Kiedy warto zdecydować się na zabieg plastyki brzucha? Jak wygląda? Jakie są możliwe powikłania?Nie tylko względy estetyczne – najczęściej powodem wykonania zabiegu plastyki brzucha jest nadmiar skóry po znacznej utracie masy ciała. Kolejnym powodem może być nadmiar wiotkiej skóry i rozstępów brzucha po ciąży.
Niemniej jednak plastyka brzucha wykonywana jest również w celach zdrowotnych w przypadku gdy:
-nadmiar skóry obciąża kręgosłup powodując uciążliwe bóle
-skóra zasłania spojenie łonowe.
Dzięki zabiegowi pacjenci mogą normalnie funkcjonować, nie narażając swojego zdrowia.
Przygotowanie do zabiegu
10 dni przed planowanym terminem wykonania plastyki brzucha nie wolno palić papierosów ani zażywać Aspiryny oraz jej pochodnych. Zalecana jest lekkostrawna dieta, wypróżnienie poprzedniego dnia, a u kobiet ważne jest, aby zabieg odbywał się po miesiączce. Stosując te zalecenia przyśpieszymy gojenie się powłok brzusznych. Przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo.
Przebieg zabiegu
Zazwyczaj chirurg wykonuje cięcie w kształcie kotwicy od jednego kolca biodrowego do drugiego. Poziome nacięcie wykonywane jest w okolicy łonowej oraz wokół pępka. Kolejnym krokiem jest odpreparowanie fałdu skórno-tłuszczowego od powięzi brzusznej wysoko, aż do łuków żebrowych. Pozwala to na redukcję tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie mięśni brzucha. Czasem w przypadku dużego obwisłego brzucha z grubą tkanką tłuszczową, zabieg plastyki połączony jest z liposukcją. Zsunięcie skóry ku dołowi pozwala na usunięcie zbędnego nadmiaru wraz z ewentualnymi rozstępami i bliznami po innych operacjach. Plastyka brzucha wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym i trwa od 3 do 4 godzin.
Gdy plastyka brzucha już zrobiona
Możliwe powikłania
Plastyka brzucha to zabieg operacyjny i może nieść ze sobą ryzyko powikłań, które jednak są tylko pojedynczymi przypadkami. Można temu zapobiec przyjmując odpowiednie leki oraz bezwzględnie stosując się do zaleceń lekarza. – Mówi dr Rybak z Ars Estetica.
Możliwe powikłania to między innymi: krwiak, gromadzenie się płynu surowiczego w powłokach brzucha, zakażenie i brzeżna martwica skóry, zakażenie skóry i tkanki podskórnej, przerost blizny.
Warunki przeprowadzenia zabiegu
Nie każdy może mieć wykonany zabieg plastyki brzucha. Lekarze nie wykonują go u osób z niestabilnym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, dusznościami, stanami zapalnymi żył kończyn dolnych, infekcją ropną skóry, skazami naczyniowymi i zaburzeniami krzepliwości krwi. Z plastyki brzucha powinny zrezygnować kobiety, które w przyszłości planują zajście w ciążę. Aby być zakwalifikowanym do zabiegu trzeba być w dobrym ogólnym stanie zdrowia oraz posiadać aktualne prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.
Jaki jest cel wykonania plastyki brzucha?
Efekt zabiegu jest nie tylko widoczny, ale wpływa pozytywnie na psychikę pacjentów. Poprawa sylwetki ciała, dobre samopoczucie i satysfakcja to rezultat chirurgii estetycznej. Warto dodać, że efekt jest trwały, o ile pacjent dba o siebie stosując odpowiednią dietę i program ćwiczeń fizycznych. Po zabiegu wiele kobiet już bez kompleksów korzysta z basenu, plaży i innych miejsc publicznych, które do tej pory unikały z obawy o zły wygląd swojego ciała.
Zwolenników chirurgii estetycznej jest coraz więcej zważywszy, że zabiegi nie tylko upiększają ciało, ale wykonywane są w celach zdrowotnych. Plastyka brzucha nie jest tanim zabiegiem, ale to co pacjent sam może osiągnąć przez lata, dzięki zabiegowi uzyska po 3-4 godzinach, a po 2 tygodniach obwisła skóra brzucha będzie jedynie wspomnieniem. Zdrowie, dobre samopoczucie, zadowolenie z własnego ciała i smukłej sylwetki jest więcej warte niż pieniądze wydane na zabieg.
Zobacz również:
- Kliniki medycyny estetycznei i chirurgii plastycznej
- Polecane wszystkie zabiegi
- Diatermia: lifting bez skalpela
- Fakty i mity na temat botoksu
- Zabiegi dla 40-latek