Wspólne jedzenie posiłków – dlaczego warto? Jakie ma znaczenie? Sprawdź! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Wspólne jedzenie posiłków – dlaczego warto? Jakie ma znaczenie? Sprawdź!

30 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wspólne jedzenie posiłków z całą rodziną to świetny nawyk, który niesie ze sobą wiele korzyści. Może mieć to ogromne znaczenie również w kontekście rozwoju dzieci. Znalezienie czasu na wspólny posiłek i spędzenie go z bliskimi, daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i bliskości. To właśnie te dwa elementy w dużym stopniu wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, rozwijanie relacji społecznych, a także pewność siebie i poczucie własnej wartości. Poza tym miła atmosfera przy posiłku, rozmowy i poczucie jedności buduje u malucha pozytywne skojarzenia z jedzeniem. Sprawdź, dlaczego warto znaleźć czas na wspólny posiłek z całą rodziną!

Wspólne jedzenie posiłków

Stworzenie rodzinnej tradycji

Obecne czasy zdecydowanie nie sprzyjają budowaniu trwałych relacji opartych na zaufaniu i bliskości. Właśnie dlatego warto na chwilę się zatrzymać w tym zabieganym świecie i zastanowić się, czy wystarczająco dużo czasu poświęcasz swoim bliskim. Oczywiście praca zawodowa i różne obowiązki domowe wymagają Twojej uwagi, a niestety doba ma jedynie dwadzieścia cztery godziny. Wygospodarowanie godziny w ciągu dnia na to, aby zjeść posiłek z całą rodziną, porozmawiać i po prostu być ze sobą to coś, co naprawdę warto zrobić dla swoich bliskich. Stwórzcie swoją własną tradycję rodzinną – mogą to być wspólne śniadania każdego dnia lub niedzielny obiad. Wszystko zależy od Waszego planu dnia, możliwości i oczywiście chęci.

Budowanie rodzinnych relacji przy stole

Nie da się zaprzeczyć, że wspólne posiłki są również okazją do rozmowy. Jeśli dla Twojej rodziny wspólne jedzenie posiłków jest czymś normalnym i naturalnym, to znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć przestrzeń do swobodnej i luźnej rozmowy o codziennych sprawach, ale także o emocjach i problemach. Rozmowy są podstawą budowania trwałych relacji.

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych

Jedzenie posiłków z całą rodziną ma również wpływ na kształtowanie się zdrowych nawyków żywieniowych, oczywiście pod warunkiem, że starasz się, aby dania były zdrowe i dostarczały cennych wartości odżywczych. Rodzice powinni być dla malucha wzorem. Mogą pomagać mu w podejmowaniu dobrych wyborów i kształtowaniu zdrowych nawyków. Planując posiłki dla całej rodziny i spożywając je wspólnie, masz szansę pokazać dziecku jak warto komponować posiłek. Jeśli zastanawiasz się, jakie produkty będą najlepszym wyborem dla Twojej rodziny, koniecznie powinieneś poznać wartościowe produkty marki HELPA i odwiedzić stronę internetową https://www.helpa.pl/sklep/owoce-i-warzywa-liofilizowane.

Ciekawym elementem budowania relacji i nawyków może być również wspólne przygotowywanie posiłków.

Sztuka uważnego jedzenia

Ostatni czynnik, który przemawia za tym, że warto znaleźć czas w ciągu dnia, aby zjeść posiłek z całą rodziną, jest uważność. Gdy usiądziecie przy wspólnym stole, odłożycie telefony, wyłączycie telewizor i wszelkie inne rozpraszacze – będziecie mogli skupić się na jedzeniu. Z pewnością to doświadczenie sprawi, że na nowo odkryjecie smaki i zapachy ulubionych dań.

Wspólne jedzenie posiłków może stać się Waszą rodzinną tradycją, która sprawi, że stworzycie silne relacje, poczujecie się bezpiecznie i komfortowo. Poza tym ten nawyk może sprzyjać kształtowaniu zdrowego podejścia do jedzenia.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz