Głównym celem przeprowadzenia procedury sądowej rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa, czyli rozstanie się dwóch osób, które były związane węzłem małżeńskim. Jednak nie jest to jedyna konsekwencja rozwodów. Tych, w zależności od tego, co łączyło małżonków, jest znacznie więcej.
Warto pamiętać o tym, że rozwiązanie małżeństwa ma miejsce z chwilą uprawomocnienia się wyroku, który orzeka rozwód. To od tego momentu liczy się moment zawarcia nowego związku czy też ustalenia alimentów. Dużo zależy również od tego, czy rozwód orzekany był bez winy małżonków czy też z orzeczeniem o winie jednego czy każdej ze stron.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie można ubiegać się o alimenty na okres jedynie 5 lat – w uzasadnionych przypadkach może być on przedłużony. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie alimenty mogą być pobierane nawet dożywotnio. Obowiązek alimentacyjny wygasa w przypadku zawarcia małżeństwa przez małżonka uprawnionego do pobierania alimentów.
Oprócz spraw alimentacyjnych rozwiązanie małżeństwa ma również wpływ na sprawy majątkowe pomiędzy byłym majątkami. W przypadku, gdy pomiędzy małżonkami była rozdzielność majątkowa, formalności są uproszczone. Gdy natomiast małżonkowie mieli wspólnotę majątkową, wtedy też zostaje ona rozwiązana z momentem orzeczenia rozwodu, co wiąże się z podziałem majątku.
Kolejną kwestią jest też określenie opieki nad dziećmi oraz alimentów płaconych na dzieci. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli po rozwodzie na świat przyjdzie dziecko w terminie do 300 dni po orzeczeniu rozwodu, wtedy domniemywa się, że jest to dziecko byłego małżonka – konieczne jest wtedy przeprowadzenie sprawy o ustalenie i uznanie ojcostwa.
Zatem z rozwodem wiąże się wiele skomplikowanych spraw dodatkowych – w ich rozwiązaniu pomoże dobry adwokat zajmujący się prawem rodzinnym (Warszawa ma pod tym względem dużo rekomendowanych kancelarii). Specjalista będzie mógł pomóc w takiej sytuacji i pomóc w uzyskaniu odpowiednich dla klienta decyzji, które będą go całkowicie satysfakcjonowały.