Wielu z nas jest zbyt niespokojnych by spać. Cięcia rządowe, brak pracy i powszechne zwolnienia dotykają wiele rodzin, a prawie połowa Polaków może powiedzieć, że stres i zmartwienia zabierają im sen z powiek , z czego 54% to kobiety (w porównaniu do 40% mężczyzn) i 57% singli. Niepokojące jest to, że nawet młodzi ludzie twierdzą, że na ich sen wpływa niepokój i stres.
Zakłócenia przez partnera jest drugą częstą przyczyną zaburzenia snu, mającą wpływ na co czwartego polaka. Kobiety bardziej na tym cierpią niż mężczyźni (31% w porównaniu do 19%), co sugeruje, że przyczyną może być chrapanie faceta. Mężczyźni dwukrotnie częściej chrapią niż kobiety, a prawie połowa mężczyzn chrapie zanim osiągnie wiek średni. Wielu z nas sądzi,że jakość snu poprawi się, gdy partner przestanie chrapać.
Inni skarżą się, że nie mogą zasnąć przez zabieranie kołdry, zgrzytanie zębami lub częste wiercenie się partnera, a niektórzy po prostu są przekonani, że będą lepiej spać gdyby mieli łóżko tylko dla siebie – czyli spanie w oddzielnych sypialniach.
Także czynniki środowiskowe powodują problemy ze snem. Hałas w porze nocnej to problem dla 18% Polaków, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w dużych miastach: 24% warszawiaków twierdzi, że nocny zgiełk przeszkadza im zasnąć. Światło także jest problemem . Sztuczne światło / światła uliczne, które powoduje problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Na szczęście jest to problem, który może być łatwo rozwiązany przez zaciemniane rolety lub grubsze zasłony.
Pary bez dzieci śpią lepiej niż ci, którzy są rodzicami: 27% bezdzietnych ludzi śpi bardzo dobrze, ale liczba przespanych nocy systematycznie spada wraz z kolejnymi dziećmi. Więcej niż jedna czwarta osób, które mają troje dzieci sypia dość słabo. Oczywiście todzieci są powodem, który pozbawia rodziców snu w nocy.Gdy więc jedna na dziesięć osób mówi, że dzieci zabierają im sen z powiek, wzrasta to do26% osób w wieku 25-34: wieku, kiedy Polacy mają prawdopodobne małe dzieci. Co istotne,kobiety są niemal dwukrotnie częściej niewyspane z tego powodu niż mężczyźni(12% w porównaniu do 7%), co sugeruje, że kobiety częściej niż mężczyźni wstają do dzieci, kiedy te budzą się w nocy.
Problemy zdrowotne mają również wpływ na to jak dobrze śpimy. Depresja bardzo często oznacza bardzo zły sen. Osoby z chorobami serca również śpią bardzo słabo. Na kiepski sen narzekają ludzie mający problemy z kręgosłupem, kobiety podczas menopauzy i cierpiący na chroniczny ból.
Warto pamiętać o podłożu na którym śpimy. Śpiąc na dobrym materacu wyeliminujemy czynnik niewygodnego łóżka, jako problemu z zaśnięciem. Materace piankowe, szczególnie te z pianki termoelastycznej, są polecane jako te, które idealnie dopasowują się pod ciężar, kształt i ciepło leżącej osoby. Także lateksowe materace wykazują bardzo dobrą współpracę ze śpiącym. Gdy zadbamy o odpowiedni materac mamy szanse na poprawę jakości snu i wyspane poranki.