Wpływ światła i oświetlenia na funkcjonowanie człowieka
Światło towarzyszyło człowiekowi od zawsze. Kiedyś wschody i zachody słońca wyznaczały rytm życia. Ponad 100 lat temu, dzięki rewolucji technologicznej, pojawiła się elektryczność, co spowodowało możliwość oświetlania pomieszczeń, w których żyje i pracuje człowiek. Światło ma ogromny wpływ na procesy biologiczne zachodzące w ciele i umyśle człowieka. Stymuluje wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia) i melatoniny, regulującej okres czuwania i snu, synchronizując nasz rytm funkcjonowania. Ma wpływ na metabolizm i krążenie krwi.
Funkcja światła w życiu człowieka
Światło ma ogromny wpływ na nasz nastrój, zdolność i chęć do pracy oraz komfort odpoczynku. Oświetlenie w pomieszczeniach jest niezbędne do funkcjonowania po zapadnięciu zmroku. Oprócz roli praktycznej, decyduje o charakterze wnętrza, podkreśla jego styl i stanowi element dekoracyjny. Wybierając konkretne źródło światła, w zależności od charakteru pomieszczenia, zwróćmy uwagę na parametry świetlne. Światło o barwie ciepłej, neutralnej czy zimnej w różny sposób wpływa na naszą koncentrację i nastrój.
Rodzaje oświetlenia sztucznego
Chociaż sztuczne oświetlenie jest substytutem naturalnego światła, nie powinno być ograniczone tylko do jednego źródła. W każdym pomieszczeniu powinny znajdować się trzy rodzaje świateł.
Służące do centralnego oświetlenia, światło główne. Najczęściej jest to żyrandol, lampa wisząca lub wielożarówkowy plafon na suficie.
Tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, powinno funkcjonować światło zadaniowe, czyli biurkowa lampa stojąca lub światło ułatwiające pracę w kuchni, np. w postaci lampek pod szafkami. Przy kanapie lub fotelu sprawdzi się doskonale stojąca lampa podłogowa potrzebna np. przy czytaniu.
Oświetlenie spełnia doskonale funkcję dekoracyjną, dlatego światło dekoracyjne może być niezwykle stylowe, wyposażone w ozdobne elementy, finezyjne kształty. Designerska lampa podłogowa spełni doskonale taką funkcję i ze względu na swoją mobilność doda nowej jakości w różnych pomieszczeniach.
Zmiana wielkości pomieszczenia przy pomocy oświetlenia
Człowiek posiada 5 zmysłów, jednak to z narządu wzroku pozyskuje ponad 80% informacji o otaczającym go świecie. Odpowiednie zastosowanie wrażeń optycznych może wpłynąć na jakość jego postrzegania. Jeśli skierujemy oświetlenia na sufit, uzyskamy pozorne powiększenie wnętrza. Większą wysokość pomieszczenia otrzymamy, kiedy pozostawimy zaciemnione dolne strefy ścian na rzecz doświetlenia ich górnych części. Doskonale sprawdzą się tutaj wysokie lampy podłogowe. Przy wnętrzu wydłużonym uzyskamy jego optyczne poszerzenie, gdy skierujemy źródło światła na krótsze ściany. Doskonałe wzmocnienie dekoracyjności i powiększenie wnętrza daje podświetlanie wnęk. Jeżeli mamy w nich niewielki stoliczek, wspaniały efekt przyniesie dyskretne i ciepłe światło lampy stołowej.
Wyjątkowa rola lamp stojących w stylowych aranżacjach wnętrz
Ten rodzaj lamp nie wymaga montażu ani żadnej instalacji, dlatego możemy zmieniać ich miejsce ustawienia. Możliwość łatwego doboru stylu, koloru, materiałów, z których są wykonane, stanowi kolejny plus tego rodzaju lamp. Lampy stojące cechuje możliwość dokładnego oświetlenia miejsca, które wybierzemy. Ogromne walory estetyczne i funkcjonalność designerskich lamp stojących możemy docenić, decydując się na ich zakup w EMWOMeble.