Właściwości wód siarczkowych pomagają w walce z wieloma schorzeniami – sprawdź z jakimi! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Właściwości wód siarczkowych pomagają w walce z wieloma schorzeniami – sprawdź z jakimi!

12 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wody siarczkowe są znane od wieków i cenione za swoje właściwości lecznicze. Siarka, będąca głównym składnikiem wód siarczkowych, wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i keratolityczne.

woda siarczkowa

Stosowanie wód siarczkowych może wspomagać leczenie różnorodnych schorzeń, w tym chorób skóry, chorób reumatycznych, a także stanów zapalnych dróg oddechowych i wielu innych. Dowiedz się więcej!

Woda siarczkowa – co to jest i jak działa?

Woda siarczkowato rodzaj wody mineralnej, która zawiera związki siarki, głównie w formie jonów siarczkowych (S2-) oraz wodorosiarczkowych (HS-). Te związki nadają wodzie charakterystyczny zapach przypominający… zgniłe jaja.

siarczka

Jak działa woda siarczkowa? Przy zastosowaniu zewnętrznym, np. w postaci kąpieli, siarka wnika w głąb skóry, gdzie może działać przeciwzapalnie, antyseptycznie i przyspieszać regenerację tkanki. Działanie to jest wykorzystywane zwłaszcza w dermatologii, ale również w reumatologii czy pulmonologii. Wody siarczkowe mogą również działać relaksująco na układ nerwowy, co przekłada się na ogólną poprawę samopoczucia i redukcję stresu.

Kuracja siarczkowa – kto może z niej skorzystać?

Z kuracji siarczkowej mogą skorzystać pacjenci zmagający się z różnego rodzaju przewlekłymi schorzeniami. Wskazaniem do zastosowania kuracji siarczkowej mogą być:

  • choroby dermatologiczne (m.in. łuszczyca, egzema czy trądzik) – kuracja, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i keratolitycznym siarki, może poprawić wygląd i kondycję skóry, minimalizując stany zapalne, zaczerwienienia i wypryski,
  • choroby reumatyczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy osteoartroza) – kuracja może pomóc w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego,
  • choroby dróg oddechowych (m.in. przewlekłe zapalenie oskrzeli) – inhalacje przeprowadzane w ramach kuracji siarkowej mogą przyczynić się do udrożnienia dróg oddechowych,
  • problemy z krążeniem – wody siarczkowe mogą wspomagać poprawę mikrokrążenia i obniżać ciśnienie krwi.

Należy jednak pamiętać, że balneoterapia siarczkowa wymaga indywidualnego podejścia i nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta! Przed zastosowaniem kuracji siarkowej konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wykluczy istnienie ewentualnych przeciwwskazań.

Leki i kosmetyki z wodą siarczkową

Alternatywą dla tradycyjnych kuracji siarczkowych przeprowadzanych w sanatoriach mogą być leki bez recepty oraz kosmetyki tworzone na bazie wody siarczkowej. Wyciąg z wody siarczkowej wykorzystuje się na przykład do tworzenia leków i kosmetyków Sulphur. To polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, które od lat bada i wykorzystuje wody siarczkowe z Buska-Zdroju i Solca-Zdroju.

Owocem prac specjalistów są między innymi żele lecznicze, które mogą być stosowane m.in. w przebiegu chorób reumatoidalnych do niwelowania dolegliwości bólowych oraz linia wyjątkowych kosmetyków do ciała. To między innymi balsamy pod prysznic, preparaty do kąpieli, mydła i odżywcze kremy.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...