Wszystko, co trzeba wiedzieć o biokominkach

14 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wszystko, co trzeba wiedzieć o biokominkach, znajdziecie tutaj. Nasi czytelnicy zadawali pytania przedstawicielowi firmy  Biopasja – wyłącznemu importerowi na Polskę ekologicznych kominków. Oryginalny design oraz ciekawe i bogate wzornictwo zachwyciło wszystkich potencjalnych nabywców. Oto jakie zadawali pytania:

– Mam zamiar kupić biokominek do mieszkania w blokach, na co powinnam zwracać uwagę? Czy w małym pokoju około 20 m2 również można zamontować biokominek?

Pierwszym czynnikiem są na pewno gabaryty mieszkania. Gabaryty mieszkalne wyszczególnią wydajność grzewczą kominka tak by wybrany model nie przerastał gabarytów mieszkalnych. Normalnie pomieszczenie, w którym będzie się kominek znajdował nie jest jednym pomieszczeniem, przeważnie pomieszczenia są łączone z innymi. Dzisiaj klient ma wybór kominków na indywidualne wykonanie tak duży, że idealnie może dopasować kominek do gabarytów, jak i do samego wnętrza – tak, by był integralną częścią mieszkania, idealnie dopasowany do realizacji zlecenia.

 

– Jak działa biokominek i  jaki rodzaj paliwa potrzebuje? Gdzie można kupować paliwo, w jakiej cenie, jak je zamawiać?

Samo działanie biokominka polega na tym, że po jakimś czasie od chwili, kiedy został odpalony palnik, w którym znajduje się bioetanol, kominek rozgrzewa się, powodując ulatnianie się alkoholu, który spala się w górnej części paleniska. Alkohol ma to do siebie, że cały czas się ulatnia, w związku z czym można go zapalić. Charakterystyczne jest to, że odpalenie chłodnego kominka powoduje słaby płomień o bardzo denaturowym kolorze, jak i spalaniu, oczywiście do momentu, kiedy palnik się rozgrzeje. Najodpowiedniejszy dla kominków jest bioetanol, który zawiera minimum 96% alkoholu, który został skażony tak, by nie nadawał się do konsumpcji. Co do zakupu bioetanolu, to jest dość sporo już na rynku polskim dostawców, wystarczy zajrzeć na Allegro. To, na co klient powinien zwrócić uwagę, to wielkość przesyłki, jak i w jakich kanistrach jest dostarczana. Większość dostawców, by obniżyć koszty, oferuje 5-litrowe kanistry, które nie są za bardzo przyjazne dla obsługi. Tutaj dostarczony lejek nie za bardzo pomoże kiedy np. kobieta ma sama obsłużyć kominek, który nie oszukujmy się, ma być lekki w obsłudze. Przechowywanie kanistrów 5-litrowych to również spore wyzwanie – problemem może być umieszczenie ich np. w stołowym.  Natomiast co do jakości, to minimum powinien zawierać 96% alkoholu oraz ważne jest to, jak i czym został skażony. Im mniejsza wartość alkoholowa, tym więcej jest skażeń i wody, wypalanie się bioetanolu jest w tedy szybsze jak i płomień mocno żółty. Ceny zaczynają się od kwoty 5,8 zł brutto.  Klient nie wychodząc z mieszkania może zamówić dostawę bioetanolu od różnych dostawców.

– Czy biokominek jest  zdrowy dla otoczenia i bezpieczny dla małych dzieci?

Przy spalaniu bioetanolu wydzielany zostaje jedynie dwutlenek węgla z parą wodną tak, że jak najbardziej jest to zdrowe spalanie dla dzieci oraz osób dorosłych. Oczywiście osoby które mają problemy z drogami oddechowymi powinny mieć na uwadze, by w pomieszczeniu była dostateczna wentylacja. Nie zapominajmy o tym, że aby bioetanol mógł wejść w reakcję kataliczną, potrzebuje do tego tlenu, więc musimy często wietrzyć pomieszczenie, w którym jest eksploatowany kominek.

– Chciałabym zamówić biokominek wiszący, mam pytanie, czy po złożeniu zamówienia konieczna jest instalacja ze strony firmy, czy będę umiała go sama zainstalować?

Nie, dostarczane biokominki nie potrzebują ingerencji osób z zewnątrz, by je zainstalować. Kominki są tak konstruowane, by dosłownie po dostarczeniu i wywierceniu paru otworów w ścianie można było je eksploatować. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę typ ściany, jak i samo miejsce, w którym będzie umieszczony. Musi być z dala od materiałów łatwopalnych, jak i  musi być utrzymana odpowiednia odległość od sufitu. Biokominki podczas eksploatacji nie lubią przeciągów, przeciąg jest równoznaczny z dmuchnięciem, który spowoduje wzniecenie niekontrolowanego płomienia podczas spalania, jak i okładziny sadzy na elementach, które mają kontakt z ogniem w momencie jego wzniecenia.

– Czy biokominek daje ciepło, czy ogrzeje pokój o pow. 26 m2?

Tak, generowane ciepło podczas spalania ma to do siebie, że jest umieszczone bezpośrednio w otoczeniu, w którym się znajdujemy, z czego generowane ciepło jest od razu wyczuwalne. Ciepło nie ucieka wraz z wyciągiem komina, tak jak to jest w kominkach tradycyjnych, tylko rozprzestrzenia się w naszym otoczeniu.

Mieszkam w dużym domu, w jednym pokoju chciałbym zainstalować na ścianie biokominek, chciałbym aby był nietypowy, ponieważ dom został zaprojektowany przez architekta i powinien być dostosowany do designu całego wnętrza, czy jest taka możliwość, jaki jest termin realizacji, koszty i wykonawstwo?

Oczywiście, wielu naszych klientów w fazie początkowej projektowania realizacji kontaktuje się z nami i wspólnie z architektem realizujemy kominek na indywidualne wykonanie. My, jako jedyni na rynku możemy się pochwalić 5-metrowym biokominkiem zrealizowanym w Ustce, długość paleniska wynosi 3200 mm, samo mieszkanie jest o powierzchni 300 m2. Tylko wyobraźnia naszych klientów stanowi granice. Bardzo mile są przez nas widziane projekty niestandardowe, o świeżym i innowacyjnym podejściu. Dostarczane przez nas kominki wykonane są z aluminium i szkła hartowanego, natomiast sam palnik, który jest opatentowany, wykonany ze stali nierdzewnej o różnych długościach – wszystko to, by dopasować się do potrzeb naszych klientów. Na daną chwilę widzimy wzrost tworzenia realizacji kominków na indywidualne wykonanie. Po co kupować coś standardowego, jak można mieć idealnie dopasowane do potrzeb jak i realizacji. Termin realizacji kominka na indywidualne wykonanie to 15 dni roboczych po tym, jak rysunki montażowo-techniczne, na których będzie bazowana realizacja, zostaną zatwierdzone u inwestora i projektanta wnętrz. Do momentu zatwierdzenia inwestor cały czas ma rękę na pulsie, co do parametrów, jak i wymiarów kominka, wszystko jest wdrażane bez kosztów do realizacji. Po tym jak już zatwierdzi przystępujemy do realizacji zlecenia. Tak jak na zdjęciu poniżej, narożnikowy kominek idealnie dopasowany do realizacji. Jakość bez kompromisów.

– Jakie kształty biokominków są teraz trendy, cieszą się największym zainteresowaniem?

Największym trendem są kominki wbudowane w ścianie, kominek może być dwu- lub jednostronny, dzielący np. dwa pokoje, jak i kominki narożnikowe otwarte z jednej strony wbite w ścianie.

– Czy Pana firma również wykonywała (projektowała) biokominki np. poza granicami kraju?

Nasz główny dostawca operuje i dostarcza kominki oprócz nas poza naszymi granicami kraju.

– Jakiej produkcji są Pana biokominki?

Biopasja jest głównym przedstawicielem kominków projektowanych i konstruowanych w Danii. Dostarczane przez nas kominki to czyste rękodzieło, jakość bez kompromisów.

– Czy jest na to jakaś gwarancja?

Oczywiście, okres gwarancji wynosi 2 lata.

– Czy komponenty są w 100 % oryginalne czy tez sprowadzane z Chin?

Tak, wszystko pochodzenia skandynawskiego, jak i wyrabiane tylko i wyłącznie w Danii pod nadzorem najwyższych standardów, jakości i duńskiego rzemieślnictwa.

– Z jakiego materiału są wykonane, jaka jest ich wytrzymałość?

Jeżeli chodzi o kominki na indywidualne wykonanie to sama obudowa jest wykonana z aluminium, natomiast pozostałe elementy są dla wszystkich kominków jednakowe, osłona szklana hartowana,  palnik, który jest opatentowany ze stali nierdzewnej. Wytrzymałość… hmmm… dożywotnia, materiały, z których został wykonany, nie ulegną z upływem czasu degradacji.

– Widziałam bardzo tanie kominki w Castoramie, kilka z nich spodobało mi się, były w dość niskiej cenie (w porównaniu z tymi duńskimi) czy jest jakaś różnica? Jaka, na czym polega itp.

Kominki dostarczane w Castoramie to czysta blacha, która została przetworzona tak, by dać wizerunek kominka o bardzo niskich kosztach, nie biorąc pod uwagę palnika, jak i komory przelewowej, która jest integralną częścią naszych kominków w momencie, kiedy się przeleje bioetanol w trakcie dopełniania, tak by się nie lało po ścianie lub na podłogę itd. Palnik to nic innego jak pudełko wykonane ze stali nierdzewnej. Oczywiście po nalaniu i odpaleniu też będzie się palił, ale tutaj nie ma mowy o jakości. Nasze palniki są opatentowane, zintegrowane z komorą przelewową, jak i oczywiście regulacją płomienia, przed zejściem z linii produkcyjnej zostają podane testom ciśnieniowym. Samo spawanie odbywa się robotem, który poświęca parę godzin, by zespawać palnik, tak by nie było w nim żadnych spięć. Przed wysyłką zostaje każdy palnik podany eksploatacji, tak by wygenerować wszystkie spięcia w materiale.

