Po wyglądzie i ustawieniu igieł można rozpoznać gatunek. Ułatwi to wybór nie tylko efektownej, ale i trwałej choinki.
Ceny choinek zależą nie tylko od gatunku, ale również od wielkości i rodzaju – czy są to drzewka ścięte ( z plantacji lub wybrane przez leśników z miejsc, gdzie rosną zbyt gęsto), w doniczkach czy robione z gałązek.
Świerki i jodły – najczęściej spotykany i najtańszy świerk pospolity. Na końcach brązowych gałęzi z zaostrzonymi pączkami wyrastają kwadratowe w przekroju igły długości 10-20 mm. Niestety, w ciepłym wnętrzu szybko opadają. Świerk serbski ma brązowe gałęzie i spłaszczone, ciemnozielone igły długości 10-20 mm. Najtrwalszy i droższy jest świerk kłujący, o żółtobrązowych gałązkach. Jego sztywne, zaostrzone igły długości 20-30 mm mają barwę od niebieskozielonej do srebrzystej. Jodły wyróżniają się rozłożystymi gałęziami. Przed Świętami możemy spotkać jodłę białą o szarych gałęziach, której igły od góry są błyszczące i ciemnozielone, a od dołu mają dwa białe paski.
Choinki z gałązek – z gałązek różnych gatunków świerków i jodeł, które pozostają po ścięciu wartościowych drzewek, wykonuje się tzw. robione choinki. Chociaż zachęcają niską ceną i mają regularny kształt, to ich życie w mieszkaniu jest bardzo krótkie. Igly pozbawione dostępu soków z grubszych gałęzi i pnia szybko opadają.
Drzewka w doniczce – są to najczęściej świerki kłujące i jodły białe, które dobrze znoszą trudne warunki w mieszkaniu. W świątecznej dekoracji wspaniale wygląda karłowa odmiana świerka kłującego „Conica” i cyprysik Lawsona „Elwoodi”. Prawdziwym rarytasem jest jodła koreańska o regularnie ułożonych gałązkach pokrytych od góry ciemnozielonymi igłami, a od dołu – kredowobiałymi. Można także kupić niewielką sosnę, która różni się od klasycznej choinki z obrazka, za to wypełni dom żywicznym zapachem. Drzewko w doniczce postawione w najchłodniejszym miejscu mieszkania, utrzyma się aż do wiosny. W maju będziemy mogli posadzić je w ogrodzie lub ozdobić nim balkon.