Wszystko, co musisz wiedzieć o rotawirusach

4 września 2019, dodał: Redakcja

Rotawirus to rodzaj wirusa, który swoją nazwę zawdzięcza okrągłemu kształtowi widocznemu pod mikroskopem. Podobnie jak większość wirusów – łatwo się rozprzestrzenia i może powodować silne zapalenie żołądka oraz jelit. Jego aktywność wzmaga się w okresie zimy do wczesnej wiosny i powoduje objawy, takie jak: ciężka biegunka, wymioty, gorączka, ból brzucha i odwodnienie (zwłaszcza u małych dzieci).

Zapobieganie

Chociaż istnieją leki pomagające w objawach, nie ma takiego, który mógłby wyleczyć infekcję rotawirusową. Nawet osoby, które zostały zaszczepione przeciwko rotawirusowi, wciąż mogą ponownie zachorować. Spowodowane jest to dużą zmiennością wirusów i ich ciągłą mutacją, przez co aktualne w danym sezonie szczepy za jakiś czas zmieniają swoją strukturę. Szczepionki przeciw rotawirusom podaje się w formie doustnej i można je stosować już od 6. tygodnia życia. Ich zadaniem jest ochrona przed zachorowaniem w przyszłości lub zmniejszenie nasilenia objawów, gdy dojdzie do zakażenia.

Charakterystyka infekcji rotawirusowej

Rotawirus jest obecny w stolcu przed wystąpieniem objawów do nawet 10 dni po. W tym czasie rotawirus może rozprzestrzenić się w obrębie innych członków rodziny albo współpracowników. W dużej mierze przenoszony jest za pomocą rąk, dlatego tak bardzo ważna jest właściwa i dokładna higiena po skorzystaniu z toalety. Dezynfekcja jest kluczem, jeżeli chodzi o zapobieganie rozprzestrzeniania się rotawirusa, która na powierzchniach przedmiotów może utrzymywać się w formie zakaźnej wiele tygodni.

Objawy

Zakażenie rotawirusem jest możliwe w każdej grupie wiekowej, ale najbardziej narażone są niemowlęta oraz dzieci. Dorośli najczęściej zarażają się od swoich dzieci, które zostały zarażone wirusem w środowisku szkolnym. Pierwsze objawy zwykle zaczynają się od gorączki, nagłych wymiotów i bólu brzucha, który zanika w momencie rozpoczęcia biegunki, mogącej trwać od 5 do 7 dni. Bardzo dużym zagrożeniem w przypadku biegunki jest odwodnienie, które w skrajnych sytuacjach może zagrażać życiu. Na znaczną utratę wody szczególnie narażone są dzieci, dlatego kiedy występuje biegunka u dziecka Dicoflor będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to preparat zawierający niezbędne elektrolity, które pozwolą przywrócić równowagę osłabionemu organizmowi. W przypadku osób dorosłych występują bardzo podobne objawy, jednak zwykle przebiegające z mniejszą intensywnością.

Leczenie

Nie ma konkretnego leku do wyleczenia infekcji rotawirusowej. W niektórych sytuacjach za zasadne uznaje się podawanie leków antywirusowych, jednak nie przynosi to wymiernych korzyści. Kluczowym jest odpowiednie nawodnienie, stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz prawidłowe odżywienie chorującego. W żadnym wypadku nie można dopuścić do karencji pokarmowej, ponieważ może to spowodować pogorszenie się stanu zdrowia i znacznie wydłużyć okres rekonwalescencji. Dodatkowo w przypadku intensywnych biegunek, można sięgnąć po preparaty zawierające korzystne bakterie jelitowe, które pomogą w odbudowaniu prawidłowej mikroflory.

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Przede wszystkim osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto poszukać...
Blizny na twarzy krępujące :(
Ja próbowałam przeróżnych specyfików, a w końcu jednak postawiłam na zabieg laserowy. Jestem mega...
Wszy w przedszkolu
W tym wypadku trzeba działać szybko, naprawdę nie ma sensu zwlekać. U nas zastosowaliśmy...
Buty do przedszkola
Dziewczyny, kupiłam ostatnio klej do butów, bo dzieciaki strasznie niszczą buty. Używała...