URODA I ZDROWIE

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego

16 grudnia 2019, dodał: Redakcja

Aparat ortodontyczny to jedna z metod korekcji wad zębów, która w ostatnich latach zdobyła bardzo dużą popularność. Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie idealnego uśmiechu w każdym wieku. Poza względami estetycznymi pozwala na naprawę wad zgryzu, prawidłowe ustawienie zębów i przywrócenie odpowiednich relacji między żuchwą a szczęką.

Aparat stały i ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy, jak sama nazwa wskazuje, może być wyjmowany i występuje w postaci nakładek zbudowanych z klamer i drutu, które zakłada się na łuki zębowe. Aparat ruchomy zaleca się stosować u dzieci między 4. a 12. rokiem życia, w okresie między wymianą zębów mlecznych na stałe. Stanowi wczesną metodę leczenia u młodych pacjentów, ale może być także wykorzystywany jako uzupełnienie po leczeniu za pomocą aparatu stałego u starszych osób.

Natomiast aparat stały mocuje się do zębów stałych w postaci przyklejanych zamków, połączonych ze sobą drutem. Wyróżnia się kilka rodzajów: aparat metalowy, estetyczny, samoligaturujący, lingwalny i antyalergiczny (tytanowy). Czas noszenia aparatów stałych jest różna i może wynosić od 1 roku do nawet 5 lat.

Który aparat jest lepszy?

Nie można jednoznacznie określić, który z aparatów jest lepszy. Czynnikiem, który znacznie je różni jest cena, ponieważ w przypadku aparatu ruchomego nie ponosi się żadnych kosztów (refundacja do 12. roku życia), natomiast aparat stały to koszt od 4 do 7 tysięcy złotych (wliczając wizyty). Na wybór metody leczenia składa się bardzo dużo czynników, takich jak: rodzaj wady, jej nasilenie, wiek pacjenta i efekty, jakie chcemy uzyskać. Przygotowanie planu leczenia wymaga bardzo indywidualnego podejścia do pacjenta, wykonania badań obrazowych i przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. To od tego zależy, czy leczenie będzie efektywne i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak przygotować się do założenia aparatu stałego?

Stały aparat ortodontyczny wymaga zdecydowanie więcej przygotowań niż aparat ruchomy. Bardzo ważne jest, aby przed wizytą u ortodonty wyleczyć istniejące choroby zębów i przyzębia oraz wypełnić ubytki w uzębieniu, ponieważ bez tego aparat nie może być założony. Dodatkowo wymagane jest przeprowadzenie skalingu i piaskowania zębów, które pomogą w usunięciu kamienia nazębnego.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym lekarz dokona oceny wady zgryzu i poziomu jej zaawansowania. Na tej podstawie zaproponowana zostanie dana metoda leczenia oraz przedstawiony plan, uwzględniający koszty i czas leczenia. Dodatkowo ortodonta może zlecić wykonanie niezbędnych badań obrazowych, a nawet konieczność usunięcia któregoś z zębów. Jeśli pacjent zaakceptuje plan leczenia, to na następnej wizycie lekarz zakłada gumki służące do separacji zębów i przygotowujące do założenia aparatu, które odbywa się na kolejnej wizycie (najczęściej trzeciej).

Czy założenie aparatu boli?

Podczas leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego może być odczuwalny ból i dyskomfort. Związane jest to z naciskiem, jaki wywiera na uzębienie aparat. Przyczynia się to do przejściowej nadwrażliwości i bolesności zębów, która po kilku tygodniach powinna ustąpić. Dodatkowo elementy aparatu korygującego uzębienie mogą powodować bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. W takich przypadkach z pomocą przychodzą preparaty zawierające poliwinylopirolidon i kwas hialuronowy, które szybko tworzą stabilną warstwę, długotrwale chroniąc uszkodzoną błonę śluzową. Dzięki temu zmniejsza się dyskomfort i ból wywołany podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych. Przykładem może być wyrób medyczny Anaftin, który dodatkowo wspomaga gojenie owrzodzenia.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Bolesne miesiączki
Najczęściej stosowane "lekarstwo" w przypadku bolesnych miesiączek, to po prostu tabletki antykoncepcyjne. Ginekolodzy...
Sport we dwoje
Badmington lub tenis jest fajna opcją dla par.
Czym myć żaluzje?
Dobrze sprawdza się gąbka, wystarczy wyciąć odpowiednią szerokość.
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Na szczęście nie ma nowych obostrzeń więc jest nadzieja, że w maju już będzie...