Wypadanie włosów – czy to oznaka choroby? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wypadanie włosów – czy to oznaka choroby?

23 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dla wielu z nas to, w jaki sposób prezentują się nasze włosy, ma bardzo duże znaczenie. Wiele osób przykłada dużą wagę do ich pielęgnacji, jak i stylizacji, więc zależy im na tym, aby były one gęste i zdrowe. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy zauważamy, że włosy zaczynają nam wypadać w ilościach większych niż do tej pory. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto przyjrzeć się temu problemowi. Sprawdź, czy wypadanie włosów może być spowodowane przez łupież skóry głowy.

Wypadanie włosów – co warto o nim wiedzieć?

Na początek warto pamiętać o tym, że wypadanie włosów to całkowicie naturalny proces. W ciągu każdego dnia wypada nam od 50 do około 100 włosów. Jest to bezpośrednio związane z cyklem życia włosa, który składa się z trzech faz:

  • anagenu – to faza wzrostu, która może trwać od 3 do nawet 6 lat. Szacuje się, że na skórze głowy w tej fazie może znajdować się nawet 85% włosów;
  • katagenu – jest fazą przejściową, trwa od 1 do 2 tygodni. Dochodzi wtedy do zaniku opuszki włosa i jego uwolnienia się od brodawki;
  • telogenu – to tzw. faza spoczynku włosa, powinna trwać od 2 do 4 miesięcy. Stary i zrogowaciały włos, który nie rośnie, zostaje wypchnięty przez nowy, rosnący włos. W fazie telogenu powinno znajdować się około 15% włosów.

Nadmierne wypadanie włosów ma miejsce wtedy, gdy zaczynamy tracić więcej niż 100 włosów dziennie, a więc gdy zbyt duża ilość włosów przechodzi w fazę telogenu. Twój niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim wypadanie włosów garściami, np. w trakcie mycia, czesania lub nawet przeczesywania palcami. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa lub trychologa w celu ustalenia przyczyny.

Przyczyny wypadania włosów

Ustalenie przyczyny, jaka stoi za wypadaniem włosów, pozwala na rozpoczęcie właściwego leczenia i pielęgnacji, jak i zatrzymanie całego procesu. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo złożone, a niektóre bardzo nieoczywiste. Zaliczamy do nich:

  • zaburzenia hormonalne zachodzące podczas ciąży lub menopauzy – gwałtowny spadek stężenia estrogenów może powodować osłabienie i nadmierne wypadanie włosów;
  • długotrwale utrzymujący się stres;
  • zażywanie niektórych leków;
  • niewłaściwa dieta – niedobory witamin i składników mineralnych, jak kwasów omega-3, żelaza, witaminy D3 czy witamin z grupy B;
  • podrażnienia skóry głowy – np. wpływ promieniowania UV, zanieczyszczeń,
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów;
  • niektóre fryzury – np. zbyt mocne ściąganie włosów gumką na czubku głowy;
  • zabiegi stylizujące, np. częste suszenie włosów gorącym nawiewem, prostowanie, farbowanie czy rozjaśnianie;
  • niektóre choroby skóry, np. łupież, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Wypadanie włosów a łupież

Łupież to choroba skóry głowy, która także może mieć wpływ na zwiększone wypadanie włosów. To choroba zapalna o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Za występowanie łupieżu odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Malassezia, które, jeśli dojdzie do sprzyjających im warunków, zaczynają gwałtownie się namnażać i żerować na skórze głowy, czego objawem jest swędząca i łuszcząca się skóra. 

Łupież może pojawić się w sytuacji, w której dojdzie do modyfikacji składu sebum, zostanie uszkodzona bariera ochronna naskórka lub zaburzona zostanie równowaga mikrobiomu.

Charakterystycznym objawem łupieżu jest nadmierne łuszczenie się naskórka, objawiające się białawymi płatkami lub łuskami, które można zauważyć na włosach bądź ubraniach. Łupieżowi bardzo często towarzyszy łojotok i swędzenie skóry.

Jeśli nie zostaną podjęte przez nas kroki mające na celu wyleczenie łupieżu, może on przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, szczególnie jeśli ulegnie przekształceniu w tzw. łupież tłusty. Łupież tłusty przyjmuje postać żółtych płatów, które zalegają na skórze głowy i mogą przekształcać się w stan zapalny, co ma wpływ na prawidłowy cykl wzrostu włosa.

Aby nie dopuścić do nadmiernej utraty włosów, po wizycie u dermatologa warto rozpocząć leczenie skóry głowy oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która wzmocni cebulki włosów i pomoże w pozbyciu się łupieżu.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...
Problemy z trądzikiem
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie...