Jesteś kimś, kto hobbistycznie oddaje się pasji rysowania oraz tworzenia rozmaitych prac artystycznych? Z pewnością rozważałeś, czy rozpocząć zajęcia z rysunku, czy kontynuować dotychczasowy model rozwoju, który zagwarantuje ci wolność artystyczną i poczucie samorealizacji.
Istotne kwestie podczas samodzielnej nauki rysunku
Zacznij od pytania: „dlaczego?” Wysoce prawdopodobne, że jedynym czynnikiem blokującym przeistoczenie twoich marzeń o staniu się artystą w plany, jest nieśmiałość i brak odwagi. Być może stoisz na stanowisku, że sztuka to zajęcie wyłącznie dla wybitnych jednostek, o wyjątkowym talencie i nieprzeciętnych zdolnościach. Zdecydowanie tak nie jest. Po pierwsze talent (jeśli nawet mamy z nim do czynienia) nie jest najistotniejszym czynnikiem decydującym o potencjale artystycznym. Najważniejszym i wyjściowym wykładnikiem w drodze do realizacji artystycznych marzeń są Twoje chęci i wewnętrzny imperatyw mówiący o artystycznej samorealizacji. To właśnie ten wewnętrzny głos, mówiący o konieczności działań artystycznych, jest najważniejszym czynnikiem wyróżniającym Cię spośród innych osób.
Rozmaite motywacje decydują o tym, że ludzie decydują się wziąć udział w kursach rysunkowych. Część traktuje to jako element przygotowań przed rozpoczęciem nauki w liceum plastycznym albo na studiach artystycznych, inni uznają to jako rozwój swojej pasji, a jeszcze inni uczestniczą w kursach dla rozrywki.
Przed rozpoczęciem pracy artystycznej warto określić sobie cel, pomimo świadomości, że cel ten będzie się mógł się zmieniać. Zawsze jednak wytyczenie celu będzie pomocne dla każdego, kto decyduje się zajmować działalnością artystyczną.
Plusy pracy samodzielnej
Jeśli decydujesz się na samodzielną naukę rozwoju umiejętności tworzenia rysunku, to musisz mieć świadomość, że na Twój twórczy rozwój największy wpływ będzie mieć Twoja praca nad samym sobą. Ludzie zdeterminowani do podjęcia samodzielnej pracy nad rozwojem artystycznym bardzo dobrze rokują na profesjonalnych artystów. Praca samodzielna wymaga jednak większej dyscypliny, ponieważ trzeba sobie samemu określać zadania i wyszukiwać tematy prac do realizacji. Punktem wyjścia jest tutaj kreatywność. Jest to niezwykle istotne doświadczenie, które nauczy adepta sztuki nie tylko kreatywnego sposobu realizacji zadań plastycznych, ale też wyzwoli nawyki wymyślania innowacyjnych zadań artystycznych.
Plusy nauki w szkole lub na kursie rysunku
W przypadku pracy pod okiem nauczyciela mamy do czynienia z analogiczną sytuacją do tej, kiedy chcemy osiągnąć wynik fitness lub zredukować wagę pod okiem trenera albo dietetyka. Samodzielna praca niejednokrotnie ustawia uczącego się lub trenującego w strefie komfortu. Bardzo często ludzie rysują tylko te elementy, które lubią i które dobrze im wychodzą. Natomiast rozwój polega na tym, aby wyjść poza strefę komfortu i zacząć odkrywać nowe perspektywy rozwoju twórczego. Rozwój potencjału artystycznego następuje tylko w momencie porzucenia strefy komfortu i wyznaczenia sobie nowych wyzwań. Nie oznacza to, że koniecznie trzeba porzucić własną strefę komfortu. Również w niej można stać się mistrzem. Jednak będzie to mistrzostwo fragmentaryczne, częściowe. Chęć osiągniecia maestrii całościowej może pojawić się u adepta zawodu artystycznego w momencie, kiedy dostrzeże on, że dopadła go artystyczna stagnacja lub kryzys. Profesjonalny kurs powoduje, że wykwalifikowany specjalista odpowiada za Twój rozwój. To ta osoba – przyjmując dystans w ocenie Twoich umiejętności i możliwości – jest w stanie zauważyć to, czego potrzebujesz do osiągnięcia rozwoju artystycznego. Warto zaznaczyć, iż aspekty dostrzeżone przez specjalistę muszą pokrywać się z tym nad rozwojem czego chcesz pracować ty.
Podsumowanie
Jeśli dalej wahasz się jak nauczyć się rysunku, radzimy abyś zaryzykował i przełamał się. Koniec z powtarzaniem, że się do tego nie nadajesz. Pamiętaj, nawet najmniejszy talent można rozwinąć i stać się świetnym rysownikiem.
Treść powstała przy współpracy z warszawską szkołą Moduł – Kurs Nauki Rysunku https://www.rysunek-architektura.pl/