Zadbaj o zdrowie po czterdziestce i odwiedź tych lekarzy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Zadbaj o zdrowie po czterdziestce i odwiedź tych lekarzy

31 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Już niedługo będziesz świętować swoje czterdzieste urodziny? Przekroczenie tej magicznej granicy często wiąże się z kontemplacją i podsumowaniem dotychczasowych etapów życia. To dobry moment na zadbanie o to, co najcenniejsze, czyli zdrowie. Jeśli do tej pory nie było Ci po drodze z lekarzami, zmień to i odwiedź wymienionych w artykule specjalistów.

lekarz

Na pierwszy ogień: podstawowe badania

Profilaktyka wielu chorób zaczyna się u lekarza pierwszego kontaktu. W prezencie na czterdzieste urodziny warto podarować sobie zatem podstawowe badania. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nawet w tym celu specjalny program badań profilaktycznych, by zmotywować przedstawicieli tej grupy wiekowej do dbania o siebie – najprawdopodobniej możesz więc wykonać je za darmo. W skład podstawowego pakietu bilansu czterdziestolatka powinna wchodzić przede wszystkim morfologia, a także pomiar ciśnienia, poziomu glukozy i stężenia cholesterolu. Badania te nie zajmują dużo czasu i nie są bolesne, a dzięki nim możesz zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób.

Oględziny znamion u dermatologa

Wielu dorosłych dermatologa po raz ostatni widziało w wieku nastoletnim, w czasie nierównej walki z trądzikiem. Czterdzieste urodziny to bardzo dobra okazja do ponownej wizyty u specjalisty od chorób skóry. W tym wieku warto przeprowadzić bowiem oględziny powierzchni skóry w ramach profilaktyki nowotworowej. Rak skóry jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, konsultacja dermatologiczna jest więc bardzo ważna. Specjalista pod lupę weźmie znamiona oraz pieprzyki – przede wszystkim te o nieregularnych kształtach i ciemniejszych kolorach. Podczas wizyty warto powiedzieć lekarzowi również o dolegliwościach związanych ze skórą i włosami, jak pokrzywka, nadmierna potliwość, łupież czy łysienie. W DP Med możesz umówić się na wizytę do specjalisty.

Kontrolna wizyta u ginekologa lub urologa

Kobiety powinny umówić się ponadto na kontrolną wizytę u ginekologa. To najwyższy czas na wykonanie badań w kierunku raka szyjki macicy. Specjalista przeprowadzi ponadto badanie ultrasonograficzne piersi lub mammografię w ramach profilaktyki raka piersi. Mężczyźni powinni odwiedzić natomiast urologa w celu wykonania badań, których wyniki pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia raka prostaty.

W trosce o serce: konsultacja kardiologiczna

Wkroczenie w czwartą dekadę życia to bardzo dobry powód do pierwszych odwiedzin u kardiologa. To ważne szczególnie w przypadku osób, które skarżą się na pieczenie lub ucisk w klatce piersiowej, powtarzające się duszności czy obrzęki nóg. Lekarz dokładnie osłucha pacjenta i wykona badanie EKG, by zdiagnozować lub wykluczyć ewentualne choroby serca, i w razie potrzeby wdroży leczenie.

Badanie dna oka u okulisty

Po czterdziestce warto skontrolować też stan wzroku, szczególnie wówczas, gdy na co dzień pracujesz przy komputerze lub zauważasz pogorszenie zdolności widzenia. Okulista powinien przy okazji wykonać badanie dna oka. Pomaga ono w diagnostyce wielu chorób, nie tylko tych związanych z samym narządem wzroku. Oftalmoskopia, bo tak nazywa się ta procedura, może wykryć między innymi miażdżycę, cukrzycę, guza mózgu oraz białaczkę.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wolontariat zagraniczny
Ale wyjazd to też ma walor podróżniczy - można poznać inne kultury, zwiedzać świat....
Tolerancja wśród osób starszych
Czy znacie kogoś 50+, kto jest otwarty na inność np. osoby...
Najlepsze miejsca na majówkę
Gdzie jechać żeby było fajnie i bez grillujacych tłumów?
Czy wstydzicie się nagości?
Czy to dla Was problem np. na plaży czy basenie ?