Zabiegi laserowej korekcji wzroku – jak to wygląda?

30 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jakąś wadę wzroku ma prawie 50 procent Polaków. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem w przypadku wady wzroku było noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Dzisiaj dostępne są rozwiązania, które pozwalają na pozbycie się okularów bądź soczewek. Laserowa korekcja wzroku nie jest niestety refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego osoby, które planują poddać się takiemu zabiegowi muszą przygotować się na dość poważny wydatek. Ale niektóre prywatne kliniki okulistyczne umożliwiają płacenie za zabieg w ratach.

Dla kogo jest zabieg laserowej korekcji wzroku?

Noszenie okularów czy szkieł kontaktowych może utrudniać lub nawet uniemożliwiać uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Wspomagacze te mogą utrudniać także wykonywanie pracy zawodowej. Dzisiaj lekarze osobom z różnymi, nawet bardzo małymi wadami wzroku, proponują zabieg laserowej korekty wzroku. Taki zabieg może zostać wykonany u osób z daleko- czy krótkowzrocznością oraz z astygmatyzmem. Możliwe jest przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku także u osób, u których została rozpoznana nadwzroczność. Technologię laserową wykorzystuje się także do wykonania zabiegów u osób, w przypadku których tradycyjna operacja była niemożliwa, na przykład w przypadku cienkich rogówek. Zakres korekcji laserowej, który obecnie jest możliwy wynosi od -10 do +6 dioptrii oraz do 6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.

U kogo zabieg nie zostanie wykonany?

Na zabieg laserowej korekty wzroku mogą zdecydować się osoby, które mają ukończone 18 lat. Zabieg standardowo nie jest wykonywany u osób po 55.roku życia. Od tej reguły mogą być jednak odstępstwa. Przeciwwskazania do samego zabiegu to: choroby tarczycy, skłonność do bliznowców, cukrzyca, wszczepiony rozrusznik serca, zespół suchego oka. W przypadku powikłań spowodowanych cukrzycą, możliwe są zabiegi laserowe, z tym jednak że wykonuje się je innym laserem. Laser wykorzystywany jest obecnie również do usunięcia zaćmy.

Jak wygląda zabieg?

Wszystkie zabiegi z użyciem lasera przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, są więc bezbolesne. Znieczulenie podawane jest w postaci kropli do oczu, które mogą powodować szczypanie. Niektórzy pacjenci uskarżają się także na uczucie rozpierania po podaniu kropli. Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa około 30 minut, nie wymaga hospitalizacji. W zależności od rodzaju wady i innych parametrów do zabiegu wykorzystywane są różne typy laserów. Podczas zabiegu okulista nacina laserem warstwę rogówki nazywaną płatkiem i modeluje ją. W zależności od tego, jaka wada jest korygowana, płatek jest spłaszczany lub uwypuklany. Po zakończeniu modelowania, płatek jest nakładany na rogówkę ponownie.

Rekonwalescencja

Rogówka goi się od trzech dni do pięciu tygodni. Przez przynajmniej miesiąc od zabiegu pacjenci powinni prowadzić oszczędzający tryb życia. Powinni starać się unikać zaciskania powiek. Nie wskazane są gorące kąpiele, chodzenie na basen, opalanie się oraz kilkugodzinna praca przy komputerze.

Laserowe zabiegi korekcji wzroku pozwalają pozbyć się okularów, nie są refundowane przez NFZ.

Sprawdź również: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku