Wszy głowowe – wszystko, co warto wiedzieć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wszy głowowe – wszystko, co warto wiedzieć

22 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Wszawica – chociaż nie stanowi dla nas poważnego zagrożenia, często napawa strachem. W dużej mierze dlatego, że wciąż bywa tematem wstydliwym, kojarzącym się z brakiem higieny. Niesłusznie, ponieważ wszy głowowe mogą zaatakować każdego! Zobacz, jak skutecznie z nimi walczyć.

13_Wszy głowowe - wszystko, co warto wiedzieć

Silny świąd – sygnał alarmowy

Wszy głowowe to małe, bezskrzydłe pasożyty, które żywią się ludzką krwią. Chociaż nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, potrafią stać się przyczyną poważnego dyskomfortu i wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Wbrew pozorom higiena nie ma tu znaczenia, a zarazić może się każdy – wystarczy kontakt z osobą, na ciele której już „zamieszkały” pasożyty. Co więcej, wystarczy kontakt z różnego rodzaju przedmiotami, którymi posługuje się chora osoba. Może być to np. ręcznik, szczotka czy też zabawka. Bardzo często wszawicą zarażają się dzieci w przedszkolu lub szkole – panują tam idealne warunki do rozprzestrzeniania się pasożytów. Pierwszym objawem jest trudny do przeoczenia świąd (zazwyczaj dotyczący skóry głowy). Pasożyty te nie tylko żywią się krwią, ale jednocześnie wstrzykują też w ludzką skórę swoją ślinę, która jest silnie drażniącą substancją. Stąd właśnie bierze się uporczywy świąd, który powinien wzbudzić nasz niepokój.

Czy wiesz, jak wyglądają wszy?

Kiedy poczujemy świąd skóry głowy, warto przyjrzeć się dokładnie swoim włosom i poszukać ewentualnych intruzów. W tym celu przeczesujemy włosy gęstym grzebieniem lub po prostu przyglądamy się im, zwłaszcza blisko ich nasady – to właśnie tam najczęściej znajdują się wszy. Dorosłe osobniki są przezroczyste, a kiedy już się pożywią, stają się brunatne. Mają ok. 3-4 milimetry długości, mogą się poruszać. Najczęściej możemy zaobserwować je w okolicy skroniowej lub potylicznej. Warto też zwrócić uwagę na niewielkie, nieruchome kuleczki u nasady włosów – mogą być to jaja wszy (kolor kremowy) bądź gnidy, czyli martwe jaja (kolor brązowawy).

Jak skutecznie pozbyć się wszy?

Mogłoby się wydawać, że skuteczne pozbycie się wszy to długotrwały i trudny proces. Na szczęście jednak obecnie dysponujemy wieloma skutecznymi środkami, które pozwalają nam na szybkie zwalczenie tych pasożytów. Okazuje się, że możemy zlikwidować je nawet podczas jednej aplikacji odpowiedniego produktu! Do wyboru mamy między innymi preparaty w aerozolu, płynie czy też w postaci szamponu – musimy wybrać optymalny sposób, dopasowany m.in. do naszego wieku. Aby mieć pewność, że pozbywamy się wszy raz na zawsze, zdezynfekujmy również przybory higieniczne (np. szczotki do włosów) i wypierzmy pościel oraz ubrania, z których korzystały wszystkie zarażone osoby.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...