URODA I ZDROWIE

Wszystko o osteoporozie

11 grudnia 2020, dodał: Redakcja

Osteoporoza – to słowo zna każdy. Świadomość jednak czym jest dokładnie ta choroba, nie jest zbyt wielka. Często zaczynamy się nią interesować w tym momencie, w którym została ona zdiagnozowana u nas lub u kogoś nam bliskiego. Paradoks tkwi w tym, że tej chorobie skutecznie można zapobiegać, a im wcześniej wdrożymy zdrowe nawyki, tym lepiej. Co warto wiedzieć o osteoporozie?

osteoporoza u kobiet

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza oznacza stan chorobowy, który wiąże się z ubytkiem masy kostnej. Osłabieniu ulegają także struktury przestrzenne kości. Efekt? Zwiększona podatność na urazy i złamania. Do lekarzy na ogół trafiają osoby, które mają za sobą serię różnych kontuzji i uszkodzeń. Bo osteoporoza to podstępna choroba i bardzo długo nie daje o sobie znać, nawet latami. Z tego powodu nazywana jest cichą złodziejką kości. W walce z tym schorzeniem pomaga przede wszystkim świadomość oraz odpowiednie nawyki dotyczące diety i aktywności fizycznej.

Komu grozi osteoporoza?

Zwykło się myśleć, że osteoporoza to problem kobiet w wieku przekwitania. Faktycznie, jest to zwiększona grupa ryzyka. Na osteoporozę zachorować może jednak każdy i nie sprzyja nam w tym wiek. Niestety, po 45 roku życia procesy starzenia kości przeważają nad procesami regeneracji. Głównymi powodami jest przede wszystkim nieodpowiednia, uboga w wapń dieta oraz brak aktywności fizycznej, która uaktywnia w kościach procesy odbudowy. Również palenie papierosów czy spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może powodować osteoporozę. Wśród innych przyczyn wymienia się także uwarunkowania genetyczne, długotrwałe unieruchomienie, choroby współistniejące (np. cukrzyca) oraz przyjmowanie niektórych leków (m.in. kortykosteroidów, środków nasennych, hormonów tarczycy).

Jak leczyć osteoporozę?

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto już dziś zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w wapń, a pierwiastek ten znaleźć można w wielu produktach, przede wszystkim w mleku i nabiale – ale nie tylko. Wapń zawierają także ryby (zwłaszcza sardynki i szprotki), rośliny strączkowe, różne warzywa (m.in. kapusta, jarmuż, szpinak). Warto mieć na uwadze, że w pewnych okresach życia nasze zapotrzebowanie na wapń jest zwiększone. Przykładem może być czas dojrzewania, kiedy dzieci zaczynają intensywnie rosnąć. Większa ilość tego pierwiastka jest również ważna w okresie ciąży i w czasie karmienia piersią oraz w okresach rekonwalescencji po wypadkach i urazach. W takich przypadkach najlepiej postawić na suplementację wapniem. Preparat, po który warto sięgnąć to Calperos. Zawiera on węglan wapnia, który jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm. Więcej na ten temat można przeczytać tu: https://calperos.pl/o-wapniu.

Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Dzięki niej kości zwiększają swoją masę, stają się elastyczniejsze, pobudzane są także w nich procesy odbudowy. Warto postawić na ruchna świeżym powietrzu, który pozwala także na kąpiele słoneczne, a te będą pobudzać produkcję witaminy D, która zwiększa przyswajalność wapnia z układu pokarmowego.
Poleca się ćwiczenia gimnastyczne i jogę, ale tak naprawdę każda aktywność fizyczna jest na wagę złota. Zwykłe spacery w zupełności wystarczą. Najważniejsze, by chodzić na nie regularnie.

Co się jednak stanie, jeśli osteoporoza została już zdiagnozowana? Lekarz z pewnością zaleci suplementację wapnia (i tu sprawdzi się Calperos, więcej na https://calperos.pl/)  oraz witaminy D. Dodatkowo zleci on zażywanie leków z grupy bisfosfonianów, które hamują resorpcję kości. Może zaistnieć również potrzeba fizjoterapii oraz należy zaprzestać stosowania używek jak alkohol i papierosy. Ważna staje się zmiana stylu życia.

Jak widać, osteoporoza to choroba, której można skutecznie zapobiegać. Najważniejsze, by wprowadzić w życie zdrowe nawyki. Dbać o zbilansowaną dietę bogatą w wapń oraz regularnie uprawiać sporty lub inną formę fizycznej aktywności. Poprawi to nie tylko stan układu kostnego, ale również ogólną kondycję organizmu oraz nasze samopoczucie. Dlatego nie warto tych zmian odkładać na później!

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

promocje kosmetyków
wazne, zeby sprawdzic date waznosci, moze jest bliska konca?
Pomysł na biznes
Mój salon kosmetyczny działa idealnie, wszelkie nowinki, świetny serwis, szkolenia na nowym sprzęcie,...
Problemy z kręgosłupem
U mnie koniecznie trzeba było zrobić rezonans całego kręgosłupa a teraz czeka mnie rehabilitacja...
Ból w śródstopiu
Może warto zrobić rezonans? Ja szybko dostałam się prywatnie, a po takim dokładnym badaniu...