Wspaniałe właściwości pelargonii afrykańskiej

19 czerwca 2018, dodał: pinkmause

Surowce roślinne są podstawowymi lekami stosowanymi w przypadku chorób dróg oddechowych. Pelargonia afrykańska posiada szereg niezwykłych właściwości leczniczych. Od lat stosowana jest jako środek immunostymulujący, zwalczający bakterie, wirusy i inne drobnoustroje chorobotwórcze, mające negatywny wpływ na kondycję całego organizmu.

Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) jest gatunkiem należącym do rodziny bodziszkowatych, który pochodzi z południowego rejonu Afryki, gdzie uprawiana jest na górskich plantacjach (głównie tereny Przylądkowej Prowincji Wschodniej Republiki Południowej Afryki). Rdzenni mieszkańcy Afryki stosują ją od wielu lat przy różnych chorobach. Jak podają źródła literaturowe wykorzystywana była w medycynie tradycyjnej między innymi już przez południowoafrykańskie ludy: Zulu, Xhoza i Fengu, a od XIX wieku napary z rośliny były stosowane w Europie jako lek na gruźlicę.

Współczesna medycyna wykorzystuje jej właściwości głównie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Pelargonia afrykańska znacznie różni się od odmian, które hodowane są w celach ozdobnych. Jest małą rośliną wieloletnią, dorastającą do 20-50 cm wysokości. Roślina ta charakteryzuje się intensywnym zapachem oraz ciemnoczerwonymi kwiatami. W celach leczniczych do produkcji leków i suplementów diety wykorzystuje się wyciąg z dojrzałego korzenia. Liczne analizy pozwoliły wyodrębnić ponad 65 związków zawartych w korzeniu pelargonii afrykańskiej. Zawarte w nim substancje aktywne należą przede wszystkim do grupy kumaryn, tanin i proantocyjanianów. Wśród kumaryn 40% stanowi umckalina, pozostałe istotne to skopoletyna, fraksetyna i artelina. W korzeniu pelargonii afrykańskiej znajdują się także flawonoidy (katechina i epikatechina), kwasy tłuszczowe (kwas kumarynowy, galusowy wraz z jego estrem metylowym) oraz kwas kawowy. Pelargonia afrykańska zwiera także inne związki o działaniu leczniczym, takie jak fenole, węglowodany, związki mineralne, białka, alkaloidy purynowe. Osobną grupę związków stanowią też siarkowotlenowe pochodne benzopirenu.

Podstawową zaletą pelargonii afrykańskiej jest fakt, iż wyzwala ona naturalne mechanizmy obronne organizmu. Stosowanie preparatów, zawierających wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego (właściwości immunostymulujące). Ponadto ułatwia proces usuwania zanieczyszczeń i drobnoustrojów z górnych dróg oddechowych, dzięki pobudzaniu rzęsek oddechowych. Pelargonia afrykańska działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie a także przeciwbakteryjnie. Wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej zwalcza osiem szczepów bakterii, w tym: gronkowca złocistego, pneumokoki, paciorkowce, pałeczki zapalenia płuc, pałeczki ropy błękitnej oraz pałeczki grypy, pozwala również na zahamowanie wzrostu bakterii helicobacter pylori, która odpowiada za choroby głównego odcinka przewodu pokarmowego. Potwierdzona badaniami jest również skuteczność pelargonii afrykańskiej przy zapaleniu zatok oraz objawach przeziębienia, a także zapalenia gardła i migdałków. Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej to jedna z najlepiej i najdokładniej przebadanych substancji roślinnych na świecie.

Pelargonia afrykańska najczęściej jest stosowana w formie syropu, kropel lub tabletek. Preparaty te mają potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo, wykazaną w wielu badaniach. Leki i suplementy diety, zawierające wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej mogą być stosowane u dzieci powyżej szóstego roku życia, a także u dorosłych. Badania kliniczne udowodniły, że stosowanie tej rośliny jest bezpieczne i skuteczne, a ewentualne działania uboczne są łagodne i występują rzadko. Z uwagi na udowodnione działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze, preparaty zawierające korzeń pelargonii afrykańskiej mogą być stosowane jako środki wspomagające leczenie infekcji o różnej etiologii. Preparaty lecznicze z wyciągiem z korzenia pelargonii afrykańskiej są polecane w szczególności jako zamiennik antybiotyków. Pelargonia afrykańska może być stosowana zarówno w profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, jak i w trakcie stanu chorobowego przy infekcjach zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym. Po produkty z wyciągiem z korzenia pelargonii afrykańskiej warto sięgać w momencie wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia, a także zapobiegawczo w okresie zwiększonej zachorowalności. Warto poznać i stosować ten naturalny produkt, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednym z produktów na polskim rynku, który zawiera ekstrakt z pelargonii jest Pelavo – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Super cera bez zmarszczek
Niestety jeżeli chcemy aby nasza skóra na twarzy bardzo długo wyglądała młodo polecam używać...
Naturalne kosmetyki
dobrej jakości kosmetyki naturalne znajdziecie na https://unicornbeauty.com.pl/ szczególnie serum do twarzy jest rewelacyjne....
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
Ja bardzo fajny jakiś czas temu wyczaiłam w sklepie https://unicornbeauty.com.pl/ naturalny krem na rozstępy....
Letnie wyprzedaże - gdzie i kiedy?
Teraz jest wyprzedaż w moim ulubionym sklepie stacjonarnym Cross Jeansu w Poznaniu więc...