Na co dzień o nim nie myślimy. Daje o sobie znać nieoczekiwanie, np. kiedy musimy podbiec do autobusu. To, co do tej pory nie sprawiało trudności, nagle wywołuje zadyszkę, duszności, przyspieszony puls. Warto dmuchać na zimne, zanim dojdzie do takich objawów.
Dlaczego jest zapracowane?
Mamy w klatce piersiowej worek mięśniowy, który – włączony w układ naczyń krwionośnych – pełni rolę pompy tłoczącej. Aby ten motor uruchamiający krążenie działał prawidłowo, musimy mieć sprawne tętnice. To dzięki nim do serca płynie glukoza, kwasy tłuszczowe i tlen. Jednocześnie krew płynąca przez układ żylny z tkanek do serca zawiera produkty przemiany materii. Krążenie jest sprawne, gdy dostarcza do tkanek i odprowadza z nich taką ilość krwi, na jaką jest w danej chwili zapotrzebowanie.
To, czy nasze serce będzie długo sprawne, zależy w dużej mierze od nas. Powinniśmy wystrzegać się tłustych potraw, alkoholu, nadmiernej ilości kawy, siedzącego trybu życia, nadwagi i … złych relacji z bliźnimi. Jeśli wyzbędziesz się niezdrowych nawyków, czyha na ciebie miażdżyca, podstępna choroba prowadząca do zwyrodnienia tętnic. Powoduje niedotlenienie mięśnia sercowego, a stąd już tylko krok do choroby niedokrwiennej serca i ostrego zespołu wieńcowego. Może to się skończyć zawałem mięśnia sercowego albo wstrząsem kardiogennym. Aby do tego dopuścić powinnaś kontrolować czynniki ryzyka. Należą do nich: wysoki poziom cholesterolu oraz cukru, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość, brak aktywności fizycznej i stres.
Hipercholesterolemia, czyli podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, to nieprawidłowość metaboliczna. Do walki z nią potrzebna jest dieta niskotłuszczowa. Unikaj jaj, podrobów oraz tłuszczów nasyconych (zwierzęcych), które oprócz podwyższania poziomu cholesterolu, zwiększają też krzepliwość krwi. Zaleca się tłuszcze nienasycone – oleje a także warzywa, owoce i ryby, które obniżają poziom trójglicerydów.
Nadciśnienie tętnicze uszkadza ściany naczyń. U zdrowego człowieka ciśnienie krwi waha się od 90 mmHg do 130 mmHg, rozkurczowe – od 50 mmHg do 90 mmhg. Według światowej Organizacji Zdrowia prawidłowy wynik to 139/89 mmHg. Nadciśnienie łagodne zaczyna się od 140 – 159 i 90-99 mmHg, umiarkowane od 160-179 i 100 – 109 mmHg. Najdokładniejszy jest manometr rtęciowy, a najwygodniejszy – ciśnieniomierz elektroniczny. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny stosować dietę ubogą w sól, a bogatą w potas.
Palenie tytoniu jest bardzo niebezpieczne. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, zawału serca wraz z jego najcięższym powikłaniem, nagłym zgonem sercowym. Najgrożniejsze składniki dymu tytoniowego to: nikotyna, tlenek węgla, substancje drażniące oraz substancje smoliste. Jeżeli chcesz dbać o serce, nie oszukuj się, zmniejsz ilość wypalanych papierosów! Dopiero radykalne ich odstawienie i nie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach poprawi twoją kondycję i pozwoli zregenerować organizm.
Podwyższony poziom cukru, zwany też hiperglikemią, prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Aby stwierdzić, czy masz dobrą tolerancję glukozy, musisz zbadać krew. Nieprawidłowa tolerancja glukozy występuje przy wskaźnikach 140-200 mg/dl. Cukrzycę stwierdza się, gdy dwie godziny po posiłku poziom cukru we krwi przekracza 200 mg/dl.
Nadwaga powoduje, że jesteś bardziej narażona na wiele schorzeń. Skok wago o 20 proc. W górę powoduje aż ośmiokrotny wzrost zachorowań na nadciśnienie! Niewydolność serca u puszystych jest 1,9 razy częstsza niż u szczupłych.
Bezruch, czyli: winda, jazda komunikacją miejską lub samochodem, praca przy komputerze, a wieczorem odpoczynek przed telewizorem – tak wygląda przeciętny dzień większości z nas. Prowadząc mało aktywny styl życia narażasz się na wiele chorób związanych z krążeniem, niewydolnością serca czy nadciśnieniem. Organizm, nawykły do siedzenia, nie przetwarza dobrze kalorii. Zamienia je w tkankę tłuszczową, a to rujnuje twój układ krążenia. Aby dotlenić serce, zmusić je do większej wydajności, zmień nawyki. Choć raz dziennie zrezygnuj z windy do pracy maszeruj pieszo, przed spaniem zafunduj sobie spacer.
Stres jest zabójczy dla gospodarki tłuszczowej, ciśnienia tętniczego i szczególnie niebezpieczny dla serca. Może wywołać zaburzenia rytmu, a nawet doprowadzić do nagłego zgonu.
Jeśli chcesz mieć zdrowe serce powinnaś wystrzegać się tych siedmiu czynników ryzyka, które są ze sobą ściśle powiązane.