Zalety antykoncepcji: co powinnaś wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne to środki farmakologiczne, które stosowane są w celu zapobiegania ciąży. Chociaż jest to ich podstawowa funkcja, to w medycynie leki te mają znacznie szersze znaczenie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się między sobą nie tylko składem, ale i mechanizmem działania, dlatego tak ważne, aby leki dobrane zostały przez lekarza. Źle dopasowana antykoncepcja hormonalna może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań i efektów niepożądanych.
Dostępne metody antykoncepcji
Współczesna antykoncepcja stwarza różne możliwości zapobiegania ciąży. Zabezpieczenia mechaniczne, jak prezerwatywy, spirale domaciczne czy farmakologiczne, jak tabletki antykoncepcyjne, plastry zawierające hormony czy zastrzyki. Możliwości jest wiele, jednak wybierając środki, w których składzie znajdują się hormony, terapię powinien zlecać i monitorować lekarz ginekolog. W tabletkach antykoncepcyjnych zawarte są syntetyczne hormony, będące odpowiednikiem występujących w organizmie kobiety hormonów płciowych.
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje
Warto podkreślić, że wśród tabletek antykoncepcyjnych wyróżnić można kilka typów stosowanych preparatów. Hormony płciowe mają istotny wpływ na organizm kobiety, dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego typu tabletek. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych na zapisane przez lekarza tabletki skorzystać można z wizyty “lekarz online”, aby jak najszybciej zweryfikować zasadność dalszej terapii wybranym typem tabletek.
Preparaty antykoncepcyjne podzielić można na:
- tabletki jednoskładnikowe,
- tabletki dwuskładnikowe jednofazowe,
- tabletki dwuskładnikowe dwufazowe,
- tabletki dwuskładnikowe trójfazowe.
Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych
Podstawowym zadaniem przyjmowanych doustnie tabletek antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji, jednak to nie jedyne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Aby doszło do zapłodnienia musi wystąpić kilka czynników. Podstawą jest owulacja, ale ważna jest też konsystencja śluzu, który wspomaga przemieszczanie plemników, aby mogły one połączyć się z komórką jajową czy endometrium (błona śluzowa macicy). Działanie większości tabletek antykoncepcyjnych sprowadza się do “oszukania” organizmu, aby nie doszło do zapłodnienia. Substancja czynna sprawia, że zatrzymana zostaje owulacja, a śluz zmienia swoją konsystencję w taki sposób, aby utrudnić plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Zawarte w lekach hormony sprawiają, że zmienia się struktura błony wyściełającej macicę w taki sposób, aby zarodek nie miał możliwości zagnieżdżenia.
Zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Podstawową zaletą, która jest najczęściej wymieniana przez kobiety to zapobieganie ciąży. Tabletki antykoncepcyjne cechują się wysoką skutecznością, jednak to nie jedyna ich zaleta. Preparaty te wykorzystywane są również w terapii hormonalnej. Ze względu na zawarte w nich hormony mogą wspomagać uregulowanie cyklu miesiączkowego u dziewcząt i kobiet, u których występują nieprawidłowości. Dodatkowo leki te pomagają łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. U kobiet, u których występowały obfite krwawienia miesiączkowe, często także przedłużające się, przyjmowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych pozwala ograniczyć ubytek krwi, tym samym możliwe jest uniknięcie anemii.
Wady doustnej antykoncepcji hormonalnej
Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, wśród których najczęściej wymienia się przyrost masy ciała, wahania nastroju, bóle głowy.
Preparaty dwuskładnikowe, zawierające estrogen wpływają na zwiększenie krzepliwości krwi, przez co nie należy ich stosować u pań z zakrzepicą. Z tego względu leki nie są wskazane u kobiet z nadwagą (przy poziomie BMI>35), chorobami serca oraz nadciśnieniem tętniczym, gdyż mogłyby one doprowadzić do wystąpienia udaru.