Wody termalne w Polsce. Mamy się czym pochwalić

25 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Złoża wód termalnych znajdujące się pod powierzchnią naszego kraju nie są jeszcze do końca zbadane i zmierzone. Naukowcy podejrzewają jednak, że mamy bardzo duży potencjał w zakresie wykorzystania geotermii nie tylko do celów rekreacyjnych i uzdrowiskowych, ale także energetycznych. Wody termalne w Polsce mogą stać się elementem zielonej transformacji, choć jest to wciąż melodia przyszłości. Póki co cieszymy się ich dobrodziejstwem głównie w kompleksach basenowych, którymi możemy się chwalić w całej Europie.

Gdzie znajdują się wody termalne w Polsce?

Z odkrytych źródeł wód termalnych najsłynniejsze są te w Cieplicach, Ciechocinku oraz w regionie tatrzańskim i podhalańskim – tutaj warto wymienić przede wszystkim Witów/Siwą Wodę, Bańską Niżną, Biały Dunajec, Jaszczurówkę oraz Białkę Tatrzańską. Próbne odwierty od lat są też prowadzone w okolicach Torunia.

Ciekawostka

Woda termalna w Polsce jest już wykorzystywana do celów grzewczych i energetycznych – między innymi w Kotlinie Nowotarskiej.

Wody termalne są dostępne dla każdego. Można z nich korzystać w coraz liczniejszych kompleksach basenowych, nazywanych potocznie termami (ten termin funkcjonował już w starożytności). Mieszczą się one w różnych regionach Polski, jednak tych najsłynniejszych i najcenniejszych ze zdrowotnego punktu widzenia warto szukać na południu naszego kraju.

Właściwości wód termalnych

Dawniej mówiło się, że osoby podupadające na zdrowiu powinny jechać „do wód”. Ta tradycja powoli wraca, na co najlepszym dowodem jest ogromne zainteresowanie termami. Nie należy ich mylić ze zwykłymi aquaparkami – różnica jest zasadnicza i sprowadza się do jakości wody wypełniającej baseny.

Termy oczywiście są zasilane wodą termalną pochodzącą z głębi ziemi (dzięki wykonanym odwiertom). Osiąga ona różną temperaturę, w zależności od regionu kraju. Przykładowo: w Termach BUKOVINA – jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej – woda termalna ma temperaturę od 30 do około 38 stopni Celsjusza.

Właściwości zdrowotne wody termalnej są trudne do przeceniania. Kąpiele w takiej wodzie, zwłaszcza regularne, mogą stanowić ważny element terapii licznych schorzeń, w tym:

  • chorób układu krążeniowego (np. nadciśnienie, miażdżyca),
  • chorób psychicznych (depresja, nerwica, przewlekły stres, wypalenie zawodowe),
  • reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób ośrodka ruchu,
  • przewlekłych kontuzji ortopedycznych,
  • problemów z kręgosłupem, rwy kulszowej,
  • problemów hormonalnych,
  • otyłości (kontakt z wodą termalną przyspiesza metabolizm),
  • chorób dermatologicznych i autoimmunologicznych, na czele z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.

Woda termalna ma również zbawienny wpływ na ludzką skórę, wyraźnie ją ujędrniając i wygładzając, spowalniając przy tym procesy starzeniowe. To znakomita forma terapii w przypadkach trądziku, w tym różowatego, przesuszenia skóry, zniszczenia cery przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także różnego rodzaju alergii skórnych.

Kąpiele lecznicze w wodzie termalnej są zalecane osobom przechodzącym rekonwalescencję po operacji, długotrwałym leczeniu czy poważnych urazach. Obecnie mocno promuje się tę formę terapii wśród pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i wciąż zmagają się z poważnymi powikłaniami.

Warto także wspomnieć o tym, że woda termalna (zawierająca wszystkie najcenniejsze składniki mineralne) ma działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki. Tym samym kąpiele lecznicze mogą zmniejszać ryzyko zachorowania m.in. na nowotwory, ale też choroby układu krążenia.

Gdzie w Polsce skorzystasz z dobrodziejstwa wód termalnych?

Jak już wspomnieliśmy w naszym kraju jest co najmniej kilka godnych odnotowania kompleksów basenowych wykorzystujących wodę termalną. Warto udać się w takie miejsce na kilka dni, na przykład na weekend we dwoje czy dłuższy wypad z rodziną, ponieważ im dłuższy kontakt z wysoko zmineralizowaną wodą, tym lepsze będą efekty.

Na pewno dobrym wyborem będą przytoczone wcześniej Termy BUKOVINA. To wyjątkowy kompleks, który łączy w sobie walory terapeutyczne z czystą rozrywką, w tym dla najmłodszych gości. Na miejscu znajdziesz m.in. aż 20 basenów (w tym zewnętrzne), 3 zjeżdżalnie oraz bardzo rozbudowaną strefę SPA z saunami i łaźniami parowymi. Trudno się tam nudzić, nawet spędzając w termach cały dzień z ruchliwym dzieckiem.

Wypad do Term BUKOVINA warto połączyć z pobytem w znajdującym się w tym samym miejscu hotelu BUKOVINA. Ten czterogwiazdkowy obiekt zapewnia bardzo wysoki komfort, a poza tym mamy tutaj na wyciągnięcie ręki to, co najcenniejsze – wodę termalną czerpaną z głębokości 2400 metrów, zawierającą aż 28 składników mineralnych. Więcej o Termach BUKOVINA przeczytasz na oficjalnej stronie kompleksu – https://www.termyBUKOVINA.pl/termy-BUKOVINA/o-termach.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Opieka nad rodzicami
Błogosławieństwem jest, gdy rodzice przeżywają jesień życia we względnym zdrowiu i pozostają samodzielni...
Jakie macie plany na najbliższy wee…
Marzy mi się piknik za miastem. Leżenie w wysokich trawach na kocu, pyszna...
Markowe PERFUMY - rankingi, recenzj…
Są trwalsze na pewno, ale przecież tymi tańszymi można pryskać się częściej:)
Bakuchiol w kosmetykach
Ogólnie bakuchiol odżywia i opóźnia starzenie, moja mama używa takich kosmetyków