Zaproszenia na ślub – wczoraj i dziś!

18 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Całość wszystkich obrządków i zwyczajów związanych ze ślubem i weselem można by (a właściwie trzeba by!) spisać w jedną grubą księgę. Jednym z rozdziałów na pewno byłyby zaproszenia ślubne, które są nieodłączną częścią uroczystości. Jak zapraszano na ślub dawniej, a jak się to robi obecnie?

510_big

Jak kiedyś zapraszano na ślub?

Chociaż wydawać by się mogło, że zaproszenia ślubne to twór stosunkowo młody, to ich historia sięga już… starożytności! Karty tworzono wtedy już w Rzymie czy Egipcie. Warto jednak podkreślić, że zaproszenia pisane dotyczyły tylko zamożnej części społeczeństwa, czyli wyedukowanej.

W średniowieczu zaproszenia były przekazywane głównie ustnie, ponieważ większość ludzi nie potrafiła czytać. Tylko Ci najbardziej wykształceni zapraszali poprzez pismo na pergaminie, a zaproszenia takie były bogato zdobione i kaligrafowane.

Przełom nastąpił wraz ze wstąpieniem do ogólnego użytku druku – im bardziej się on upowszechniał i taniał, tym częściej spotykaną formą były zaproszenia listowne. Te zaproszenia ślubne, które znamy współcześnie, zaczęły pojawiać się w okresie międzywojennym. Wtedy też rozpoczęły się tworzyć pierwsze trendy zaproszeń ślubnych, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Jak zapraszamy na ślub dzisiaj?

Tradycyjnie najpierw zaprasza się osoby najbliżej spokrewnione i najbliższe naszym sercom. Pomimo iż wręczamy zaproszenia drukowane, to robimy to podczas spotkania. Jedynie osoby, które mieszkają w dużej odległości zaprasza się listownie – jednak i tak zazwyczaj para młoda najpierw informuje o zaproszeniu poprzez rozmowę telefoniczną.

Jak wygląda idealne zaproszenie na ślub? Warto wybrać taki wzór, który będzie się kojarzył z parą młodą! Obecnie mamy bardzo szeroki wybór: ze zdjęciami, zabawne lub utrzymane w odpowiedniej kolorystyce. Wymarzone (i niedrogie!) zaproszenia ślubne na pewno znajdziemy na www.zaproszeniaslubne.pl!

Zaproszenia warto dostarczyć na 3 miesiące przed ślubem – jest to czas wystarczający, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Równocześnie goście zdążą kupić kreacje i przygotować się do tak ważnego wydarzenia.

Musimy pamiętać o tym, że na zaproszeniu musimy podać wszystkie niezbędne dane, a przede wszystkim datę i miejsce ślubu oraz wesela. Warto też poprosić o telefoniczne potwierdzenie przybycia, dzięki czemu nie zapłacimy za puste miejsca przy stole weselnym.



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...