Wypierz swój stary ręcznik z tymi dodatkami. Będzie jak nowy
Ręczniki należą do najczęściej pranych rzeczy w gospodarstwie domowym. Z powodów higienicznych powinno się je prać przynajmniej raz w tygodniu, więc nic dziwnego, że szybko tracą miękkość i dobry wygląd, zwłaszcza gdy są prane w bardzo gorącej wodzie i przy użyciu silnych środków. Można jednak przywrócić ich puszystość dzięki prostym trikom, które wcale nie wymagają kupowania wyszukanych i drogich produktów piorących. Sprawdźcie już teraz, jak uratować ręczniki przed zbyt szybkim zużyciem i cieszyć się ich miękkością na co dzień.
Popularne mity, które szkodzą twoim ręcznikom – tego nigdy nie rób! Nasze babcie wierzyły, że ręczniki będą najczystsze, gdy zostaną wygotowane. Wiele osób do dziś stosuje ten sposób sądząc, że w ten sposób zapewniają sobie bezpieczeństwo przed problami skórnymi. Tymczasem im wyższa temperatura, której poddajemy ręczniki, tym szybciej stają się one zbite i sztywne, a ich kolory łatwiej blakną. Nikt nie lubi szorstkiego dotyku ręcznika po kąpieli, więc nie warto niszczyć ich w ten sposób – zwłaszcza, gdy są prane regularnie. Już w temperaturze 60 stopni Celsjusza ginie większość bakterii, roztoczy i grzybów, a więc na ręcznikach nie pozostaje nic, co mogłoby przyczynić się do jakichkolwiek schorzeń dermatologicznych, jeśli skóra ma prawidłowy mikrobiom. Drugim mitem jest konieczność prasowania ręczników gorącym żelazkiem po ich wysuszeniu. Zabieg ten miał również zabijać bakterie, jednak prawidłowo przeprowadzone pranie nie wymaga już poprawek w postaci prasowania.
Proszek, kapsułki żel czy płyn? W tym najlepiej prać ręczniki
Po tym zabiegu ręczniki odzyskają puszystość. Rób to zawsze po praniu
Wiele osób tak skupia się na samym praniu, że zapomina, jak ważne jest prawidłowe przygotowanie ręczników do wysuszenia. Po wyjęciu z pralki obowiązkowo należy je wyprostować, strzepując ręczniki zdecydowanym ruchem. To pozwala włóknom odzyskać sprężystość i ułatwia suszenie. Nie bez znaczenia są też warunki, w których suszymy ręczniki. Najlepszy efekt daje suszenie na świeżym powietrzu, przy słonecznej i nieco wietrznej pogodzie. Ręczniki nie mogą zbyt długo pozostawać mokre, gdyż wtedy zaczynają rozwijać się w nich drobnoustroje lubiące wilgoć.
Czyste i pachnące ręczniki to wizytówka każdej pani domu. Dzięki tym kilku prostym trikom pozbędziecie się problemu nieprzyjemnych w dotyku ręczników i rzadziej będziecie je wymieniać na nowe, gdyż domowe sposoby są najlepsze, by zachować ich piękny wygląd i higienę na dłuższy czas. Już pora, by pozbyć się starych nawyków i wprowadzić świeżość do waszej łazienki.