Wywiad ze specjalistką od psów – Przybij łapę!

14 września 2020, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Wiele ludzi coraz częściej decyduje się na adopcje psów z problemami, czy kupno szczeniaka. Kiedyś zawód psiego behawiorysty i trenera, szkoleniowca nie był tak znany jak dzisiaj. Czy wiecie na czym polega taka praca? Jak wybrać odpowiedniego szkoleniowca? Z czym zmaga się taki trener? Zapraszamy Was na wywiad z Dagmarą, autorką fanpage Przybij łapę.

 

Zacznijmy od tego kim jest behawiorysta a trener, jaka jest różnica oraz z jakimi problemami można się do Ciebie zgłosić?

Psi behawiorysta zazwyczaj zajmuje się problemami związanymi z zachowaniem, czyli jeżeli przykładowo Twój pies robi coś dziwnego, niezrozumiałego dla Ciebie, jest agresywny, lękliwy, szczekliwy czy nadmiernie pobudzony. Trener z kolei to osoba, do której zgłaszasz się w celu wypracowania podstawowych komend u psa. Ja jakby tego nie rozdzielam, bo każdego psa i przypadek trudnego zachowania traktuje indywidualnie. Psy są oczywiście do siebie podobne pod wieloma względami, ale często zdarza się, że trzeba obrać inną drogę szkolenia, ponieważ na psiaka działa inny bodziec. Do mnie można się zgłosić praktycznie z każdym problemem, jednak warto pamiętać i zaznaczyć, że ja tylko pokazuje i nakierowuje na odpowiedni tor pracy, a to co opiekun z tym zrobi, jak bardzo zaangażuje się w ćwiczenia to niestety już od niego zależy. Na szczęście prawie wszyscy moi klienci są zadowoleni a ich psiaki pozbywają się problemów.

 

W jaki sposób zaczęła się Twoja pasja do psów?

Właściwie od dziecka byłam zakochana w tych pięknych istotach. Niestety nie mogłam mieć swojego psa więc, zaczęłam wyprowadzać psy sąsiadów. Kiedy podrosłam stałam się wolontariuszką w schronisku, potem oferowałam swoją pomoc ludziom w opiece nad psami, aż ostatecznie założyłam Przybij łapę. Lubię pisać, kocham psy więc wyszło przyjemne z pożytecznym. Psy to anioły na czterech łapach, kochają bezinteresownie, potrafią cieszyć się z najmniejszych rzeczy i pragną jedynie bliskości. Powinniśmy się od nich tego uczyć, ich świat jest fascynujący i pełen niespodzianek.

 

Jakie błędy najczęściej  są powielane przez opiekunów psów?

Wszystko zazwyczaj opiera się na emocjach i nastawieniu opiekuna. Bardzo często nie rozumiejąc potrzeb i mowy ciała psów, chcemy aby postępowały tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Mamy w głowie ustalony plan działania i konkretny schemat, ale zazwyczaj rzeczywistość jest zupełnie inna. Szczególnie trudne jest to w przypadku psów z adopcji po przejściach, które mogą zachowywać się niespodziewanie i niezrozumiale dla nas. Przykładowo może rzucać się na gości, szczekać na samochody, czy ciągnąć na smyczy. Wtedy opiekun zaczyna się denerwować i frustrować, bo przecież to nie tak miało wyglądać. Psy poprzez dane zachowanie próbują nam coś przekazać, że się boją, że są niepewne, a naszym zadaniem jest pokazanie tej właściwej drogi, odpowiedniego zachowania i zbudowania bezpiecznego azylu dla psa.

 

W jaki sposób wybrać odpowiedniego specjalistę? Na co zwrócić uwagę, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić psu?

Niestety z behawiorystami i szkoleniowcami jest jak z lekarzami. Ile ludzi tyle metod pracy. Niestety zdarzają się i takie przypadki, że musiałam naprawiać psa po nieudanej konsultacji z kimś innym. Wydaje mi się, że najlepiej sprawdzić opinie o danej osobie, w dobie internetu nic się nie ukryje. Warto wypytać taką osobę o jej doświadczenia, praktykę, czy wykształcenie. Inną ważną kwestią jest metoda pracy, unikajcie metod awersyjnych, agresji i używania siły – to się nigdy nie sprawdzi. Podobnie jest z wyborem szkoły dla psa, tutaj również warto dogłębnie sprawdzić kompetencje danej placówki, możecie nawet poprosić o możliwość uczestniczenia w pokazowych zajęciach.

 

Mówi się, że wybiegany pies to szczęśliwy pies, jak to jest dokładnie?

Wielokrotne powtarzam, że psy potrzebują stymulacji zarówno fizycznej jak i psychicznej. Wielu ludzi zapomina o tym, że umysł psa również jest ważny. Bardzo często samo wybieganie psa nie wystarczy żeby zaspokoić jego potrzeby i sprawić, że będzie szczęśliwy i spokojny. Psy posiadają pewne predyspozycje w zależności od gatunku, jednak każdy z nich pracuje najważniejszym zmysłem – węchu. Nie zapominajmy wprowadzać w codzienne życie zabaw węchowych i umysłowych. Dzięki temu uzyskamy stabilnego psa z zaspokojonymi podstawowymi potrzebami oraz wybieganego.

 

Posiadasz psa, który jest niestety uznawany za rasę niebezpieczną, jak jest naprawdę?

Urzędnicy uważali, że niektóre rasy psów mogły trafić w niepowołane ręce, dlatego stworzono nieszczęsną listę ” ras agresywnych „. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa, jednak od tego czasu lista krzywdzi psy, nakładając na nich od razu złą łatkę.Z każdego psa można zrobić agresywnego i niebezpiecznego , nawet z małego pieska. Nie ma tutaj znaczenia rasa, płeć, czy predyspozycje. Lista ras “ agresywnych “ jest całkowicie pozbawiona sensu i moim zdaniem nie powinna istnieć. Agresja to cecha nabyta w wyniku nieodpowiedniego postępowania a nie cecha przypisana rasie. Żaden szczeniak nie rodzi się agresywny. Na szczęście wiele osób związanych z psami, z hodowlą czy kynologią ma świadomość, że ta cała lista nie ma nic wspólnego z prawdą a jedynie wypacza cechy psów. Pamiętajcie, że przed wyborem danej rasy warto nabyć podstawową wiedzę o psie, historii, przeznaczeniu, potrzebach, predyspozycjach itp. Nigdy nie kierujcie się wyłącznie wyglądem psa czy modą. Każdy kto miał choć przez chwilę styczność z TTB wie, jaka jest ich prawdziwa natura. Posiadają ogromne serca i są silnie przywiązana do człowiek. Pomimo ich umięśnionej i atletycznej budowy doskonale odnajdują się w mieście i mieszkaniu.

 

serdecznie dziękujemy za ciekawy wywiad i życzymy jak najwięcej wyszkolonych podopiecznych!

 

rozmawiała: Małgorzata Kopeć

zobacz również:

 

Kobieta z Pasją – wywiad z autorka bloga modowego Minimalissmo.pl

Bogna Sworowska – wywiad z cyklu „Kobieta z Pasją”

Kobieta z Pasją: Ewa Bardadin, która kocha modę, styl i szyk

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.