Wypadanie włosów – jak skutecznie powstrzymać łysienie androgenowe
U większości mężczyzn i kobiet winę za utratę włosów ponoszą hormony i/lub czynniki genetyczne. Typ łysienia androgenowego jest uwarunkowany zwiększonym stężeniem androgenów, czyli tzw. hiperandrogenizmem i wrażliwością mieszków włosowych na działanie męskich hormonów. Nadmierne wypadanie włosów wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim leczenia właściwymi środkami farmaceutycznymi. Jak skutecznie powstrzymać wypadanie włosów?
Łysienie androgenowe – co to jest i jak często występuje?
Łysienie na tle hormonalnym dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Połowa populacji po 40. r.ż. przejawia już oznaki łysienia androgenowego bez względu na rodzaj stosowanej wcześniej pielęgnacji. Stopień zaawansowania łysienia zależy od czynników genetycznych, wieku oraz stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jeśli najbliżsi krewni mężczyzny szybko stracili włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo równie szybkiego wyłysienia.
Łysienie androgenowe rozpoczyna się już po okresie dojrzewania i postępuje stopniowo. Pierwszy etap utraty włosów obejmuje okolicę czołowo-skroniową (tzw. zakola), a następnie część ciemieniową zlokalizowaną na szczycie głowy. Na kolejnym etapie włosy coraz bardziej przerzedzają się na skroniach i w okolicy ciemieniowej. Włosy pozostają jeszcze na potylicy oraz częściowo na skroniach.
Aż 8 na 10 łysiejących mężczyzn cierpi na łysienie androgenowe, któremu nie da się w żaden sposób przeciwdziałać. Przy pierwszych widocznych objawach łysienia można rozpocząć długotrwałe leczenie opóźniające cały proces.
Wypadanie włosów – jak je skutecznie powstrzymać?
Rynek kosmetyczny oferuje coraz więcej produktów pielęgnacyjnych mających rzekomo powstrzymać wypadanie włosów i zwiększyć ich objętość. Niestety, w przypadku łysienia androgenowego żadne szampony na porost włosów bez odpowiednich substancji lekowych nie zadziałają. Łysienie spowodowane zmianami hormonalnymi należy leczyć odpowiednimi środkami farmaceutycznymi, a nie tylko pielęgnować kosmetykami. W terapii przeciw wypadaniu włosów do tej pory najskuteczniejszy okazuje się minoksydyl. Badania kliniczne wskazują, że leki zawierające tę substancję czynną, takie jak np. Loxon http://stopwypadaniuwlosow.pl powstrzymują wypadanie włosów oraz stymulują porost nowych. Minoksydyl rozszerza naczynia mieszków włosowych i wspomaga podział komórek mieszka włosowego, co sprawia, że włosy dłużej rosną.
Kurację preparatem Loxon stosuje się w sposób ciągły, ponieważ lek nie wpływa na stężenie hormonów ani na czynniki genetyczne. Przy regularnym wcieraniu farmaceutyku (2 razy dziennie) w miejsca najbardziej łysiejące po 2-4 miesiącach można zauważyć poprawę i zahamowanie wypadania włosów. Zazwyczaj po 4-miesięcznej kuracji włosy zaczynają odrastać tam, gdzie do tej pory ich nie było.
Łysienie androgenowe można leczyć również finasterydem, a także zastosować przeszczep włosów. Interwencja chirurgiczna poprawia wygląd, jednak nie powstrzymuje postępu choroby.
Kuracja przeciw wypadaniu włosów – co może zaniepokoić?
W przypadku stosowania leków zawsze mogą wystąpić skutki uboczne. Preparatu Loxon nie mogą używać mężczyźni poniżej 18. r.ż. oraz powyżej 65. r.ż. i osoby z nadciśnieniem tętniczym. W pierwszych tygodniach używania leku, może wystąpić nasilone wypadanie włosów. Loxon przyspiesza fazę wzrostu włosa, przez co stare i osłabione wypadają, żeby zrobić miejsce nowym. Jeśli wypadanie utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy przerwać kurację i skonsultować się z dermatologiem. Być może lek działa zbyt silnie, a skóra jest zbyt wrażliwa, żeby go stosować.
Wypadanie włosów – fakty i mity
Wiele osób uważa, że łysienie androgenowe dotyka tylko mężczyzn. Choroba występuje jednak również u kobiet, ponieważ męskie hormony krążą też w ciele każdej przedstawicielki płci pięknej. Łysienie hormonalne może pojawić się u pań już nawet w wieku 30 lat, choć większość kobiet zauważa przerzedzenie włosów w okresie pomenopauzalnym, czyli w okolicach 60. r.ż. Predyspozycje genetyczne do łysienia potęguje również stosowanie farb i lakierów do włosów. Podobnie, jak i u mężczyzn wypadanie włosów może powstrzymać jedynie stosowanie odpowiednich leków.
Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się już w bardzo wczesnym wieku i najczęściej nie świadczy to o niedoborach witaminowych czy nieprawidłowym odżywianiu. Wystarczy, że receptory w mieszkach włosowych są zbyt wrażliwe na działanie androgenów krążących we krwi, co powoduje osłabienie włosów i ich wypadanie. Łysieniem androgenicznym mogą być dotknięci nawet już kilkunastoletni chłopcy.
Choć za łysienie odpowiada genetyka, nie oznacza to, że młodzi mężczyźni są skazani na zakola i przymusowe golenie głowy na tzw. zero. Dzięki rozwojowi medycyny każdy, kto cierpi na łysienie androgeniczne może mu przeciwdziałać. Polecane leki działają i przy pierwszych objawach choroby, i w zaawansowanym stadium.
Konsekwentne stosowanie preparatów medycznych pozwala skutecznie powstrzymać wypadanie włosów i przywrócić ich odrastanie. To mit, że każdy mężczyzna musi kiedyś stać się łysy.