– Jak wygląda realizacja zamówienia i transport?

Jeśli mowa o standardowym kominku, to praktycznie wysyłamy na drugi dzień. Biopasja ma podpisaną umowę z kurierem DHL, który dostarcza przesyłki. Natomiast na indywidualne wykonanie to do 15 dniach roboczych jest realizacja gotowa do wysyłki z DK, termin zlecenia transportu to do 4 dni.

-Czy biokominki wymagają instalacji kominowej (wentylacji) itp?

Biokominki nie potrzebują żadnego ujścia kominowego, oczywiście trzeba mieć to na uwadze podczas eksploatacji, by była odpowiednia wentylacja. Proszę pamiętać że biokominki konsumują tlen z pomieszczenia, tak więc od czasu do czasu zalecane jest przewietrzenie, wystarczy otworzyć okno, jeśli wentylacja pomieszczenia nie jest odpowiednia.

– Chciałabym zamontować biokominek w łazience, obawiam się jednak czy nadmiar wilgoci mu nie zaszkodzi?

Biokominki nie wydzielają tyle wilgoci, a łazienka też nie dostarcza tyle wilgoci, by to miało wpłynąć na eksploatację kominka. Wielu naszych klientów zamówiło kominek na indywidualne wykonanie właśnie z myślą o łazience. Nie ma też obawy, że podczas spalania kominek wydziela tyle wilgoci, że będzie się lało po ścianach.

– Jak duży jest wybór i ile wzorów, czy jest jakiś katalog? Czy tylko w           internecie? Gdzie znajduje się biuro, czy jest na miejscu projektant lub  doradca itp.

Posiadamy oczywiście standardowe kominki które można powiesić, wbudować jak i wolno stojące, wszystkie informacje są dostępne na naszej witrynie wraz z katalogami online, natomiast co do kominków na indywidualne wykonanie, to w dziale Realizacje mamy umieszczone nasze ostatnie wdrożone projekty. Magazyn mieści się pod Warszawą, w Karczewie, natomiast siedziba firmy znajduje się pod Szczecinem – Warzymice – Przecław. Rzesza projektantów zauważyła potencjalność projektowania, jak i wyszczególnienia realizacji wraz z naszymi kominkami – stąd współpracujemy z dużą rzeszą projektantów.

– Jak montowany jest w ścianie biokominek od strony technicznej?

Do przystąpienia rysunków techniczno-montażowych potrzebujemy wymiary wnęki (szerokość x wysokość x głębokość), ponadto: czy ma być wykończony ramką wykończeniową ze stali nierdzewnej i czy to jest dwu/jednostronny lub narożnikowy. Rysunek montażowy, na którym jest bazowana realizacja, jest przydatny do przygotowania wnęki tak, by po dostarczeniu kominka idealnie został dopasowany bez użytku jakichkolwiek ciężkich narzędzi. Po osadzeniu obudowy kominka wystarczy przykręcić dolną część do poprzednio przygotowanej podpory, tak by można było wsadzić dolny element paleniska do wnęki. Nie minie zaledwie pół godziny i kominek jest gotowy do odpalenia.

– W jakim czasie po włączeniu biokominka będzie ciepło w pomieszczeniu 4×4 m2?

Praktycznie od razu będzie odczuwalne grzanie od kominka, pamiętajmy, że generowane ciepło wydzielane jest na pomieszczenie, w którym się znajdujemy.

– Czy trzeba posiadać inne źródła energii oprócz biokominka?

Tak, kominek sam w sobie nie jest traktowany jako głównie źródło grzewcze w mieszkaniu. Mówi się, że dogrzewa.

– Czy obsługa jest skomplikowana?

Nie, wystarczy zalać bioetanol do palnika, zapalić i to jest praktycznie wszystko. Zalecamy natomiast od czasu do czasu wypłukanie palnika z pozostałości, z czasem zbierze się tam jakiś osad. By utrzymać czyste spalenisko zalecamy utrzymywać palnik w czystości. Szczególnie jak kominek nie jest na co dzień eksploatowany, to po jakimś czasie osiądzie kurz w środku palnika. Tym samym jak nie wypalamy bioetanolu do końca i zostawiamy jakaś odrobinę na dnie, po czym zalewamy nowym paliwem, to po jakimś czasie pozostałości zmienią barwę na brązową. Należy wtedy wypłukać zawartość palnika pod ciepłą wodą.

– Jakie są ceny biokominków?

Rozpiętość jest od 3000 PLN brutto w górę.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D