Zaćma – chyba mam z nią problem. Co robić?

3 stycznia 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Powoli zbliżasz się do emerytury, a problemy ze wzrokiem zaczęły się nasilać? Nawet w piękny i słoneczny dzień widzisz nieostro, a światło zaczyna cię drażnić? Dopiero co kupione okulary jakby straciły moc? Pewnie sprawdzasz w Internecie, co mogą zwiastować te objawy. Wszystko ci mówi, że to zaćma. Co teraz? Co należy zrobić, żeby uratować wzrok?

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba wzroku, która powstaje w wyniku zmętnienia wewnętrznej soczewki oka. W zdrowym oku światło przepływa przez soczewkę i skupia się na siatkówce, dzięki czemu widzimy ostro i wyraźnie. Gdy cierpisz zaćmę, naturalne soczewki stają się zamglone i nie przepuszczają do wnętrza oka wystarczającej ilości światła. Zaczynasz mieć problemy ze wzrokiem, których nie rozwiążą nawet najlepsze okulary.

Jak każda choroba, zaćma ma kilka charakterystycznych objawów, które mówią ci, że najwyższy czas wybrać się z wizytą do okulisty. Są to:

  • mętny lub zamazany obraz,
  • mniej intensywne widzenie kolorów,
  • swędzenie oczu,
  • wysoka wrażliwość na światło, które zaczyna sprawiać ból czy wywoływać złudzenia optyczne,
  • zmęczenie i łzawienie oczu,
  • wrażenie zbyt słabego działania okularów.

Gdy rozpoznasz u siebie któreś z tych objawów, a problemy ze wzrokiem zaczynają ci doskwierać, należy wybrać się do okulisty. Jeśli podejrzewasz zaćmę, to szybkie działanie jest wskazane. Im szybciej zaćma zostanie zdiagnozowana, a ty poddasz się leczeniu, tym większe szanse na dalsze komfortowe życie z dobrym wzrokiem.

O co zapytać lekarza okulistę?

Zaćma jest chorobą, której nie da się wyleczyć lekami – potrzebny jest zabieg operacyjny. Im prędzej przeprowadzony, tym mniej będzie doskwierać ci ta przykra choroba. Dlatego ważna jest jak najszybsza wizyta u okulisty, jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy. Już podstawowe badania pozwolą lekarzowi wykluczyć inne możliwe przyczyny pogorszenia widzenia i rozpoznać zaćmę. Wtedy otrzymasz skierowanie na zabieg, który możesz wykonać w dowolnej formie – odpłatnie lub w placówce NFZ. Warto wykorzystać wizytę do wypytania specjalisty o wszystkie informacje związane z zabiegiem. Nie zapomnij zapytać o:

  • sposób przeprowadzenia zabiegu,
  • polecane placówki w twojej okolicy,
  • długość oczekiwania w kolejce na zabieg finansowany przez NFZ,
  • wpływ oczekiwania na zabieg na rozwój choroby,
  • koszt i warunki operacji odpłatnej.

Okulista wyjaśni ci, jak i gdzie operowana jest zaćma. Wyjaśni różnice pomiędzy zabiegiem „prywatnym” a finansowanym przez NFZ. Powie, jak dowiedzieć się o czas oczekiwania w kolejkach na bezpłatny zabieg. Na pewno wspomni też o możliwości wyboru soczewki dostosowanej do twoich potrzeb, dzięki której możliwe będzie usunięcie wraz z zaćmą wcześniejszych wad wzroku. Ta opcja jest jednak możliwa tylko w przypadku wyboru operacji odpłatnej.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...