Witaminy na paznokcie — jak poprawić wygląd paznokci z ich pomocą
Zdrowe paznokcie to wizytówka Twoich dłoni. Chcesz o nie zadbać? Zobacz, co może być przyczyną ich kruchości, rozdwajania się i nadmiernej łamliwości. Sprawdź też, w jaki sposób możesz ich zapobiec. Czytaj dalej, aby sprawdzić, jakie składniki mineralne i witaminy na paznokcie to najlepszy wybór w diecie.
Łamliwe i kruche paznokcie: z czego to może wynikać?
Zastanawiasz się, co może sprawiać, że paznokcie nie wyglądają tak, jak tego oczekujesz? Powody mogą być bardzo różne. Zwróć uwagę m.in. na to, czy płytka nie jest zniszczona mechanicznie. Może to być np. efektem niepoprawnie wykonanego (lub usuniętego) manicure hybrydowego.
Na zdrowie paznokci wpływa także stan odżywienia organizmu. U podłoża łamliwości płytki mogą zatem leżeć np.:
- problemy z tarczycą – zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność;
- niedobór określonych witamin i pierwiastków śladowych [1].
W obu tych kontekstach warto się dobrze przyjrzeć swojemu jadłospisowi, a dokładniej temu, czy dostarczasz organizmowi tzw. witamin na wzmocnienie paznokci.
Witaminy na paznokci: jakie składniki wspomogą ich wzmocnienie?
Chociaż najczęściej używa się stwierdzenia „witaminy na paznokcie„, warto pamiętać, że dobrą kondycję płytki mogą wspierać również pierwiastki śladowe. Ponadto ich przełożenie na stan paznokci może być bezpośrednie, jak i pośrednie [2]. Oto lista witamin i składników mineralnych, które powinny się znaleźć w codziennym jadłospisie.
Cynk
Cynk wspiera zachowanie zdrowych paznokci, a także skóry oraz włosów. Nie może go zabraknąć w Twojej diecie.
Selen
Selen to kolejny składnik ważny dla zdrowia płytki paznokciowej oraz dla włosów. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Jak już wiesz, jej kondycja również ma wpływ na mocne paznokcie.
Witamina C
Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, a także uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu. Jest on ważny m.in. dla zdrowia skóry. Kwas askorbinowy wspiera również stan naczyń krwionośnych. Natomiast jego niedobór może skutkować przebarwieniami płytki, które de facto są najczęściej krwawieniami podpaznokciowymi.
Witaminy z grupy B
W kontekście paznokci szczególnie istotne są:
- kobalamina, czyli witamina B12, która m.in. uczestniczy w produkcji krwinek czerwonych; jej niedobór może skutkować ścieńczeniem i pofałdowaniem paznokci [2];
- witamina H, czyli biotyna, ważna również dla zdrowia włosów.
Znaczenie mogą mieć także pozostałe substancje z tej grupy, m.in. tiamina, ryboflawina czy witamina PP oraz witamina B6.
Wapń
Wapń wspiera utrzymanie zdrowych kości i zębów. Jego niedobór może się przełożyć na pogorszenie kondycji paznokci: stają się podatne na kruszenie i łamanie [2].
Jod
Jod wspiera zachowanie zdrowej skóry, a także pomaga w produkcji hormonów tarczycy oraz prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu. Dlatego jest ważny również w kontekście paznokci.
Żelazo
Żelazo pomaga m.in. w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Jego niedobór może być również widoczny na płytce. Mogą na niego wskazywać np. łamliwe paznokcie, ich żółcenie, a także charakterystyczne zaklęśnięcie.
Wzmocnienie paznokci: czy warto suplementować je?
Podstawowym źródłem powyżej opisanych składników powinna być zdrowo zbilansowana dieta. Warto więc zadbać o to, aby na co dzień spożywać ich odpowiednie ilości. Dla wielu osób to sposób na zdrowe paznokcie. Zdarza się jednak, że w pośpiechu i natłoku codziennych spraw trudno jest kontrolować ich podaż w jadłospisie. To powód, dla którego niektórzy decydują się na suplementy na paznokcie.
Składniki, które wspierają zachowanie ich dobrego zdrowia, jak również inne aspekty prawidłowego funkcjonowania organizmu, można znaleźć np. w suplementach diety dla kobiet. Dobrym przykładem jest Falvit zawierający 13 witamin i 9 składników mineralnych, w tym selen, cynk, witaminy z grupy B, magnez, witaminę C, żelazo, wapń, jod, witaminę D czy witaminę E[4].
Pamiętaj też, że na Twoje paznokcie ma wpływ to, jak traktujesz je na co dzień. Dlatego, poza dietą czy suplementacją, zadbaj o stan płytki od zewnątrz. Możesz np. zrobić sobie przerwę od wykonywania manicure hybrydowego czy skrócić płytkę paznokcia.
Zatroszcz się o stan swojego organizmu i o pielęgnację paznokci, aby cieszyć się ich dobrym zdrowiem. Powodzenia!
[1] Drozd-Styk E, Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, w: Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, nr 3/2014, s. 26-30.
[2] Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, w: Kosmetologia Estetyczna 1/2016, vol. 5, s. 27-33.
[3] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci, dostęp online: 19.09.23 r.: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:02012R0432-20210517 )
[4] falvit.pl/falvit, dostęp online: 19.09.23 r.
Na zlecenie marki Falvit