównie ustnie, ponieważ większość ludzi nie potrafiła czytać. Tylko Ci najbardziej wykształceni zapraszali poprzez pismo na pergaminie, a zaproszenia takie były bogato zdobione i kaligrafowane.
Przełom nastąpił wraz ze wstąpieniem do ogólnego użytku druku – im bardziej się on upowszechniał i taniał, tym częściej spotykaną formą były zaproszenia listowne. Te zaproszenia ślubne, które znamy współcześnie, zaczęły pojawiać się w okresie międzywojennym. Wtedy też rozpoczęły się tworzyć pierwsze trendy zaproszeń ślubnych, głównie w Stanach Zjednoczonych.
Jak zapraszamy na ślub dzisiaj?
Tradycyjnie najpierw zaprasza się osoby najbliżej spokrewnione i najbliższe naszym sercom. Pomimo iż wręczamy zaproszenia drukowane, to robimy to podczas spotkania. Jedynie osoby, które mieszkają w dużej odległości zaprasza się listownie – jednak i tak zazwyczaj para młoda najpierw informuje o zaproszeniu poprzez rozmowę telefoniczną.
Jak wygląda idealne zaproszenie na ślub? Warto wybrać taki wzór, który będzie się kojarzył z parą młodą! Obecnie mamy bardzo szeroki wybór: ze zdjęciami, zabawne lub utrzymane w odpowiedniej kolorystyce. Wymarzone (i niedrogie!) zaproszenia ślubne na pewno znajdziemy na www.zaproszeniaslubne.pl!
Zaproszenia warto dostarczyć na 3 miesiące przed ślubem – jest to czas wystarczający, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Równocześnie goście zdążą kupić kreacje i przygotować się do tak ważnego wydarzenia.
Musimy pamiętać o tym, że na zaproszeniu musimy podać wszystkie niezbędne dane, a przede wszystkim datę i miejsce ślubu oraz wesela. Warto też poprosić o telefoniczne potwierdzenie przybycia, dzięki czemu nie zapłacimy za puste miejsca przy stole weselnym.