Zabawa i edukacja w jednym – zagadki logiczne | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zabawa i edukacja w jednym – zagadki logiczne

12 września 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nieprawdą jest, że dzieci nie lubią się uczyć. Jest wręcz odwrotnie! Mają naturalną potrzebę poznawania świata. Niestety krok po kroku gaszą ją dorośli, zmuszając do edukacji nieskutecznymi metodami. Nauka liczenia poprzez niekończące się powtarzanie wzorów? Zapamiętanie kolejnych er Ziemi? Na samą myśl maluchy chowają głowę między ramionami, aby nie zostały wywołane do odpowiedzi. A może być inaczej! Łączenie zabawy i edukacji jest możliwe. Jednym ze sposobów na to, aby zafascynować dzieci nauką, są zagadki logiczne!

dziecko zabawa

Jak zadawać zagadki?

Dopasuj zagadki do wieku dziecka. To banał, o którym wielu dorosłych zapomina. W efekcie maluch zmaga się z zadaniami ponad własne siły albo wręcz przeciwnie – nudzi się ich banalnością.

Jak zauważył Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda – to właśnie pobudzenie u maluchów wewnętrznej chęci do nauki sprawia, że rozwijają się one niezwykle szybko (czują uskrzydlenie). Tzw. złe zachowanie to konsekwencja znudzenia albo mierzenia się ze zbyt dużym wyzwaniem. Gdy dziecko podczas nauki bawi się i czerpie z tego radość – ma spore szanse osiągnąć wybitność w dziedzinie nauki, którą uwielbia.

Nikt nie zna Twojego dziecka lepiej niż Ty! Twoją rolą jest nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb malucha, ale też wspieranie go w rozwoju. Nie rób tego jednak w sposób, który odpowiada Tobie, ale tak, by dziecko czerpało z nauki radość i tę radość stale w sobie podsycało.

Po co zadawać dziecku zagadki logiczne?

Sądzisz, że zagadki logiczne są po to, aby przygotować dziecko do przyswajania nauk ścisłych? Nic bardziej mylnego! Taki trening umysłu to sposób na kształcenie logicznego myślenia, wzmacnianie koncentracji oraz rozwój kreatywności.

zagadki dla dziecka

A jeśli do tego połączysz zadania z zabawą, wszystkie procesy przyspieszysz i pokażesz maluchowi, że edukacja to przyjemność, a nie przymus. W ten sposób możesz uczynić nawet nudny i trudny materiał przerabiany w szkole niebywale ciekawym.

Wiele metod rozwoju dziecka od okresu niemowlęcego po czas szkoły znajdziesz na portalu rodzice.pl. Ucz się i baw razem z dzieckiem bez konieczności wybierania między jednym a drugim.

Jak uczynić z nauki zabawę?

Najszybciej uczymy się przez doświadczanie. Dzieci nie są tu wyjątkiem. Twój maluch ma trudności z dodawaniem i odejmowaniem? Nie zmuszaj go do wykonywania kilkudziesięciu obliczeń w zeszycie. To nudne! Zamiast tego pobawcie się w sklep, dostawcę towarów, konduktora przewożącego pasażerów albo ogrodnika, któremu króliki zjadają marchewkę.

Zagadki logiczne to też dobry sposób na rozgrzanie umysłu przed nauką. Dzięki temu dziecko szybciej przyswoi materiał na sprawdzian czy zapowiedziane odpytywanie przez nauczyciela.

Po zadaniu zagadki zachęć malucha, aby myślał na głos. Rozwiązanie rzadko kiedy przychodzi od razu do głowy. Najczęściej to właśnie analizowanie naprowadza na odpowiedź.

Jeśli zagadka na to pozwala, możesz zachęcić dziecko do ułożenia maskotek i z ich pomocą dochodzić do rozwiązania. To pomocne zwłaszcza przy zadaniach wymagających szeregowania i szacowania.

Źródła:

  1. D. Goleman, Inteligencja emocjonalna, Media Rodzina, Poznań 1997.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...