„Wzmocnij pamięć – usuń demencję” – recenzja
Każdy z nas chciałby przeżywać swoje życie pełniej, czerpać z niego satysfakcję, doświadczać radości dnia codziennego, utrzymywać bliskie relacje z innymi ludźmi. Kiedy nadchodzą ostatnie dekady naszego życia, codzienność potrafi ograniczyć możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym, a nawet osobistym. Utrzymanie dobrego stanu zdrowia, nienajgorszej formy fizycznej i sprawności umysłowej w tym wieku, to często wynik naszej troski o te sfery życia w latach poprzedzających jesień życia.
Jednym z najboleśniejszych problemów dotykających osoby w podeszłym wieku jest demencja, natomiast jedną z lepszych wiadomości dla nas wszystkich jest ta, że mamy ogromny wpływ na możliwość jej zapobieżenia. Zmianą stylu życia możemy zahamować procesy degeneracyjne lub im w znacznym stopniu zapobiec. Komfort życia leży w naszych rękach.
„Wzmocnij pamięć – usuń demencję. Samodzielna aktywacja regeneracji mózgu” to interesujący poradnik wnoszący nowe spojrzenie na problematykę rozwoju demencji. Autorem jest znany neurobiolog, założyciel wydziału badawczego w Klinice Psychiatrycznej przy Uniwersytecie w Getyndze. Napisaniu kolejnej już książki przyświecała idea umożliwienia czytelnikowi zastosowania najnowszych odkryć w codziennym życiu.
Profesor Gerald Hüther wychodzi z założenia, że „wszystko, co nie przekłada się na praktykę, pozostaje w sferze niesprawdzonych teorii”, dlatego proponuje czytelnikom praktyczne rozwiązania. Uzmysławia nam, że właściwie w każdym wieku możemy podjąć działania, które uczynią nasze życie lepszym (choć niezaprzeczalny jest fakt, że im wcześniej zaczniemy, tym więcej zyskamy).
Poradnik napisany jest w sposób przystępny i czyta się go jak wciągający artykuł wyjaśniający zawiłości funkcjonowania naszego mózgu. W znacznej części skupia się na sferze emocjonalnej i konsekwencjach sposobu myślenia, rzutujących na podejmowane przez człowieka działania, jego zachowania i ich skutki. Teorie w nim przedstawione są odkrywcze i świetnie uargumentowane, zastanawiające i mobilizujące do zmiany.
Higiena psychiczna okazuje się nie tylko jednym ze sposobów kształtowania lepszej rzeczywistości, ale też formą zapobiegania demencji starczej. Poradnik prof. Hüthera śmiało można polecić wszystkim dorosłym, bez względu na wiek. Żyjemy w świecie, w którym średnia życia wydłuża się w stosunku do wieków poprzednich, co ma związek z rozwojem medycyny i ogólną poprawą warunków bytowania. Zobowiązuje nas to do większej dbałości o naszą przyszłość.
Największą korzyścią wyniesioną z przeczytania tej inspirującej książki jest uświadomienie sobie, że nie tylko od kondycji naszego mózgu zależy głębia naszego życia psychicznego, ale też odwrotnie – swoim myśleniem i odczuwaniem możemy fizycznie wpływać na funkcjonowanie mózgu, doprowadzając albo do obniżenia jego sprawności, albo do jej wzrostu. To niezwykle ważna nauka.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja