Wpływ konserwantów na organizm dzieci i dorosłych

11 lipca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

_kubus_waterr1

Często nieświadomie spożywamy produkty z konserwantami, ponieważ nie spodziewamy się, że mogą one je zawierać. A przecież substancje konserwujące spożywane w nadmiarze, podobnie jak inne sztuczne substancje dodatkowe, mogą nadmiernie kumulować się w naszym organizmie, nasilać objawy niektórych chorób u dzieci i rodziców, a nawet powodować powstanie pewnych schorzeń.

Dodanie do produktów konserwantów jest jednym ze sposobów wydłużenia przydatności do spożycia żywności i napojów  _eksp.w przemyśle spożywczym. Pomimo, że istnieją obecnie nowoczesne technologie i inne możliwości konserwowania produktów poprzez np. pasteryzację, na rynku można spotkać wiele produktów, które je zawierają. Substancje konserwujące dodawane do produktów spożywczych znajdują się na tzw. „Liście E”, na pozycjach od E200 do E299. Można je znaleźć w wielu produktach, niestety również w takich, w których się ich w ogóle nie spodziewamy, gdyż kojarzą się nam one tylko z naturalnymi składnikami. A jakie konsekwencje może mieć spożywanie dużej ilości substancji konserwujących?

Konserwanty skumulowane w organizmie mogą nasilać objawy ADHD u dzieci z taką diagnozą. Dodatkowo dzieci, które spożywają w dużej ilości produkty z konserwantami mogą mieć problemy z koncentracją i snem, mogą być nadpobudliwe, czy mieć złe samopoczucie.

Ponieważ substancje konserwujące należą do alergenów pochodzenia sztucznego mogą zaostrzyć nieżyt błony śluzowej nosa, powodować pokrzywkę, czy nawet atak astmy.  Konserwanty mogą wywoływać także objawy alergiczne dotyczące układu pokarmowego oraz układu oddechowego. W przypadku alergii pokarmowych mogą doprowadzić do wzdęć, wymiotów, czy nawet biegunek. Alergie układu oddechowego będą prowadziły do kataru, kaszlu lub duszności.

Spożywanie konserwantów wraz z żywnością może być również szkodliwe dla osób z chorobami nerek i wątroby. Jeśli narządy filtracyjne nie działają prawidłowo, mogą nie być w stanie usunąć substancji konserwujących z organizmu, w rezultacie czego dochodzi do kumulacji konserwantów. Z kolei kumulacja dużej ilości substancji konserwujących może prowadzić do nasilenia innych, niebezpiecznych schorzeń.

W obecnych czasach większość społeczeństwa cierpi na dolegliwości związane z bólami głowy i problemami z koncentracją. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że to właśnie codzienna dieta ma bardzo duży wpływ na te dolegliwości. Spożywanie w ciągu dnia dużej ilości produktów, które zawierają konserwanty w swoim składzie może skutkować wieczornymi atakami migreny i chronicznymi bólami głowy. Dlatego tak ważna jest kontrola naszego codziennego jadłospisu i sięganie w sklepach po produkty, które w miarę możliwości pozbawione są konserwantów.

Jednymi z najczęściej występujących konserwantów są sorbinian potasu (E202) i benzoesan sodu (E211). Konserwanty te mają działanie alergogenne i mogą prowadzić do problemów z układem oddechowym i pokarmowym.
Jeżeli to tylko możliwe powinniśmy unikać konserwantów. Czytając składy kupowanych produktów i dokonując świadomych wyborów działamy z korzyścią dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Podczas zakupów warto też zwracać uwagę na znak lub informację „bez konserwantów”, które pojawią się na coraz większej liczbie etykiet i ułatwiają wybór produktów bez substancji konserwujących.
Zuzanna Antecka  dietetyk i psycholog

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?