Dziecko przychodzi na świat, nie wiedząc o nim absolutnie nic. Dziecięcy mózg chłonie jednak jak gąbka i codziennie uczy się czegoś nowego. Jak nauka przychodzi najłatwiej? Oczywiście poprzez zabawę! Podpowiemy, jak bawić się z maluszkiem, by wspierać jego rozwój. Sprawdź 6 propozycji zabaw dla niemowląt w różnym wieku.
Zabawy dla niemowląt w wieku 0-3 miesięcy
Już paromiesięczne dzieci mają wiele wyzwań przed sobą i umiejętności do opanowania. Co powinien umieć 3-miesięczny szkrab?
- Wodzić wzrokiem za przedmiotami – najpierw przechylając całą główkę raz w jedną, raz w drugą stronę, a potem opanowując izolowany ruch gałek ocznych, czyli wodzić wzrokiem jedynie przy pomocy oczu.
- Tworzyć symetrię ciała, czyli leżeć na pleckach, przylegając kręgosłupem do podłoża i łącząc rączki na wysokości klatki piersiowej.
- Symetrycznie podpierać się na przedramionach w leżeniu na brzuszku.
Jak wesprzeć naukę tych umiejętności? Wypróbuj poniższe zabawy.
- Pokazywanie obrazków – usiądź na kanapie z podpartymi stopami o stolik lub krzesło, tak aby twoje nogi znajdowały się wyżej niż zwykle i połóż maluszka na swoich kolanach. Powoli pokazuj mu raz z jednej strony, raz z drugiej obrazki, najlepiej w kontrastowych kolorach, i opowiadaj mu, co się na nich znajduje. Zwracaj uwagę, czy niemowlę skupia wzrok na nich. Obrazki możesz zastąpić ulubionymi zabawkami.
- Brzuszek do brzuszka – usiądź wygodnie i połóż malucha na swoim brzuchu, tak aby leżał w pozycji na brzuszku. Masuj i głaszcz jego plecki, opowiadając które części ciała dotykasz – niemowlę powinno podejmować próby podnoszenia główki zaciekawione twoim głosem.
Pierwsze miesiące życia dziecka to czas piękny i pełen bliskości, ale też wymagający dla młodych rodziców. Zastanawiasz się, jak ułatwić sobie pierwsze chwile macierzyństwa? Przeczytaj artykuł: Co może się przydać młodej Mamie? – manwoman.com
Zabawy dla niemowląt w wieku 3-6 miesięcy
W wieku 3-6 miesięcy twój maluszek będzie doskonalił trzymanie sztywno główki i podpieranie się na przedramionach oraz uczył się nowych umiejętności: pełzania, kręcenia się wokół własnej osi i przekręcania z brzuszka na plecki i odwrotnie. To również czas, kiedy zaczyna głużyć. Jakie zabawy sprawdzą się w tym okresie?
- Zabawy paluszkowe – niemowlę leży na pleckach, a rodzic mówiąc różne wierszyki, dotyka różnych części ciała dziecka. W Internecie znajdziesz wiele tego typu wierszyków, np. o sroczce, która warzyła kaszkę albo idzie rak nieborak.
- Pokazywanie przedmiotów – to zabawa, podczas której możesz zaprezentować swojemu maluszkowi różne kształty i faktury. Znajdź różniące się od siebie przedmioty, które będziesz podawać dziecku: miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, zimne, ciepłe, okrągłe, kwadratowe itd. Opowiadaj przy tym, jak nazywa się ta rzecz, jak wygląda i do czego służy.
Jeśli coś szczególnie zainteresuje malucha, możesz wykorzystać tę rzecz, kiedy dziecko leży w pozycji na brzuszku i oddalać ją odrobinę, by zachęcać niemowlę do pełzania.
Zabawy dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy
W wieku 6-12 miesięcy będziesz obserwować ogromny wzrost umiejętności ruchowych i intelektualnych swojego dziecka. Twój maluch zacznie raczkować, siadać, wstawać i powtarzać coraz więcej dźwięków.
- Zabawa figurkami zwierzątek. Wiek 6-12 miesięcy to doskonały czas na uczenie dziecka słów dźwiękonaśladowczych. Możesz zrobić przedstawienie dla malucha przy pomocy figurek zwierząt i w zabawny sposób udawać, że figurki mówią, np. piesek hau hau, kaczka kwa kwa, kotek miau miau.
- Miseczki z różnościami – to zabawa tylko przy aprobacie rodziców, którzy nie boją się bałaganu. Przygotuj kilka pojemniczków z zawartością różniącą się fakturami i kształtami. Wsyp do osobnych miseczek np. ryż, makaron, bułkę tartą, kostki lodu, masę nienewtonowską (z wody i mąki ziemniaczanej) i połóż je przed dzieckiem. Dotykanie, ściskanie, mieszanie, wysypywanie – twoja pociecha będzie wiedziała, co robić.
Zwróć uwagę, żeby zawartość miseczek była bezpieczna. Maluchy wszystko próbują wkładać do buzi, więc produkty powinny być jadalne. Nie zostawiaj dziecka samego podczas tej zabawy!
Zajrzyj na bloga rodzicielskiego: https://piekne-rzeczy.pl, by przeczytać więcej artykułów o wychowywaniu i rozwoju dzieci.